امروز : سه شنبه ۴ مهر ۱۳۹۶ - 2017 September 26
۲۱:۱۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 111284
تاریخ انتشار: ۲۵ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 10
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از کرمان، محمدرضا باهنر پیش از ظهر امروز در شورای حفاظت آب استان کرمان اظهار داشت: بحث‌ها و نگرانی‌ها ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از کرمان، محمدرضا باهنر پیش از ظهر امروز در شورای حفاظت آب استان کرمان اظهار داشت: بحث‌ها و نگرانی‌ها درباره بحران آب از حدود 10 سال قبل آغاز شده است و این نگرانی در دل برخی خواص وجود داشت و فریادهایی را زده‌اند و گریه‌های‌شان را هم کرده‌اند، اما منتج به نتیجه قابل‌قبولی نشده است.

وی افزود: هشت و نیم درصد آب کشور سهم شرب و صنعت است و بقیه آن به بخش کشاورزی اختصاص می‌یابد در حالی که بهره‌وری آب در کشاورزی پایین است.

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: اگر فقط شش، هفت درصد صرفه‌جویی در مصرف آب کشاورزی داشته باشیم، مشکل آب شرب و صنعت برطرف می‌شود و هر حرکتی در بخش کشاورزی می‌تواند، موثر باشد.

باهنر با اشاره به اینکه بی‌آبی و کم‌آبی یک بحث ملی است و حتی استان‌های پرآب هم از بی‌آبی گلایه دارند، افزود: اگر مصرف آب را بر مبنای اقتصاد تعریف نکنیم، این مشکل یک مسئله امنیتی می‌شود و چاره‌ای نداریم به‌غیر از اینکه به مقوله آب به عنوان مقوله اقتصادی نگاه کنیم.

وی عنوان کرد: در حالی در استان کرمان تاکنون 20 میلیارد دلار پسته فروخته‌ایم که 40 میلیارد دلار آب مصرف کرده‌ایم.

این نماینده مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: استان کرمان به صورت داوطلبانه اقدام به راه‌اندازی شورای حفاظت از آب کرده است و جای تشکر دارد و با تمام وجود از طرح‌های حوزه آب استان کرمان حمایت می‌کنم.

وی گفت: 400 هزار میلیارد تومان پروژه نیمه‌تمام در کشور داریم که سالانه 30 هزار میلیارد تومان می‌توانیم، تامین منابع مالی برای این طرح‌ها داشته باشیم.

باهنر ادامه داد: تردید نکنید در 30 سال آینده سوپرتانکرهای جابه‌جایی نفت اقدام به جابه‌جایی آب می‌کنند.

وی افزود: تدبیر و خرد دولت یازدهم خوب است، اما باید چاشنی شجاعت را بالا ببرد و محافظه‌کاری را کنار بگذارد.

انتهای پیام/80019/ل40

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها