امروز : پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 21
۲۳:۱۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 11131
تاریخ انتشار: ۷ خرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۲۳:۳۹
تعداد بازدید: 151
به گزارش خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، سید عباس عراقچی سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان امروز (سه‌شنبه) در نشست ...

به گزارش خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، سید عباس عراقچی سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان امروز (سه‌شنبه) در نشست هفتگی با خبرنگاران، کشته شدن خبرنگار شبکه الاخباریه سوریه در حمله صورت گرفته توسط گروه‌های تروریستی را تسلیت گفت.

* کمک به پیشبرد راهکار سیاسی برای سوریه/دعوت از کشورهای تأثیرگذار در نشست تهران

وی در پاسخ به خبرنگار فارس، درباره اهداف نشست دوستان سوریه در تهران که فردا با شعار «راه حل سیاسی و ثبات منطقه‌ای» برگزار می‌شود، گفت: ‌هدف اصلی این نشست کمک به پیشبرد ایده رسیدن به راهکار سیاسی برای سوریه است و از تمام کشورها و سازمان‌های منطقه‌ای و بین‌المللی که می‌توانند به راهکار سیاسی در سوریه کمک کند و ایده‌ها و نظراتشان راهگشا باشد، دعوت کرده‌ایم که در این نشست شرکت کنند.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی ابراز امیدواری کرد که مباحث فردا و همفکری‌ها بین کشورها و سازمان‌‌های منطقه‌ای و بین‌المللی به موفقیت نشست ژنو 2 کمک کند.

عراقچی ادامه داد: از اینکه مجموعه دیدگاه‌ها و نقطه نظرات بین‌المللی هر روز به یافتن راهکار سیاسی در سوریه نزدیک‌تر می‌شود، خوشحالیم و آمادگی داریم همه گونه کمک را برای حرکت به سوی راهکار سیاسی انجام دهیم.

وی با تاکید بر اینکه راهکار سیاسی باید مورد پذیرش مردم سوریه قرار گیرد، تصریح کرد: هیچ کشور و نهادی حق ندارد چیزی را فراتر از خواسته‌های مردم سوریه به آنها تحمیل کند.

عراقچی گفت:‌ تلاش ما به عنوان کشورهای کمک‌کننده باید در راستای راه‌حلی باشد که مورد پذیرش مردم سوریه قرار گیرد و این ممکن نیست مگر از طریق گفت‌وگوهای ملی بین گروه‌های معارض معتقد به راه‌حل مسالمت‌آمیز و دولت در سوریه.

سخنگوی وزارت امور خارجه خاطرنشان کرد:‌ما بین گروه‌های تروریستی و معارضان واقعی که به دنبال اصلاحات و راه‌حل سیاسی برای مشکل سوریه هستند، تفاوت قائل می‌باشیم.

* هنوز به ژنو 2 دعوت نشده‌ایم/ دعوت شویم با نظر مثبت بررسی می‌کنیم

عراقچی در پاسخ به سؤال دیگر خبرنگار فارس، درباره نشست ژنو 2 و اینکه آیا از ایران برای حضور در این نشست دعوت به عمل آمده، گفت: آنچه موفقیت اجلاس ژنو 2 را تضمین می‌کند، فراگیر بودن آن است. باید از همه کشورها و همه طرف‌هایی که می‌تواند تاثیرگذار باشند و کمک کنند و همچنین از دولت و معارضان واقعی دعوت به عمل آید تا کنفرانس ژنو را به محلی برای رسیدن به یک راهکار سیاسی عادلانه برای مردم سوریه تبدیل کند.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی با ذکر این نکته که هنوز از ایران برای شرکت در این نشست دعوت به عمل نیامده، افزود: در صورتی که از ما دعوت شود با نظر مثبت موضوع را بررسی می‌کنیم.

*ابراز تعجب از اظهارات سعود الفیصل

وی در پاسخ به سؤال دیگر خبرنگار فارس، درباره اظهارات سعود الفیصل وزیر خارجه عربستان که ایران را به شعله‌ور کردن آتش جنگ در منطقه متهم کرده، ضمن ابراز تاسف از این اظهارات، خاطرنشان کرد: ایران و عربستان دو کشور مهم منطقه هستند که منافع و اهداف مشترکی در جهان اسلام و در منطقه دارند.

وی یادآور شد: البته دو کشور اختلاف نظرها و دیدگاه‌های متفاوت جدی با یکدیگر دارند که این اختلاف نظرها و دیدگاه‌های مختلف که ناشی از مبانی متفاوتی از دیدگاه‌های ما است از طریق گفت‌وگو و مذاکرات دوجانبه حل و فصل شود.

به گفته سخنگوی دستگاه دیپلماسی رفتن به سمت اتهام زدن و اتخاذ مواضع تند و فرافکنی کردن کمکی به روابط دو کشور و حل و فصل مسائل نمی‌کند.

* حضور حدود 40 کشور در نشست تهران

وی در پاسخ به سؤال دیگری درباره نشست دوستان سوریه در تهران خاطرنشان کرد: انتظار می‌رود حدود 40 کشور در نشست فردا حضور یابند. میهمانان ویژه‌ای نیز برای شرکت در این نشست دعوت شده اند که امیدوارم مجموعه مشورت‌های فردا به اتخاذ یک راهکار سیاسی منجر شود.

عراقچی اضافه کرد: نتایج این مشورت‌ها فردا بعد از جلسه توسط صالحی وزیر خارجه در یک نشست خبری تشریح می‌شود.

*هنوز تصمیمی برای برگزاری نشست چهارجانبه اتخاذ نشده است

وی درباره برگزاری اجلاس 4 جانبه بین ایران، ترکیه، عربستان و مصر با بیان اینکه توافق اصولی بین 4 کشور برای ادامه گفت‌وگوها وجود دارد، گفت: هنوز تصمیمی برای برگزاری این نشست صورت گرفته نشده است و رایزنی‌ها در این زمینه در جریان است.

* اروپا چند هزار کیلومتر تروریست‌ها را به خاک خود نزدیک‌تر کرد

عراقچی در ادامه نشست هفتگی با خبرنگاران در پاسخ به سؤالی درباره تصمیم اتحادیه اروپا در لغو ممنوعیت ارسال سلاح به معارضان در سوریه خاطرنشان کرد: جای تاسف دارد. رهبران اتحادیه اروپا هوشمندتر و خردمندتر از این هستند که چنین تصمیماتی را اتخاذ کنند.

وی بزرگترین مشکل در مبارزه با تروریسم را برخوردهای دوگانه با این پدیده برشمرد و افزود: تصمیمی که برای لغو تحریم ارسال اسلحه به گروه‌های تروریستی در سوریه گرفته شده، تصمیمی خطرناک است. کشورهای اروپایی با سیاست نادرست خود در حمایت از این گروه‌ها، چند هزار کیلومتر تروریست‌ها را به خاک خود نزدیک‌تر کردند و با این تصمیم عجولانه و اشتباه مسلما تهدیدات را برای خود افزایش خواهند داد.

سخنگوی وزارت امور خارجه ادامه داد: این تصمیم حل بحران سوریه را مشکل‌تر و پیچیده‌تر خواهد کرد. در زمانی که توجه به راهکارهای سیاسی بیشتر شده و تمایل به برگزاری نشست ژنو 2 افزایش یافته، اینگونه اقدامات (لغو تحریم ارسال سلاح) تلاش‌ها برای حل بحران سوریه را با اخلال مواجه خواهد کرد.

* آماده کمک به دولت بحرین هستیم

وی در پاسخ به سؤالی در خصوص مواضع دولت بحرین علیه حزب‌الله لبنان با بیان اینکه حزب‌الله یک جنبش قوی علیه دشمن اصلی همه مسلمان‌ها یعنی رژیم صهیونیستی است، عنوان کرد: حزب‌الله بخش اصلی محور مقاومت است و در راستای کمک به امنیت و ثبات لبنان تلاش کرده است. اینکه دولت بحرین با فرافکنی بخواهد مشکلات داخلی خود را به گروه‌های خارجی نسبت دهد جای تأسف دارد و معتقدیم که دولت بحرین با توجه به خواسته‌های عادلانه مردم خود از طریق گفت‌وگو و به شیوه مسالمت‌آمیز می‌تواند به بحران کنونی خاتمه دهد. گرهی که می‌توان با دست باز کرد نباید از روش های تند و با دندان باز کرد.

وی اضافه کرد: ما آماده‌ایم در این خصوص به دولت بحرین کمک کنیم.

* انتظار از دولت یمن

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره اظهارات وزیر خارجه یمن علیه کشورمان گفت: انتظار ما از دولت یمن این نیست که مثل دولت گذشته موضع‌گیری کرده و مشکلات داخلی خود را با فرافکنی و ایراد اتهام به دیگران حل کند.

* استفاده از فوتبال برای مقاصد سیاسی خلاف اساسنامه فیفا

عراقچی درباره تصمیم لیگ فوتبال امارات برای برگزاری لیگی با عنوان واژه مجعول «خلیج عربی»، اظهار داشت: ما از طریق رسانه‌ها از این خبر مطلع شدیم، تا آنجایی که می‌دانم فدراسیون فوتبال کشورمان در حال پیگیری این موضوع است و این برخلاف اساسنامه فیفا است که با جعل واقعیات تاریخی و از فوتبال برای مقاصد سیاسی بهره‌برداری شود.

وی افزود: تغییر اسامی تاریخی اقدامی اشتباه است و فدراسیون فوتبال از طریق حقوقی مسئله را پیگیری می‌کند.

* سفر هیئت فرانسوی به تهران

سخنگوی وزارت امور خارجه در خصوص سفر مدیرکل خاورمیانه و شمال آفریقای وزارت خارجه فرانسه به تهران، خاطرنشان کرد: این سفر در راستای گفت‌وگو درباره روابط دوجانبه و همچنین مشورت درباره مسائل مختلف منطقه‌ای و بین‌المللی صورت گرفته و ما مواضع خود در خصوص سوریه را به صراحت برای مدیرکل خاورمیانه وزارت خارجه فرانسه تشریح و راهکارهایی که فکر می‌کنیم می‌تواند به حل مسالمت‌آمیز مسئله سوریه کمک کند، برای وی تبیین کردیم.

عراقچی گفت: ‌امیدواریم کشورهای اروپایی و بویژه فرانسه دیدگاه واقع‌بینانه و درستی نسبت به مسئله سوریه داشته باشند و به بیراهه نروند.

*دعوت از قطر، عربستان و ترکیه برای حضور در نشست تهران

وی در خصوص اخبار منتشر شده مبنی بر عدم حضور نمایندگانی از قطر، ترکیه و عربستان در نشست تهران علی‌رغم دعوت به عمل آمده از آنها نیز، اظهار داشت: از این 3 کشور دعوت به عمل آمده و ما هنوز منتظر عکس‌العمل آنها نسبت به این دعوت هستیم. تا فردا جواب این سؤال را دقیق‌تر خواهیم داد.

*گزارش آمانو

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان در خصوص گزارش اخیر آژانس بین‌المللی درباره برنامه هسته‌ای کشورمان، موضع ایران در این زمینه را روشن خواند و گفت: موضع ما در این زمینه توسط سلطانیه نماینده دائم ایران در آژانس تشریح شد. گزارش آقای آمانو دارای ابعاد مختلفی است ولی آنچه که در این گزارش مشهود است، اولا شناسایی پیشرفت‌های ایران در عرصه هسته‌ای در چارچوب NPT است که نشان می‌دهد پیشرفت‌های ما کماکان ادامه دارد و از طرف دیگر این گزارش فقدان هرگونه مدرک جدی در خصوص انحراف در برنامه هسته‌ای ایران را نشان می‌دهد و بیانگر آن است که هیچ دلیل و مدرکی در این زمینه وجود ندارد.

سخنگوی وزارت امور خارجه اضافه کرد: درخواست‌هایی که آژانس از ایران دارد 2 قسمت است، آنهایی که در چارچوب NPT و توافقنامه‌های پادمانی ایران با آژانس است که ما به این درخواست‌ها پاسخ می‌دهیم و جزء تعهدات ماست و به آن عمل می‌‌کنیم. اما اگر آژانس فراتر از این تعهدات و NPT درخواست‌هایی را از ما دارد، این موکول است به مذاکراتی که به صورت دوجانبه باید صورت گیرد و چارچوب این همکاری‌ها روشن شود.

عراقچی گفت: مذاکرات برای رسیدن به این چارچوب ادامه دارد و موضوع بازدید از پارچین نیز در همان قالب است.

*اظهاراتی که از وزیر خارجه ترکیه بعید بود

وی در واکنش به اظهارات وزیر خارجه ترکیه که مدعی شده ایران و حزب‌الله وارد درگیری نظامی در سوریه شده‌اند و حادثه ریحانلی ترکیه را با ایران و حزب‌الله مرتبط دانسته، اظهار داشت: این اظهارات از وزیر خارجه ترکیه بعید است و مطالبی چون هلال شیعی و مواردی از این قبیل، موضوعاتی خیالی است.

سخنگوی وزارت امور خارجه با ذکر این نکته که ما نباید دچار توهماتی این‌چنینی شویم، گفت: باید به واقعیات سوریه توجه دقیق شود واقعیات میدانی سوریه با آنچه که دوستان ما در ترکیه به آن نگاه می‌کنند، بسیار متفاوت است.

وی افزود: اگر دوستان ترک ما در ترکیه به این سؤال پاسخ دهند که چه هدف مشترکی بین گروه‌های تکفیری و تروریستی و بین رژیم صهیونیستی و برخی کشورهای مرتجع منطقه، غربی‌ها، اروپایی‌ها و آمریکا وجود دارد و به دنبال چه هدفی در سوریه هستند، پاسخ به این سؤال خیلی راهگشا باشد.

عراقچی در خصوص سفر پاشازاده رئیس اداره مسلمانان قفقاز به کشورمان و دیدارهای انجام شده با مقامات سیاسی، ‌مراجع تقلید و مقام معظم رهبری این سفر را موفق برشمرد و گفت: دیدار خوبی با مقام معظم رهبری داشتم و پخش جزئیات این دیدار بسته به تصمیم دفتر مقام معظم رهبری است.
 
انتهای پیام/خ
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها