امروز : سه شنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 March 20
۱۳:۴۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 11130
تاریخ انتشار: ۷ خرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۲۳:۳۹
تعداد بازدید: 89
خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس- نفیسه اسماعیلی: علی اسماعیلی سرپرست معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در گفت‌وگو با فارس درباره ...

خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس- نفیسه اسماعیلی: علی اسماعیلی سرپرست معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در گفت‌وگو با فارس درباره موارد مختلف از نمایشگاه کتاب، عملکرد رسانه‌ها و ارزیابی‌های نهایی و. .. توضیحاتی داد.
 
* نقطه ضعف حوزه فرهنگی دولت ضعف اطلاع‌رسانی است

اسماعیلی پیرامون نقطه ضعف و قوت دولت دهم در حوزه فرهنگی توضیح داد: نقطه قوت را در افتتاحیه نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران عرض کردم، به نظرم بزرگترین رویکرد فرهنگی که در دولت نهم اتفاق افتاد، تشکیل کارگروه فرهنگی، شاخص‌های فرهنگی است چراکه آن را در عمل هم نشان دادیم، اما اینکه تحقق پیدا نمی‌کند بحث دیگری است، رویکرد مثبت است، اما بودجه تحقق پیدا نمی‌کند، اینجا نمی‌توان گفت دولت مقصر است، بالاخره هزار مولفه ممکن است وجود داشته باشد تا بودجه محقق نشود، چون ما متکی به نفت هستیم و اگر نفت ما را نخرند و یا بازار جهانی متحول شود، قیمت دلار افزایش یا کاهش پیدا کند و... همه این عوامل زنجیره‌وار هستند اما انصافا رویکرد مثبت بوده است.
 

* هزار و 803 کتاب برگزیده و شایسته تقدیر در دولت نهم و دهم معرفی کردیم

 وی گفت: کافی است به حوزه قرآنی نگاهی گذرا اندازیم، انصافا بر اساس مصوبه دولت که دستگاه‌ها و نهادها را تکلیف کرد تا نیم درصد از بودجه خود را صرف موارد قرآنی کنند در هیچ دولتی اتفاق نیفتاد، این مهم محقق شد چون بودجه دستگاه‌ها وجود داشت؛ موضوع دیگر توجه به مفاخر و اینکه 1803 کتاب را به عنوان اثر برگزیده یا شایسته تقدیر طی دولت نهم و دهم معرفی کردیم که بی سابقه است. اگر این موضوع را با دولت‌های گذشته قیاس کنیم فاصله‌ها نمایان می‌شود.
 

* نقشه مهندسی فرهنگی کشور در دولت کنونی نهایی می‌شود

 سرپرست معاونت فرهنگی خاطرنشان کرد: من فکر می‌کنم نقطه ضعف موجود عدم اطلاع رسانی دقیق و صحیح دستگاه‌های فرهنگی است. استراتژی ما در نمایشگاه کتاب این بود تا همه شخصیت‌های کشوری در نمایشگاه حضور داشته باشند، آمدن این افراد و آشنایی با فضا مهم است، وزیر امور خارجه آقای صالحی عنوان می‌کرد که من برای اولین بار است که به نمایشگاه کتاب می‌آیم. حجم عظیم جمعیت و این جنب و جوش مهم است و به نظرم ضعف اصلی دستگاه‌ها بودند که موفق به اطلاع‌رسانی دقیق نشدند ، نقشه مهندسی فرهنگی کشور در دولت کنونی نهایی می‌شود، وقتی نقشه راه، استراتژی و سیاست‌ها هم مشخص شود پیرو آن اقدامات هم روشن است و هر فردی که مسئول شود متوجه می‌شود باید در این چارچوب حرکت کند؛ این مهم اقدام کمی نیست.
 
 * نقطه مثبت فرهنگی در کارنامه دولت؛ ارتقای شاخص‌های فرهنگی و نقشه مهندسی فرهنگی

سرپرست معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: نقاط قوت دو دولت نهم و دهم بسیار است، ولی ارتقای شاخص‌های فرهنگی و نقشه مهندسی فرهنگی کشور در صورت تصویب و نهایی و اجرایی شدن آن از نقاط مثبت است چراکه از بسیاری موازی کاری‌ها جلوگیری می‌کند. تکلیف هر دستگاه‌ را چه در فرهنگ عمومی و چه به صورت تخصصی معین می‌کند، تا از پراکندگی جلوگیری شود.

اسماعیلی عنوان کرد: برداشت شخصی بنده این است که دولت تمام توان خود را در حوزه فرهنگی به کار گرفت، اما دامنه فرهنگ به حدی وسیع و گسترده است که هزاران عامل باید در کنار هم قرار گیرد تا آن نتیجه و اثربخشی کامل بدست آید، اما ما همین کارهایی را هم انجام دادیم نتوانستیم تبلیغ کنیم.
 

* آرامش امسال نمایشگاه کتاب ملموس بود/ برخی تصور می‌کردند نمایشگاه در امنیت برگزار نمی‌شود

وی مدعی شد، سال گذشته علی‌رغم تمام مشکلات پیش رو همه برنامه‌ها را اجرا کردیم، امسال نمایشگاه کتاب را با تمام تحریم‌ها باشکوه برگزار کردیم، البته ممکن است در این کار به این بزرگی اشکالات اجرایی وجود داشته باشد اما از ابتدا اعلام کردیم که نمایشگاه بیست و ششم متفاوت از سال گذشته خواهد بود و سعی کردیم این تفاوت را به نحوی نشان دهیم و تا حدودی هم نشان دادیم و برای همین بود که 170 نماینده مجلس نامه تقدیر ارسال کردند. علی رغم اینکه سال پایانی دولت بود و ممکن بود این ذهنیت بوجود آید که انگیزه‌ای برای کار وجود ندارد اما برای ما این مسایل تفاوتی نداشت چراکه تا آخرین لحظه کارمان را انجام می‌دهیم.

سرپرست معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اینکه آرامش امسال نمایشگاه کتاب ملموس‌تر بود متذکر شد، برخی خلاف این مهم را متصور بودند چراکه دلیل را فضای انتخابات و پایان کار دولت می‌دانستند، اما دیدیم که نمایشگاه در اوج امنیت و آرامش برگزار شد، استقبال هم چشمگیر بود.
 

* برای نشان دادن عملکرد باید اطلاع رسانی کرد

وی افزود: در حوزه اطلاع رسانی با وجود تجلیل‌های فراوان و چاپ کتاب‌های متعدد با این همه سختی اما ضعیف هستیم، بالاخره در نمایشگاه فرانکفورت شرکت کردیم و سعی کردیم در صحنه جهانی به نحوی بدرخشیم، در نمایشگاه کتاب تهران سعی کردیم حضور اکثر کشورها را داشته باشیم همه هم مشتاق حضور بودند، همه این موارد نشان از آن دارد که در بعد اطلاع‌رسانی باید بیشتر تلاش کنیم.
 

* عملکرد رسانه‌ها در نمایشگاه کتاب تهران خوب بود/ همه پای کار بودند

اسماعیلی عملکرد رسانه‌ها را در نمایشگاه بیست و ششم کتاب تهران خوب ارزیابی و اضافه کرد: انصافا رسانه‌ها امسال پوشش خوبی دادند، احساسم این است که در سال پایانی دولت انصافا مایه گذاشتند و همه پای کار آمدند، البته در کار به این وسعت ممکن است ناهماهنگی‌هایی هم باشد، درک رسانه‌ها از اینکه در موقعیت استراتژیک قرار داریم بالا بود از این رو حضور خود را هم نشان دادند؛ 12 جلد از بازتاب اخبار رسانه‌ها خبرگزاری‌ها و مطبوعات به جز رسانه ملی گردآمده است و قرار است تحلیل محتوا برآنها صورت گیرد.

اسماعیلی در پاسخ به اینکه با گذشت 20 و اندی روز از نمایشگاه کتاب خستگی رئیس نمایشگاه کتاب از بین رفته است، گفت: پس از اینکه نمایشگاه کتاب را با موفقیت پشت سرگذاشتیم خستگی ما از بین رفت.
 

* تمام غرفه‌های نمایشگاه به لحاظ حجاب و عفاف ارزیابی شدند

اسماعیلی در ادامه ضمن اینکه امسال برای اولین بار تمام غرفه‌ها را به لحاظ حجاب و عفاف ارزیابی کردیم و نتیجه آن در حال استخراج است، ابراز داشت: در حال تهیه آمار سال قبل در راستای کتاب‌های جمع‌آوری شده و قیاس آن با نمایشگاه کتاب امسال هستیم تا آمار نهایی را منتشر کنیم چراکه ما پاک‌ترین نمایشگاه کتاب را برگزار کردیم.

انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها