امروز : سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 19
۰۴:۳۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 111349
تاریخ انتشار: ۲۵ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 39
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، مهدی چمران رئیس شورای شهر تهران در یادداشتی آورده است، براساس ماده 71 قانون شوراهای اسلامی کشور اولین ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، مهدی چمران رئیس شورای شهر تهران در یادداشتی آورده است، براساس ماده 71 قانون شوراهای اسلامی کشور اولین وظیفه ی شوراها پس از تشکیل انتخاب شهردار به مدت چهار سال می باشد.

از آنجائیکه نحوه اداره شهر همدلی و همراهی شورای شهر و شهرداری را می طلبد برهمین اساس انتخاب شهردار توسط شورا در بالابردن این همدلی و همراهی نقش به سزائی خواهد داشت و تغییر در ماهیت روند انتخاب شهردار، شوراها را تضعیف خواهد کرد و این مساله به صرفه و صلاح شهر نخواهد بود. همانطور که در بالا ذکر شد براساس نصر صحیح قانون این وظیفه بر عهده شوراها قرار داده شده و علت اصرار برخی بر تغییر این قانون چیست؟

این نوع انتخاب بیشتر شهردار را هم سیاسی و حزبی خواهد کرد که اگر چنین باشد شورا و شهرداری را به بزرگترین آفت خود که همان سیاسی کاری است دچار خواهند ساخت آفتی که همیشه در پیام ها و دیدار شوراها با مقام معظم رهبری به دوری از آن اعضاء شورا را دعوت می کنند. زیرا جنس کار در شهرداری تخصصی است و نه سیاسی و ممکن است با انتخاب شهردار از سوی مردم فردی صرفاً سیاسی و یا مشهور در عامه مردم انتخاب شود. در حالیکه این انتخاب از سوی شوراها بر اساس تخصص و تفحص از فرد مورد نظر صورت می گیرد. لذا براساس اصول قانون اساسی در خصوص شوراها دولتمردان باید به دنبال تقویت شوراها باشند و نه خدای نکرده به دنبال تضعیف این نهاد مردمی که بزرگترین حامی آن بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران امام خمینی ره بودند که صدور فرمان تشکیل شورا در سال 58 گواه این مدعاست.

هر چند اعضا شورا معتقدند که با روند کنونی انتخاب شهردار از سوی شوراها بازهم شهردار منتخب مردم خواهد بود. زیرا منتخبین مردم از جنس خودشان و برگزیدگان آنها هستند و براساس اختیاری که از سوی شهروندان به ایشان تفویض شده است شهردار را انتخاب می کنند که خود تجلی مردم سالاری است. که اگر چنین نباشد از نظارت شورا بر شهرداری به شدت کاسته خواهد شد و شورا و شهرداری را با چالش های فراوان روبرو خواهد ساخت.

حال به راستی اجرای این طرح به تقویت شوراها خواهد انجامید و یا تضعیف آنها را در بر خواهد داشت؟!

بهر حال منطق حکم می کند که هر آنچه به عنوان اصلاح قانون و تغییرات قانون صورت می پذیرد خود شورائیان نزدیکترین و نخستین کسانی هستند که می بایستی مورد مشورت و نظر خواهی قرار گیرند و هم اکنون هم دیر نشده است توصیه می کنم این موارد قبل از طرح و تصویب با شورائیان مورد بحث و بررسی قرار گیرد.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها