امروز : دوشنبه ۱ آبان ۱۳۹۶ - 2017 October 23
۱۹:۱۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 111316
تاریخ انتشار: ۲۵ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 18
به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان خبرنگار فارس، پرویز دریایی در نشست خبری که به مناسبت برپایی کنگره جراحان عمومی از دوم تا چهارم مهر گفت: این کنگره در ...

به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان خبرنگار فارس، پرویز دریایی در نشست خبری که به مناسبت برپایی کنگره جراحان عمومی از دوم تا چهارم مهر گفت: این کنگره در رابطه با جراحی‌های اورژانسی قبل و پس از عمل، نحوه درمان و تشخیص بیماریها در کشور، آموزش جراحی، وضعیت انتقال بیمار به شهرستان‌ها، جراحی عمومی و سرطان‌ها، جراحی در سالمندی و جراحی‌های سرطان در زنان برگزار می‌شود.

وی ادامه داد: یکی از چالش‌های حوزه جراحی‌های عمومی ترس از جراحی کردن بیمار، عوارض پس از آن مانند محکومیت و زندانی شدن پزشکان است چرا که طبق قانون جدید برائت پزشک به دنبال کوتاهی در تشخیص درست زیر سؤال است و این مسائل پزشکان را به سازمان پزشکی قانونی می‌کشاند از طرفی اگر بیمار را درمان نکند به فوت می‌انجامد. موارد این چنینی بسیار بوده و اگر جراحی را انجام دهد دچار ترس از جراحی می‌شود.

دریایی گفت: پزشک درمانگر دچار مشکل شده است و تصمیم قانونگذاران و پزشکی قانونی به نوعی است که دست و پاگیر و سوال‌برانگیز شده است. این سوال مطرح است که اگر در پی خسارت وارده از پزشک دیه گرفته می‌شود دیگر زندانی شدن معنی ندارد.

وی افزود: تمام این مشکلات در نهایت به این برمی‌گردد که سلامت جامعه به خطر می‌افتد باید قانون متعادل‌تر شود در حالی که دست و پاگیر شده است. نمی‌گویم از سوی پزشکان خلافی سر نمی‌زند اما قانون به دنبال شاکی است و از طرفی پزشکان هم نباید زیرسؤال بروند.

عضو هیات مدیره انجمن جراحان عمومی گفت: همان گونه که منشور حقوق بیمار وجود دارد در حال تدوین منشور حقوق پزشکان هستیم که البته هنوز کامل نشده است این در حالی است که بیمار ایرانی هنوز نمی داند پزشک معالجش کیست و این مشکلات حاشیه‌ای بسیاری ایجاد می‌کند و بیمار سرگردان می‌شود.

وی با اشاره به اینکه طرح تحول نظام سلامت مناسب است گفت: با این وجود باید پزشک خانواده داشته باشیم و اولین قدم برای بیمار، پزشک خانواده است.

وی با انتقاد از عملکرد جراحان پلاستیک گفت: مفهوم اصلی پلاستیک، بازسازی است د رحالی که این حوزه به امپراطوری تبدیل شده و آن را از تمام حیطه جراحی عمومی جدا کرده‌اند. در حالی که انجام تزریق ژل و بوتاکس کاری است که یک پزشک عمومی می‌تواند با گذراندن دوره‌های آموزشی و دریافت گواهی انجام دهد یا انجام آندوسکوپی توسط یک جراح عمومی شدنی است.

دریایی گفت: حد و مرز گذاشتن در بسیاری از حیطه‌های جراحی جایی ندارد. پیشنهاد می‌کنم در اتاق‌های عمل دوربین نصب شود و فاصله تعرفه بیمارستان دولتی و خصوصی کم شود.
 
وی افزود: برخی جراحان فقط به دنبال آن هستند که بیمار را از شهرستان‌ها به تهران بکشانند همچنین وقتی هزینه یک عمل جراحی ساده مثل آپاندیس در بیمارستان دولتی 40 هزار تومان و در خصوصی دو میلیون تومان است بی‌اخلاقی است و زیرمیزی از همین جا آغاز می‌شود.

عضو هیات مدیره انجمن جراحان عمومی افزود: تعرفه‌ها جایگاه مناسب خود را ندارند ما از 6 سال پیش تعرفه جراحی را پیشنهاد داد‌ایم اما اکنون درباره‌اش صحبت می‌شود.

وی گفت: از طرفی متخصصان پوست کار خود را از جراحی عمومی جدا کرده‌اند و در کار ما دخالت می‌کنند در حالی که نباید جراحی کنند و به ضرب و زور و گاهی رانت به دنبال آن هستند تا در حیطه جراحی وارد شوند و با انجام لیزر و تزریقات می‌خواهند بگویند که جراح پلاستیک هستند در حالی که این گونه نیست.

دریایی ادامه داد: در حال حاضر سالن‌های زیبایی به انجام کاشت مو و اقدامات زیبایی مانند بوتاکس و تزریق ژل اقدام کردند. آرایشگران در همین سالن‌ها کاشت مو انجام می‌دهند یا پرستاری را می‌بینیم این کار را انجام می‌دهد اگر در چنین سالن‌هایی جراح و پزشک وجود داشته باشد مشکلی نیست اما متأسفانه در همه سالن‌ها این اصل رعایت نمی‌شود.

عضو هیات مدیره انجمن جراحان عمومی ادامه داد: به دلیل تعرفه پایین جراحی در بیمارستان دولتی جراحی‌های دروغین انجام می‌شود به این معنی که جراح برای اینکه دستمزد بالایی بگیرد به تعرفه خود کدهای جراحی دیگری اضافه می‌کند در حالی که آنها را انجام نداده است و این درآمدهای پایین باعث می‌شود اخلاق کمرنگ شود.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها