امروز : سه شنبه ۱ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 20
۱۹:۳۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 111400
تاریخ انتشار: ۲۵ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 31
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در بغداد، شماری از نمایندگان پارلمان عراق و ناطران امور این کشور با اشاره به نقش آمریکا در قضیه ...

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در بغداد، شماری از نمایندگان پارلمان عراق و ناطران امور این کشور با اشاره به نقش آمریکا در قضیه انتخاب وزرا برای وزارتخانه‌های امنیتی دولت جدید عراق، تاکید کردند که این اقدام آمریکا به معنای ورود این کشور به عرصه سیاست داخلی عراق در برهه‌ای از زمان است که این کشور به ثبات و استقرار نزدیک می‌شود.

هاشم: دخالت آمریکا در سپردن وزارت دفاع به جناح‌های سنی

در این ارتباط «ابتسام هاشم»، نماینده پارلمان عراق از ائتلاف دولت قانون در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در بغداد گفت: وزارت دفاع در اولین روزهای گفت‌وگو و مذاکره میان جریان‌ها و جناح‌های سیاسی سهم ائتلاف ملی بود و دولت قانون نیز تاکید کرده بود که این وزارتخانه از آن ائتلاف ملی باشد.

ابتسام افزود: اما آمریکا با دخالت در این امر موجب شد تا وزارت دفاع به جناح‌های سنی تعلیق گیرد و وزارت کشور به ائتلاف ملی اختصاص یابد و این اقدامی نگران کننده است، چون وزارت دفاعبه معنای تسلط ارتش به نام دولت بر تمام نقاط عراق است.

احمد: کردها با تصدی وزارت کشور توسط العامری مخالفتی ندارند

از سوی دیگر «سرحان احمد»، نماینده پارلمان عراق از ائتلاف کردستان نیز در گفت‌وگو با فارس تاکید کرد که مخالفتی با سپردن وزارت کشور به «هادی العامری»، دبیرکل سازمان بدر ندارد و وعده می‌دهند که در این وزارتخانه با وی همراهی کنند و مخالفتی نداشته باشند.

احمد گفت: هر شخصیتی که مسئولیت وزارتخانه‌های امنیتی را برعهده می‌گیرد، باید دارای شایستگی و توانمندی باشد تا امکان حفظ امنیت در کشور را فراهم کند و در این بین تفاوتی میان هیچ یک از طوایف و گروه‌های عراقی قائل نشود.

السراج: مخالفتی با تصدی پست وزارتی توسط العامری نیست

اما «خالد السراج»، تحلیلگر امور سیاسی عراق در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در بغداد تصریح کرد:‌ هیچ یک از گروه‌های سیاسی با تصدی پست‌های وزارتی از سوی العامری مخالفتی ندارند، چون به توافقات و سهمیه بندی‌های سیاسی اعتقاد دارند، اما ورود آمریکا به عرصه داخلی سیاسی عراق این عرصه را پیچیده کرد، چون همه درباره ساختار و ترکیب دولت العبادی به توافق رسیده بودند و اطمینان داشتند، سهمیه بندی‌های صورت گرفته در حل بحران‌های امنیتی و سیاسی عراق سهمیم خواهد بود.

السراج افزود: اگرچه این بحران با معرفی کاندیدای جایگزین حل می‌شود، اما نقطه تاریکی را در پرونده دولت کنونی ایجاد خواهد کرد، چون با توافقات ملی تشکیل شده، اما شخصیتی را دور کرد که براساس تجارب و تخصص‌اش شایسته احراز این سمت بود.

پنج‌شنبه گذشته جناح بدر «قاسم الاعرجی» را برای تصدی پست وزیری کشور به جای هادی العامری معرفی و تهدید کرد، در صورت عدم دادن رای اعتماد به وی از ائتلاف دولت کناره گیری خواهد کرد.

در این ارتباط یکی از نمایندگان جناح بدر افشا کرد که واشنگتن با تصدی پستی امنیتی توسط هادی العامری در دولت جدید عراق موافقت کرده بود و تاکید کرد که این موضوع را به اطلاع نخست وزیر عراق رسانده و در نشست پارلمان برای دادن رای اعتماد به کابینه، العبادی وعده داده بود که تا نهایتا یک هفته دیگر کاندیداهای خود برای تصدی وزارتخانه‌های امنیتی را معرفی خواهد کرد.

اما یک منبع آگاه سیاسی در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در بغداد افشا کرد که یک مسئول آمریکایی با یکی از رهبران جناح متحدون طی نشست پارلمان برای دادن رای اعتماد به کابینه جدید عراق، تماس گرفته و از وی خواسته به العبادی ابلاغ کند که از اعلام نامزدهای تصدی دو وزارتخانه دفاع و کشور با وجود توافق صورت گرفته درباره آنها خودداری کند.

این منبع که نخواست به دلایل امنیتی نام خود را افشا کند، افزود:‌ العبادی معنا و مفهوم این پیام را دریافته و به همین دلیل اعلام کرد که نامزدهای تصدی این دو پست را ظرف یک هفته معرفی خواهد کرد.

وی گفت: بیم و هراس‌های آمریکا همچنان درباره تصدی وزارت کشور توسط العامری با وجود موافقت وی با صرف نظر کردن از وزارت دفاع و سپردن آن به جناح‌های سنی همچنان پابرجاست.

انتهای پیام/ز

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها