امروز : یکشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 March 18
۱۶:۲۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 111361
تاریخ انتشار: ۲۵ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 45
به گزارش فارس به نقل از روزنامه «کامرسانت»، امروز، دوشنبه در پاریس کنفرانس بین المللی در خصوص اوضاع عراق و سوریه با شرکت 5 کشور عضو دائم شورای امنیت ...

به گزارش فارس به نقل از روزنامه «کامرسانت»، امروز، دوشنبه در پاریس کنفرانس بین المللی در خصوص اوضاع عراق و سوریه با شرکت 5 کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل، عراق و کشورهای همسایه آن و نماینده اتحادیه عرب برگزار می‌شود. «سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه نماینده روسیه در این نشست است.

در پایان این نشست باید راهکاری برای مبارزه با گروه تروریستی داعش تهیه شده و همچنین فهرست کشورهای عضو ائتلاف ضد تروریستی به سرکردگی آمریکا گسترش یابد.

عدم حضور ایران، بعنوان مهمترین همسایه عراق در این کنفرانس یکی از مهمترین حاشیه‌های جنجال برانگیز کنفرانس پاریس است که ظاهرا به دلیل مخالفت مقامات تهران با عملکرد آمریکا در این راستا است. به عقیده آنها حمله آمریکا و متحدانش به مواضع داعش فقط مشکلات منطقه را افزایش خواهد داد. مقامات دمشق نیز طرح ائتلاف را قبول نداشته و به آمریکا هشدار داده‌اند که هر نوع اقدام نظامی در خاک سوریه بدون موافقت این کشور، به منزله حمله نظامی به سوریه تلقی خواهد شد.

البته به عقیده کارشناسان، حملات اصلی آمریکا و متحدانش به مواضع داعش در عراق صورت خواهد گرفت، نه به سوریه، به همین دلیل امکان بروز مناقشه واقعی بین دمشق و واشنگتن در این رابطه بسیار بعید است. این مسئله‌ای است که «فرانسوا اولاند» رئیس جمهوری فرانسه نیز به آن اذعان داشته است.

نشست امروز پاریس نشان خواهد داد که طرح آمریکا برای ایجاد یک ائتلاف گسترده برای اقدام نظامی علیه گروه داعش تا چه اندازه قابل تحقق است. ترکیب نهایی این ائتلاف بعدا و قبل از نشست شورای امنیت در این رابطه که قرار است 25 سپتامبر (2 مهر ماه) برگزار شود، مشخص خواهد شد. مقامات واشنگتن امیدوارند در نشست شورای امنیت مجوز عملیات نظامی علیه داعش را بدست آورند.

«آندری سوشنتسوف» کارشناس و استاد دانشگاه روابط بین الملل وزارت امور خارجه روسیه در این رابطه به خبرنگار این روزنامه گفت: «نشست شورای امنیت در این رابطه بسیار مهم است و من فکر نمی کنم که روسیه مانع از تصویب قطعنامه ای که مجوز عملیات نظامی را صادر کند، بشود.

احتمالا مسکو اقدامات آمریکا و متحدانش در سوریه را به طرف آمریکایی گوشزد کرده است، چرا که این مبارزه اکنون دقیقا علیه افرادی است که غرب همین یک سال قبل از آنها حمایت می‌کرد.»

این کارشناس یادآور شد: «در عین حال روسیه از نشست پاریس استقبال کرده و احتمالا مانع از تصویب قطعنامه مناسبی در این رابطه در شورای امنیت نخواهد شد، چرا که چنین موضع گیری در شرایط کنونی برای دیپلماسی روسیه علامت بسیار خوبی است. در واقع از دید کشورهای غربی گروه تروریستی داعش به مراتب خطر جدی تری نسبت به روسیه محسوب شده و حاضرند برغم وجود اختلافات بر سر اوکراین، برای مقابله با آنها با مسکو همکاری داشته باشند.»

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها