امروز : شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 26
۰۹:۰۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 111323
تاریخ انتشار: ۲۵ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 52
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; به نقل ازروابط عمومی اداره کل زندان‌های همدان، همایش طرح ترک سیگار با حضور مدیر زندان مرکزی همدان ،سرپرست

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; به نقل ازروابط عمومی اداره کل زندان‌های همدان، همایش طرح ترک سیگار با حضور مدیر زندان مرکزی همدان ،سرپرست بهداشت و درمان اداره کل زندان‌های همدان وجمعی از مسئولان زندان و مددجویان در سالن همایش زندان مرکزی همدان برگزار شد.

در این همایش علی عزیزی مدیر زندان مرکزی همدان با اشاره به اجرایی شدن طرح ترک سیگار در زندان همدان گفت: به موجب عملیاتی شدن این طرح زندانیان سیگاری در کنار تحمل دوران محکومیت خود با هر جرمی چه عمد و چه غیر عمد از شر این قاتل خاموش رها می شوند.

وی افزود: از آنجایی که زندان یک محیط بسته است و به دلیل شرایط حاکم بر آن ممکن است افراد سیگاری و غیر سیگاری در یک بند باشند، بی شک استعمال سیگار در آن اثرات سوء بیشتری برای فرد و همبندی هایش به بار می آورد.

عزیزی از اجرای موفقیت آمیز طرح ترک سیگار در زندان مرکزی همدان خبر داد و گفت: از این رو اجرای طرح ترک سیگار در زندان ها طرحی مفید و کاربردی است که می تواند راهی برای جلوگیری از نگرانیهای بهداشت محیطی وروانی مددجویان باشد، طرحی که اجرای آن در زندان همدان از موفقیت خوبی برخوردار بوده است.

وی کاهش هزینه های اضافی مددجویان و کاهش فشار اقتصادی وارده به خانواده آنها و رضایت مندی خانواده ها را از دستاورد های قابل تأمل این طرح و در نهایت حرکت به سمت زندگی سالمتربرای مددجویان عنوان کرد و ادامه داد: تشکیل جلسات توجیهی و تشریح مضرات اقتصادی، روحی و جسمی مصرف سیگار برای مددجویان و خانواده ها، کاهش تدریجی و پلکانی مصرف سیگار و افزایش حالت خود کنترلی در فضای عاری از آلودگی به مواد دخانی با ابراز رضایت حداکثری مددجویان در زندان را به همراه داشته است.

سپس رحیم مرادی روانشناس و مسئول کلینیک ترک دخانیات زندان مرکزی ضمن ارائه گزارشی جامع از نحوه اجرای این طرح در زندان بیان داشت: در ابتدا مصاحبه انگیزشی از 140 نفر مددجویان داوطلب ترک دخانیات انجام شد، سپس این افراد در کلاسهای آموزشی درمانی 10 جلسه ای ( 6 جلسه آموزشی و 2 جلسه تکنیکهای ترک و 2 جلسه گروه درمانی و مشاوره انگیزشی) شرکت کردند که در نهایت 76 نفر ازاین جمع موفق به ترک کامل سیگار بدون استفاده از دارو شدند.

در ادامه این همایش دکتر مهدی موالات، سرپرست بهداشت و درمان اداره کل زندان‌های همدان با اشاره به عوارض مصرف سیگار بیان داشت: عدم مصرف نیکوتین بزرگترین عامل قابل پیشگیری مرگ و میر در دنیاست. سیگار فاکتور خطر اصلی برای بیماریهایی نظیر سکته قلبی، سکته مغزی، بیماریهای ریوی، پرفشاری خون و سرطانها بویژه سرطان ریه، حنجره و پانکراس است. طبق تخمین سازمان بهداشت جهانی مصرف سیگار منجر به مرگ 4/5 میلیون نفر در جهان در سال 2004 و بیشتر از 100 میلیون مرگ در قرن بیستم شده است.

در ادامه موالات ضمن تقدیر از زحمات مسئول کلینیک ترک دخانیات زندان مرکزی ، فرآیند اجرای شده در برنامه ملی کنترل استعمال دخانیات در زندان مرکزی را بسیار مطلوب و اجرای آن را زمینه ساز کنترل هرچه بهتر بیمار و کاهش تعداد مراجعات به واحد بهداری زندان دانست.

در ادامه حجت الاسلام شادروان مسئول دار القرآن زندان مرکزی نیز جایگزین شدن فعالیتهای سازنده اعم از ورزشی، هنری ،کتابخوانی ،آموزشی و ... را از تاثیرات اجرای این طرح بیان کرد.

گفتنی است در پایان این همایش از مددجویان فعال در اجرای این طرح با اهدای لوح تقدیر قدردانی شد.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها