امروز : یکشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 26
۰۰:۳۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 111444
تاریخ انتشار: ۲۵ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 122
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، علیرضا مختارپور در دیدار با کتابداران استان قم که صبح یکشنبه در کتابخانه آیت الله خامنه ای برگزار شد، ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، علیرضا مختارپور در دیدار با کتابداران استان قم که صبح یکشنبه در کتابخانه آیت الله خامنه ای برگزار شد، اظهار داشت: خوشحالم از اینکه اولین جلسه جمعی با کتابداران از استان قم شروع شده است.
 
* اکثر شهرهای کشور به دلایل مختلف این نیم درصد را پرداخت نمی کنند
 
وی با بیان اینکه منابع بودجه ای نهاد از دو منبع دولت و نیم درصد شهرداری تامین می شود، افزود: بودجه مصوب دولتی سال جاری نهاد کتابخانه های عمومی کشور 95 میلیارد تومان است. از طرفی بر اساس احکام ترمیمی سال جاری، ماهیانه هفت میلیارد و نیم حقوق و مزایای کارکنان نهاد است که اگر صد در صد بودجه دولت محقق شود، نهاد نزدیک به 20 میلیارد تومان کسری بودجه جهت پرداخت حقوق و مزایای کارکنان خود دارد.

دبیرکل نهاد کتابخانه های عمومی کشور پرداخت نیم درصد شهرداری ها را از دیگر منابع تامین بودجه نهاد کتابخانه های عمومی دانست و افزود: اکثر شهرهای کشور به دلایل مختلف این نیم درصد را پرداخت نمی کنند.

مختارپور با بیان اینکه هیچ ضمانت قانونی و الزام حقوقی تاکنون در قوانین مجلس و دولت برای وادار کردن شهرداری ها به واریز نیم درصد وجود نداشته، اظهار داشت: در سال 92 از مجموع 300 میلیارد تومانی که برآورد نهاد از نیم درصد بوده، مجموعاً 20 میلیارد یعنی 7 درصد وصول شده است.
 
* تصویب قانونی جهت الزام شهرداری‌ها به پرداخت نیم درصد
 
وی از جمله راهکارهای افزایش بودجه نهاد را تصویب قانونی جهت الزام شهرداری ها به پرداخت نیم درصد دانست و گفت: در صورت تحقق این خواسته وضعیت نهاد بهبود خواهد یافت.

دبیرکل نهاد کتابخانه های عمومی کشور در ادامه این جلسه، کتابداران را به عنوان قشر فهیم جامعه عنوان و خاطرنشان کرد: من قبول دارم حقوق کتابداران بسیار پایین است ولی پیشنهادات و درخواست ها باید مبتنی بر منطق و مقدورات باشد.

مختارپور در بخش دیگری از سخنان خود به تشکیل کمیته آزمون اشاره کرد و افزود: در جذب نیروی انسانی مورد نیاز کتابخانه ها اولویت با کتابدارانی است که به صورت انجمنی در شهرها و روستاها فعالیت داشته اند. 

وی ضمن انتقاد از شیوه اجرای طرح «کتاب من» در گذشته از شیوه جدید طرح مذکور خبر داد و گفت: در شیوه جدید در مرحله اول فهرستی از کتب با سعه صدر و وسعت نظر تعیین می شود، سپس کتاب ها معرفی و در مرحله بعد اگر میزان درخواست آنها به حد نصاب رسید، خریداری می شوند.
 
 
* تشکیل کمیته‌ای برای بررسی مشکلات کتابخانه‌ها
 
مختارپور در پایان از تشکیل کمیته ای برای بررسی مشکلات کتابخانه ها خبرداد و گفت: با توجه به محدویت های مالی نهاد، کمبود کتابدار، کمبود امکانات و بودجه و کمبود مراجعین به کتابخانه و ساعات غیر امن برای کتابداران ممکن است شیفت کاری بعضی کتابخانه ها در فصل پاییز و زمستان از دو شیفت به یک شیفت تبدیل شود.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها