امروز : پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 26
۱۶:۲۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 11140
تاریخ انتشار: ۷ خرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۲۳:۳۹
تعداد بازدید: 205
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از شبکه خبری «روسیا الیوم»، «سرگئی ریابکوف» معاون وزیر خارجه روسیه تصمیم اتحادیه اروپا ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از شبکه خبری «روسیا الیوم»، «سرگئی ریابکوف» معاون وزیر خارجه روسیه تصمیم اتحادیه اروپا برای لغو تحریم ارسال سلاح برای معارضان سوری را ناامید کننده خواند و آن را به زیان کنفرانس ژنو 2 دانست.

ریابکوف تأکید کرد که تصمیم اتحادیه اروپا بر خلاف سیاست‌های این اتحادیه و در تضاد با همه تلاش‌ها برای حل سیاسی بحران سوریه بر اساس توافق ژنو است و به ایجاد برون رفت سیاسی برای بحران سوریه هیچ کمکی نمی‌کند.

وی با تأکید بر لزوم حرکت در مسیر توافق بین المللی برای برگزاری کنفرانس ژنو 2 گفت: تصمیم اتحادیه اروپا با همه توافق‌های بین المللی درباره تجارت سلاح نیز در تضاد است.

معاون وزیر خارجه روسیه این اقدام را نمونه‌ای از معیارهای دوگانه در قبال سوریه دانست و تأکید کرد که فرصتی برای برگزاری نشستی بین المللی در باره سوریه پیش آمده که با وجود همه سختی‌های پیش رو نباید از فرصت‌ پیش آمده غافل ماند.

ریابکوف افزود: مسکو و واشنگتن هنوز نتوانسته‌اند مواضع خود را درباره ژنو 2 به هم نزدیک کنند زیرا روسیه با برگزاری نشستی که در آن برخی تلاش می‌کنند راه‌کارهای خارجی را به مردم سوریه تحمیل کنند و چهارچوب مرحله انتقال قدرت را از پیش تعیین کنند موافقت نخواهد کرد.

وی با تأکید بر ضرورت حضور تهران در این نشست گفت نمی‌تواند اطمینان دهد که این کنفرانس در ژوئن آینده برگزار شود.

ریابکوف همچنین تحویل سامانه دفاع موشکی «اس 300» به سوریه را یک عامل بازدارنده از دخالت نیروهای خارجی در سوریه دانست.

وی افزود: به نظر می‌رسد وجود این سامانه در جلوگیری از برخی طرف‌هایی که خواهان بین المللی کردن نزاع سوریه هستند موثر باشد.

معاون وزیر خارجه روسیه تأکید کرد که مسکو نمی‌خواهد در موضع خود برای ارسال سامانه دفاع موشکی به سوریه تجدید نظر کند و ارسال اس 300 به سوریه بر اساس توافقی که میان مسکو و دمشق در پنج سال گذشته ایجاد شده، صورت می‌گیرد.

وی افزود: غیر ممکن است که این سلاح‌ها به وسیله معارضان در میدان مبارزه استفاده شود.

روز گذشته وزرای خارجه اتحادیه اروپا به لغو تحریم ارسال سلاح برای معارضان سوری رأی مثبت دادند و به این ترتیب کشورهای عضو اتحادیه اروپا از چند روز آینده مجاز هستند تا سلاح در اختیار معارضان قرار دهند.

این در حالی است که «الکساندر سیلوانوف» کارشناس امنیت بین الملل تأکید کرد که بر اساس این اقدام، اتحادیه اروپا راهکار سیاسی برای حل بحران سوریه را رد کرده و این اقدام بر خلاف توافق ژنو و مبدأ گفت‌وگو برای بحران سوریه است.

وی افزود: با توجه به اینکه فرانسه و بریتانیا از طریق دخالت نظامی به معارضان در لیبی کمک کرده بودند و این دو کشور نقشی اساسی در اقدام اخیر اتحادیه اروپا در لغو تحریم تسلیح معارضان سوری داشتند به نظر می‌رسد اتحادیه اروپا تلاش می‌کند سناریوی لیبی را نیز در سوریه اجرا کند.
انتهای پیام/ر
برچسب ها:
آخرین اخبار