امروز : چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 22
۰۴:۰۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 111354
تاریخ انتشار: ۲۵ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 80
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از کاشان، مردم کهن دیار کاشان گمان نمی‌کردند که تپه‌های نفرین شده حاشیه شهرشان روزی گهواره و منشا تمدنی ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از کاشان، مردم کهن دیار کاشان گمان نمی‌کردند که تپه‌های نفرین شده حاشیه شهرشان روزی گهواره و منشا تمدنی جهان لقب گیرد و به دغدغه اصلی مسئولین شهری، استانی و حتی ملی مبدل شود و سخن از ثبت جهانی آن به میان آید.

آری سخن از تپه‌های هفت هزار و 500 ساله سیلک است که تا همین چند دهه پیش برای بسیاری ناشناخته بود و با آغاز کاوش‌های باستانی در این سرزمین شگفت‌انگیز توسط "گریشمن " و "گودار " فرانسوی بغض مدفون شده چند هزار ساله سیلک ترکید و داشته‌هایش را نمایان ساخت.

هنگامی که سفالینه‌های این منطقه باستانی در موزه "لوور" فرانسه به نمایش گذاشته شد جهانیان را مجذوب تماشای هنر و دانش پیشینیان کرد و عزم بسیاری را برای تماشای این منطقه جزم کرد و خطرات و سختی‌های سفر را به جان خریدند و عازم کهن‌دیار سیلک کاشان شدند.

در سال 1311 هجری خورشیدی، هیاتی فرانسوی به سرپرستی دکتر گریشمن از طرف موزه لوور فرانسه، در این تپه‌ها به عملیات اکتشافی پرداختند و بعد از کندن کانال‌ها و گمانه‌های حفاری، نمونه‌ها و اشیای نفیس و نویدبخشی به دست آوردند که موجب شد تا سال 1316 خورشیدی، این کاوش‌ها ادامه یابد.

این منطقه مسکونی در جوار بقایای دریای تتیس (دریای عظیمی که تمام فلات مرکزی ایران و افغانستان را در برگرفته بوده) قرار گرفته و شاید با خشک شدن آرام دریا و پدید آمدن خشکی‌های حاصلخیز، انسان‌هایی را که احتمالا در ارتفاعات زندگی می‌کرده‌اند، به سمت خود کشانده است.

سیلک براساس برخی ادعاهای تاریخ شناسان برگرفته از "سی ارگ" به معنای وجود تعداد 30 بنا در این منطقه، یا "سفید ارگ" بدلیل رنگ سفید خاک بنای ساخته شده و یا "سیلک" به معنی سفالینه‌های کوچک می‌باشد.

و عده‌ای بر این گمان هستند که معبدگاه‌هایی به نام "زیگوآرت" در این منطقه وجود داشته است و مردم سیلک موحد بوده‌اند و خدایی بنام "کاشورا" را پرستش می‌کرده‌اند که نام کاشان و یا کاشون در لهجه محلی برگرفته از همین نام است.

با تمام ویژگی‌های منحصر به فرد سیلک، متاسفانه در اذهان عمومی و ساکنین منطقه افراد زیادی به دیدن این تپه نمی‌آیند و از وصف آن اطلاع ندارند.

در نخستین نگاه به دیار نخستین‌های جهان یک تپه خاکی بدون جاذبه در گرمای شهر کاشان خودنمایی می‌کند که عده‌ای به‌دلیل عدم آگاهی و برخی به‌دلیل منافع خود با تجاوز به حریم سیلک کمر به نابودی این اثر ارزشمند بسته‌اند.

با مطالعه عمیق تاریخ و آشنایی با اتفاقات ماقبل میلاد مسیح به اهمیت نخستین سکونتگاه شهری جهان پی می‌بریم و غرور ملی و میهنی خود را تحریک شده خواهیم یافت.

زمانی که با جملاتی چون نخستین ابداع‌کنندگان چرخ سفال، نخستین تولیدکنندگان سفال، یکی از نخستین پایگاه‌های ذوب فلزات، از نخستین تمدن‌گاه‌های بشری((شهرنشینی جهان)) نخستین صنعتگران نساجی و یا نظریه‌هایی چون وجود معبدگاه و آیین خاص پرستش خدایی به نام " کاشورا" مواجه می‌شوی به عظمت تلی از خاک‌های بر جای مانده می‌مانی و بر بی‌مهری‌های روا شده بر این میراث گذشتگان افسوس می‌خوری.

تپه‌های باستانی سیلک در مغرب مسیر کاشان - فین و در محلی که دسترسی به آن به دلیل تجاوز به حریمش با سختی‌های خاص خود همراه است، قرار گرفته است.

سیلک در حال حاضر مشتمل بر یک تپه شمالی و یک تپه جنوبی است که به فاصله 500 متر از یکدیگر قرار دارند. در جلوی این تپه‌ها گورستان‌هایی از انسان‌های ماقبل تاریخ وجود دارد.

متاسفانه هر از گاهی انتشار خبرهای ناگوار مظلومیت این تپه‌های باستانی را یادآور می‌شود، هنگامی که اخبار به سرقت رفتن دوربین‌های این محوطه شنیده می‌شود و یا اینکه حریم این تپه‌ها دستخوش تجاوز می‌شود و یا در هنگام حفر چاه در منازل حریم درجه دو سیلک "گور خمره‌ای متعلق به دوره ساسانیان و یا اشکانیان کشف می‌شود و نه تنها حریم زمینی و حفاری سیلک مورد تجاوز منفعت‌طلبان گشته است، آسمان آن نیز مورد تجاوز سرمایه‌داران قرار گرفته است تاجایی که معاون رئیس سازمان میراث فرهنگی در واکنش به این تجاوزات توقف ساخت و سازهای بی‌رویه و کاخ مانند را خواستار می‌شود و فرماندار کاشان با واکنش به این تجاوزات از حفظ حریم تپه‌های سیلک سخن می‌گوید. عده‌ای تصور نکنند که با پولشان به هرچه بخواهند دست خواهند یافت، حریم سیلک به هیچ وجه قابل خرید و فروش نیست.

تپه‌های باستانی سیلک در آخرین روزهای عمر تابستان سال 1310 در بیست و چهارمین روز شهریورماه با شماره 38 در فهرست آثار ملی کشورمان به ثبت رسید و حتی خود را مهیای ثبت جهانی می‌دید که عدم رعایت اصول ثبت جهانی، این اثر ارزشمند را از قرارگیری در فهرست آثار جهانی محروم کرده است.

انتهای پیام/2406/ع30/آ3004

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها