امروز : چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 23
۰۵:۴۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 111443
تاریخ انتشار: ۲۵ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 37
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، «محمد اعلمی» که با نمایش «کدو زری» در جشنواره نمایش عروسکی حضور دارد؛ گفت: نمایشنامه «کدو زری» را گیتی ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، «محمد اعلمی» که با نمایش «کدو زری» در جشنواره نمایش عروسکی حضور دارد؛ گفت: نمایشنامه «کدو زری» را گیتی مرتضوی و راضیه برومند نوشته‌اند و قرار است این نمایش در روزهای 27 و 28 شهریور ماه در تالار قشقایی روی صحنه برود.

«محمد اعلمی» کارگردان و عروسک‌ساز در گفت‌وگو با ستاد خبری پانزدهمین جشنواره بین المللی نمایش عروسکی درباره گردهمایی نمایشگران عروسکی و عموم مردم در روز افتتاحیه گفت: این دوره از جشنواره با یک انرژی خوبی آغاز شد و مردم با شور و هیجان قابل تأملی با جشنواره همراه شدند که امیدوارم این کار به صورت مستمر ادامه یابد.

وی در ادامه، اظهار داشت: در این جشنواره، گروه‌های تئاتری و نمایشگران عروسکی کارشان را با حضور مردم و کودکان، شروع کردند و این نشان می‌دهد که هنرمندان به حمایت معنوی مردم نیاز دارند.

این سازنده عروسک، تأکید کرد: گروه‌های تئاتری نیازمند تماشاگران مردمی هستند و به همین دلیل باید بتوانند با آثاری که ارائه می‌کنند؛ با عموم مردم و کودکان ارتباط برقرار کنند.

یک از عروسک‌گردانان شخصیت سنجد, همچنین یادآور شد: برگزاری کارناوال‌های نمایشی حرکت بسیار خوبی بود و می‌توان آن را علاوه بر تهران، در دیگر شهرها نیز برگزار کرد. این حرکت‌ها نباید منوط به یک جشنواره و یا افتتاحیه فستیوال باشد. می‌توان این حرکت را در طول سال ادامه داد تا مردم با تئاتر بیشتر آشنا شوند.

اعلمی با توجه به اینکه باید نمایش‌های عروسکی را از سالن‌ها بیرزون کشید؛ گفت: در جشنواره‌های اروپایی نیز از برگزاری کارناوال‌ها، حمایت‌های مردمی شکل می‌گیرد و مردم با این نوع جشنوار‌ه‌ها مشارکت دارند. در ایران نیز باید از پتانسیل مردمی در این گونه جشنواره‌ها استفاده کرد. به نظرم می‌توان نمایش‌های عروسکی را از سالن‌ها بیرون آورد و در محیط‌های عمومی‌تر نیز اجرا کرد. همه می‌دانیم که همه کودکان و مردم به نمایش نیاز دارند.

بر اساس این خبر، محمد اعلمی نمایش «کدو زری» در دو سانس 18:30 و 20:30 در تالار قشقایی اجرا می‌کند. طراح صحنه نمایش، علی اعلمی بوده و موسیقی نمایش به صورت زنده و توسط علی بی‌نیاز، سیاوش عظیمی اجرا می‌شود. فروزان بهرام‌پور، محمد لقمانیان، سلمان فرخنده، علی اعتصامی‌فر، مینا رمضانی از بازی‌دهندگان عروسک‌ها هستند.

اعلمی درباره داستان این نمایش نیز گفت: کدو زری افسانه ایرانی است و درباره ماجرای زن و مردی هستند که بچه‌دار نمی‌شوند و یک کدو را به فرزندی قبول می‌کنند. نظیر این افسانه در کشورهای دیگر نیز دیده می‌شود.

وی ادامه داد: دختر کدو، سمبل معلولیت است که به واسطه عشق و محبت و توانمندی‌هایی که دارد به یک دختر زیبا تبدیل می‌دهد و این نشان می‌دهد که با عشق می‌توان به بهترین‌ها رسید. در اجرای نمایش بازیگران ما نیز همراه عروسک‌ها در صحنه هستند و همدیگر را همراهی می‌کنند.

* معرفی منتخبان بخش نمایشنامه‌نویسی جشنواره عروسکی

بنابراین گزارش، هیات داوران این دوره از جشنواره پس از بررسی 58 نمایشنامه رسیده به دبیرخانه، آثار زیر را برای چاپ برگزیدند. 
 
انتخاب اول: نمایشنامه "پرده‌بازی کاش پام به ماه می‌رسید یا به گلای شمعدونی" نوشته: مجید بوربور
انتخاب دوم: به صورت مشترک دو نمایشنامه

الف): "گاوچران‌های مفرغی" نوشته: سعیدرضا خوش‌شانس

ب):  "توبه‌ی ننه مبارک" نوشته عسل عصری‌ملکی

انتخاب سوم: نمایشنامه "تغییر در موقعیت قوری" نوشته طلیعه طریقی

همچنین، گروه داوران از نویسنده نمایشنامه "ماهیگیر و کنسرو لولو" آقای مهدی رجبی تقدیر به عمل می‌آورد.

بر اساس اعلام دبیرخانه، نمایشنامه‌های رتبه اول تا سوم در صورت امکان برای دبیرخانه جشنواره، به چاپ خواهند رسید؛ با تأکید بر اینکه چاپ نمایشنامه شامل اثر تقدیری نمی‌شود.

راضیه برومند، اردشیر صالح‌پور و سعید اسدی به داوری نمایشنامه‌های رسیده به دبیرخانه پرداختند.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها