امروز : یکشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۶ - 2018 January 21
۰۳:۳۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 111346
تاریخ انتشار: ۲۵ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 91
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از بیرجند، معصومه ابتکار ظهر امروز در نشست مباحث زیست محیطی خراسان جنوبی اظهار کرد: حوزه محیط زیست، بخشی ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از بیرجند، معصومه ابتکار ظهر امروز در نشست مباحث زیست محیطی خراسان جنوبی اظهار کرد: حوزه محیط زیست، بخشی نیست بلکه امروز این حوزه در تمامی بخش‌ها و زمینه‌ها مسئله مهمی بوده و تمامی سیاست‌ها، اصول محیط زیست و همچنین اقتصاد آن باید در همه بخش‌ها جاری باشد.

وی به جنبه اقتصادی محیط زیست اشاره کرد و افزود: کشور ایران دارای سرمایه‌های عظیمی در حوزه محیط زیست است که باید به درستی از آنها استفاده کنیم.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست تصریح کرد: از محیط زیست نباید به هر نحوی استفاده کرد چراکه استفاده بیش از حد از محیط زیست خسارات زیان‌آوری به آن وارد می‌کند.

ابتکار به حوزه محیط زیست خراسان جنوبی اشاره کرد و افزود: این استان دارای ظرفیت‌های زمینی، گیاهی، جانوری و بیابان‌زدایی زیادی بوده اما آن‌طور که باید معرفی نشده است.

وی با اشاره به 16 سال خشکسالی پیاپی در خراسان جنوبی یادآور شد: تمام کشور با تغییرات آب و هوایی و کاهش بارندگی مواجه بوده است اما باید در استفاده از محیط ملاحظات لازم رعایت شده و در این زمینه برنامه‌ریزی شود.

معاون رئیس جمهور اضافه کرد: ممکن است برخی از امور در مقطعی مفید واقع شود اما در معادله سود و زیان باید نفع آن در بلندمدت مورد توجه قرار گیرد.

ابتکار با تاکید بر اینکه کشور نیازمند جهت‌گیری و رشد اقتصادی است، یادآور شد: مردم و مسئولان باید از منابع و سرمایه‌های محیطی و اجتماعی درست استفاده کنند که در این راستا نیازمند نگاه همه‌جانبه هستیم.

وی ادامه داد: بیشترین محدودیتی که باید برای آن در کشور و حتی در استان برنامه‌ریزی کنیم مسئله مهم آب است.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست اضافه کرد: نباید اجازه بدهیم منابع آبی آلوده شده و از بین بروند.

ابتکار تصریح کرد: خراسان جنوبی دارای قنات‌ها و رودخانه‌های زیاد و با ارزشی است که در این زمینه نباید آسیبی به آنها وارد شود.

وی افزود: برای سرمایه‌گذاران در بخش‌های صنعت، معدن و کشاورزی و ورود آنها به خراسان جنوبی باید همکاری لازم را داشته باشیم.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: با توجه به اینکه دنبال سختگیری شدید با مدیران و مسئولان نیستیم بنابراین باید دنبال قوانین حرکت کنیم و از منابع موجود در کشور و استان حفاظت کرده و آن را به نسل آینده تحویل دهیم.

ابتکار ادامه داد: با وجود قوانین و مقررات محیط زیست تنها مجوزی که باید بخش اقتصادی بگیرد از حوزه محیط زیست است چراکه در آن دخل و تصرف دارد.

وی به ذخیره‌گاه طبیعت در دنیا اشاره کرد و ادامه داد: باید 17 درصد از عرصه خاک و 10 درصد از سواحل را حفاظت کنیم.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست تصریح کرد: یکی از مهم‌ترین مسائلی که نیاز است برای خراسان جنوبی سرمایه‌گذاری شود این است که منابع معادن استانی برای نسل آینده ارزشمند واقع شود.

ابتکار افزود: خراسان جنوبی از چند جهت در زمینه‌های آبخیزداری، آبخوان‌داری و بیابان‌زدایی و از همه مهم‌تر در زمینه پروژه ترسیب کربن ارزشمند بوده و می‌تواند در این زمینه‌ها تولید کننده اشتغال باشد.

وی با تاکید بر اینکه پروژه ترسیب کربن در خراسان جنوبی باید بیشتر مورد توجه واقع شود، اضافه کرد: همچنین با گسترش طرح آبخیزداری، سفره‌های آب زیرزمینی قابلیت بهره‌وری و استفاده خواهد داشت.

معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست خاطرنشان کرد: خراسان جنوبی از ظرفیت خوبی در زمینه گردشگری برخوردارست و دارای تنوع و جاذبه‌های طبیعت‌گردی بالایی است.

انتهای پیام/69013/ز40

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها