امروز : یکشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۶ - 2017 November 19
۱۲:۱۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 11138
تاریخ انتشار: ۷ خرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۲۳:۳۹
تعداد بازدید: 65
شیخ "محمد البحرانی" از اندیشمندان عربستان سعودی در گفت‌وگو با خبرنگار بین‌الملل خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، درباره خودسوزی یکی از ...

شیخ "محمد البحرانی" از اندیشمندان عربستان سعودی در گفت‌وگو با خبرنگار بین‌الملل خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، درباره خودسوزی یکی از شهروندان این کشور در ریاض گفت: امروزه حرف و حدیث‌ درباره ثروت هنگفت شاهزادگان خانواده آل سعود و تبدیل شدن افراد وابسته به آنها به فئودال، در هر محفلی در میان مردم کشورمان به گوش می‌رسد و سانسور ریاض برای سر پوش گذاشتن به فقری که روز به روز در حال افزایش است، راه به جایی نمی‌برد.

وی با یادآوری پس انداز‌های هنگفت خانواده حاکم در عربستان در بانک‌های اروپایی  و آمریکایی، تاکید کرد که بخش عمده‌ای از مردم عربستان از وضعیت موجود و بی عدالتی ناراضی‌اند و این نارضایتی کم کم سد سانسور و ترس و ارعاب را می‌شکند و هم اکنون به منصه ظهور رسیده است.

این روحانی برجسته عربستان با بیان اینکه نظام ریاض هیچ اهمیتی به اینکه فقر و محرومیت در میان ملت شیوع پیداکرده است، نمی‌دهد، افزود: آنچه برای حاکمان و خانواده حاکم بر عربستان مهم است، این است که چگونه جیب‌های خود را از ثروت‌های مردم پر کنند؛ حتی اگر مردم در فقر به سر ببرند.

البحرانی خودسوزی یکی از شهروندان عربستانی به خودسوزی را کاملا آگاهانه و غیر تصادفی خواند و تاکید کرد که قشر وسیعی از مردم کشورمان مدت‌هاست که زیر فشار فقر و محرومیت به سر می‌برد و صدای ناله این قشر مستضعف کاملا آشناست. بسیاری از مردم عربستان در شرایطی که این فرد اقدام به خودسوزی کرد؛ به سر می‌برند. اگر به مناطق شرقی این کشور سری بزنیم؛ تعداد این گونه افراد بسیار بیشتر است.

وی با بیان اینکه آمار بیکاری و فقر در شهرهای الاحساء والقطیف بیداد می‌کند؛ افزود: بسیاری از مردم ما نه تنها امکان تحصیل و سواد آموزی را ندارند؛ بلکه از حداقل امکانات برای زندگی بی بهره‌اند و لذا معتقدم که تصمیم این فرد و افراد دیگر به خودسوزی امری غیر طبیعی نیست؛ بلکه کاملا انتظار چنین پدیده‌ای در عربستان را داشته‌ایم.

البحرانی با پیش بینی انتشار و افزایش پدیده خودسوزی در میان شهروندان عربستانی در اعتراض به نابسامانی موجود در کشورشان؛ گفت: بخش‌های عمده‌ای از مردم عربستان از فقر، گرسنگی و بحران مسکن رنج می‌برند. حتی برنامه‌های زیادی در تلویزیون "ام.بی.سی" این کشور درباره این گونه مشکلات سخن می‌گوید به گونه‌ای که آدمی گمان می‌کند که ریاض واقعاً به دنبال حل این مشکلات است؛ این در حالی است که این برنامه‌ها نیرنگی بیش نیست.

وی با بیان اینکه انتفاضه مردمی عربستان برای تغییر وضعیت موجود در راه است، افزود: به همگان اطمینان می‌دهم که در آینده‌ای نزدیک شاهد تحرکات مردمی گسترده‌ای در این کشور خواهیم بود. این تحرکات همه مناطق عربستان را در بر خواهد گرفت و نظام ریاض را غافلگیر خواهد کرد.

این فعال عربستانی، سرنگونی نظام آل سعود را خواسته اصلی این انتفاضه خواند وافزود: مردم منتظر شعله ور ساختن این آتش هستند؛ تا خانواده آل سعود را طعمه این آتش کنند.

البحرانی با اشاره به سانسور رسانه‌ای آل سعود برای جلوگیری از انتشار اخبار فقر و محرومیت، گفت: با وجود همه سانسورهای رسانه‌ای، ولی همه مردم به رسانه‌هایی برای نشر این اخبار تبدیل شده‌اند و امروز سخن گفتن درباره این پدیده به امری عادی در هر محفلی در آمده است. علاوه بر این مردم در شبکه های اجتماعی به وضعیت موجود انتقاد می‌کنند و صدایشان را به دیگران می‌رسانند.

وی با اشاره به بحران مسکن در عربستان سعودی، گفت: جالب است بدانید که بنده 6برادر دارم که همه آنها از نعمت مسکن بی بهره‌اند و این وضعیتی بسیار زیاد در میان مردم عادی به چشم می‌خورد.

هفته گذشته یک تبعه سعودی که در اعتراض به بی عدالتی اقتصادی و اجتماعی در عربستان دست به خودسوزی زده بود، بر اثر شدت جراحات جان خود را از دست داد. این مرد که روز پنج شنبه خودسوزی کرده بود؛ جمعه شب در بیمارستان درگذشته است.

روز شنبه این هفته، اعضای خانواده قربانی در مقابل بیمارستان محل بستری شدن وی تجمع کردند و خواستار پاسخگویی مسئولان پلیس در مورد علت مصادره اجناس وی شدند. آنها از مقامات خواستند تا توضیح دهند که چه چیزی فرزندشان را وادار به خودسوزی کرده است.

مقامات سعودی از هرگونه اظهار نظر در این خصوص خودداری کرده اند و حتی از افشای نام کامل و سن این مرد امتناع می کنند.

پس از اقدام به خودسوزی محمد بوعزیزی تونسی در دسامبر 2010 که منجر به شعله ور شدن  انقلاب  مردمی در تونس شد، چندین مورد خودسوزی اعتراض آمیز در کشورهای عربی گزارش شده است.

از فوریه 2011 تاکنون چندین تظاهرات ضد دولتی در مناطق شرقی عربستان برگزار شده و معترضان خواستار انجام اصلاحات سیاسی در این کشور شده اند.

اعتراضات ضد دولتی از نوامبر 2011 یعنی زمانی که نیروهای امنیتی در قطیف به روی معترضان آتش گشودند و 5 معترض عربستانی را به قتل رساندند، افزایش یافته است.
انتهای پیام/ر
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها