امروز : سه شنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۶ - 2017 November 21
۰۶:۳۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 111449
تاریخ انتشار: ۲۵ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 77
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، گرامیداشت سالروز درگذشت عبدالحسین زرین‌کوب با حضور علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، گرامیداشت سالروز درگذشت عبدالحسین زرین‌کوب با حضور علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، مهدی محقق رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی، توفیق سبحانی، حجت‌السلام سید هادی خامنه‌ای، عظیم زرین‌کوب، دکتر ماهوزی، روزبه زرین‌کوب و جمعی از مفاخر فرهنگی در ساختمان شماره 2 این انجمن برگزار شد.

علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد در این مراسم گفت: به منظور احترام و ادب به ساحت استاد زرین‌کوب به این جلسه آمدم. برگزاری اینگونه بزرگداشت‌ها به صورت رسمی و غیررسمی تجلیل از مقام علم است و همین‌طور تجلیل از خدمات افرادی است که به علم و فرهنگ این کشور خدمت کرده‌اند که امروز در میان ما نیستند ولی آثارشان به دست ما رسیده است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: در روزگاری که به راحتی از کنار سرمایه‌های اجتماعی می‌گذریم و نسبت به آنها بی‌اهمیت هستیم به همین راحتی از کنار سرمایه‌های فرهنگی و اقتصادی نیز می‌گذریم که برگزاری چنین مراسمی قابل تقدیر و درخور توجه است و تجلیل از خدمات بزرگان این کشور امری شایسته است.

وی اضافه  کرد: محل برگزاری بزرگداشت چه به صورت رسمی و چه غیررسمی ای کاش در ساختمان اصلی انجمن برگزار شده بود، زیرا اکنون شاهدیم که عده‌ای از اساتید و میهمانان در این سالن سرپا ایستاده‌اند و بهتر است تا مراسم در جای بهتری برگزار شود که در خور شأن حضار و فرد مورد تجلیل باشد البته اگر از قبل برگزاری چنین مراسم‌هایی اعلام شود وزارت ارشاد هم می‌تواند جای مناسبی در اختیار انجمن آثار و مفاخر فرهنگی قرار دهد.
 
* انتقاد محقق از عدم برگزاری بزرگداشت برای بزرگانی چون زرین‌کوب در زمان حیاتشان
 
مهدی محقق در مراسم بزرگداشت عبدالحسین زرین‌کوب گفت:‌ مرحوم زرین‌کوب مصداق قطعه شعری به عربی است که می‌گوید که علما بعد از مرگ‌شان مورد توجه قرار می‌گیرند و این واقعیت برای بسیاری از استادان در کشور ما نهادینه شده که علما در گوشه‌ها بمانند و جاهلان در میدان باشند اگر در تاریخ بخوانیم هیچ دانشمندی نیست که از این موضوع گلایه نکرده باشد. آخوند ملاصدرا به این نکته در ابتدای کتاب اسفار اشاره کرده است و این موضوع در کتب سایر علما نیز مورد اشاره قرار گرفته است که افراد جاهل بر دانشمندان برتری یافتند. ملااحمدنراقی، ملاهادی سبزواری و... از دیگر علمایی هستند که به این نکته اشاره کرد‌ه‌اند و امثال زرین‌کوب نیز از همین نوع است و ایشان مورخ بزرگی است که در تاریخ مانند ایشان را نداریم.
 
وی افزود: من در یک کنگره‌ای حضور داشتم که استادی غربی در آنجا برای من نوشته بود که من با یک مورخ بزرگ ایرانی آشنا شدم که منظورشان دکتر زرین‌کوب بود اصلاً چرا باید در این دوران برای بزرگانی مانند زرین‌کوب در زمان حیات‌شان بزرگداشت گرفته نشود. در خاطرم است در بزرگداشتی که برای زرین‌کوب قبل از فوتش در همین انجمن آثار و مفاخر فرهنگی برگزار کردیم ایشان در ابتدا گفتند که یک روز، روزگار علیه تو است و یک روز هم با توست.
 
محقق اضافه کرد: ما با صرفه‌جویی‌های مختص توانستیم این ساختمان را برای انجمن تهیه کنیم که در حقیقت بستری برای انتشارات انجمن تا علما و علاقه‌مندان به مفاخر فرهنگی بتوانند از طریق این دفتر هم به کتاب‌ها دسترسی داشته باشند و هم اینکه ما بتوانیم برای مفاخر در اینجا بزرگداشت برگزار کنیم و مراسم‌هایی که در این ساختمان برگزار می‌شود غیر از برنامه‌هایی است که در ساختمان شماره یک انجمن برگزار کرده و خواهیم کرد.
 
وی افزود: یک مرتبه به دیدار میرزامهدی آشتیانی رفتیم کسی که به فیلسوف شرق معروف بود و ایشان کسی بود که وقتی به قم مراجعت کردند علمایی نظیر علامه طباطبایی درس خود را تعطیل کردند و گفتند جایی که ایشان باشند ما باید دهان‌مان را ببندیم. در آن دیدار ایشان یک زن صاحب‌خانه‌ای داشتند که به ایشان فحاشی کرد و می‌گفت یا اجاره را بیشتر می‌کنی یا اشغال‌های تو را که همه کتاب‌های گرانسنگ علمی بود را بیرون می‌ریزم و شما ببینید که این استاد و سایر اساتید در چه شرایطی زندگی کرده که یک خانه از خودشان هم نداشتند.
 
رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی گفت: من از سال 37 با زرین‌کوب آشنا بودم در آن زمان در انجمن فرهنگی که متعلق به یونسکو بود و ماهی یکبار جلسه داشت اساتید در آنجا سخنرانی می‌کردند که در این انجمن استاد زرین‌کوب از نظر علمی می‌درخشید و از چهره‌های شاخص آن جمع بود و در هر موضوعی که بحث می‌شد ایشان اظهارنظر می‌کرد و بعد از آن هم در دانشگاه تهران بعد از من مدیر گروه ادبیات این دانشگاه شدند که با حضورشان جان تازه‌ای به این گروه دادند که به اعتراف همگان درخشان‌ترین دوره علمی آموزشی ادبیات این دانشگاه بود. هانری‌کربن در همان دوران سالی 6 ماه در دانشگاه تدریس می‌کرد پرفسور ریچارد والزر و دانشمندان بزرگ دیگری در دانشگاه تهران رفت و آمد می‌کردند.
 
* شاگرد زرین کوب: سر کلاس از تواضع، فروتنی و صبر و شکیبایی استاد بهره‌ ‌بردم
 
دکتر ماهوزی دیگر سخنران این مراسم بود که گفت: زرین‌کوب یکی از چهره‌های ادب و تاریخ ایران زمین است حوادث روزگار آزادگان را آزاده‌تر و فرومایگان را فرومایه‌تر نشان می‌دهد و این برای جامعه ایران یک پیام است. وقتی سخن از زرین‌کوب است باید یک جامعیت از شخصیت وی مدنظر باشد، بنده در کلاس درس ایشان از تواضع و فروتنی و از صبر و شکیبایی وی بهره‌ می‌بردم هیچگاه فراموش نمی‌کنم که در یکی از جلسات بحث حدوث و قدیم بودن عالم مطرح شد که برخی از دانشجویان با توجه به برخی نظریات گفتند جهان حادث است که البته برخی پیرو نظریه‌ای دیگر که گفتند جهان چطور می‌تواند حادث باشد و خداوند خالق آن است و این جهان در معنا قدیم و در صورت حادث است و این بیان جسارتی می‌خواست که در زرین‌کوب یافت می‌شد. در بزرگداشتی که برای زرین‌کوب در زمان حیاتش گرفته شده بود و مقامات و وزیر در آن دوران نیامدند من دیدم که ایشان با وجود خویشتنداری گفتند شما برنامه‌ خود را اجرا کنید آنها که نیامدند به برنامه هویت برسند.  

* نحوه آشنایی هادی خامنه‌ای با دکتر زرین کوب
 
در ادامه بزرگداشت عبدالحسین زرین‌کوب سیدهادی خامنه‌ای به نحوه آشنایی با زرین‌کوب اشاره کرد و گفت:‌ من با قوت تحقیق و تحلیل زرین‌کوب از قدیم آشنا بوده‌ام روش قدما در رشته‌های علوم انسانی به خصوص در تاریخ که مادر علوم انسانی است ویژه است. زرین‌کوب یک تاریخ‌شناس برجسته است من امروز به خاطر مشغولیت در مؤسسه پژوهشی تاریخ اسلام با متون جوانان و شاگردان اساتید حاضر روبه‌رو می‌شوم که در این متون با اشکالات بسیاری روبه‌رو می‌شوم و این سؤال برایم ایجاد می‌شود که چرا این افراد از اساتید خود بهره نمی‌برند. برخی مقالات و کتاب‌هایی که به دست ما می‌رسد شاهد غلط‌های نگارشی، ویرایشی و املایی هستیم و این نواقص از سوی کسانی است که اکثراً هیئت علمی هستند و افراد باسوادی به شمار می‌روند.
 
وی افزود: هم دوره‌های زرین‌کوب و شاگردان ایشان روی مسئله محتوا نیز حساس شوند و فقط به فرم قالب مقالات توجه نکنند.
 
خامنه‌ای به گروه‌های پژوهشگاه تاریخ اسلام نیز اشاره کرد و گفت:‌ پژوهشگاه تاریخ اسلام دارای 6 گروه است، سیره، رجال و شخصیت‌ها، جریان‌های فکری، سیاسی و فرهنگی تاریخ اسلام، جغرافیای تاریخی جهان اسلام که دانشنامه‌ایی در این موضوع در حال تدوین است که 200 هزار مدخل برای آن تعیین شده و دو گروه دیگر هم مربوط به رشته‌های تاریخ اسلام است.روش‌شناسی و متدولوژی و تاریخ و همکاری‌های بین‌رشته‌ای دو گروه دیگر این مؤسسه است.
 
* روزبه زرین کوب: دکتر زرین کوب در جستجوی ایران گذشته بوده‌اند تا بتواند امروز زندگی کند/ یاد مداوم از نظر زرین کوب چه بود؟
 
روزبه زرین‌کوب برادرزاده عبدالحسین زرین‌کوب در این مراسم گفت: امیدوارم من را یکی از منسوبان زرین‌کوب ندانید زیرا مردان علم از اینکه بخواهند نسبتی با مردی کوچکی چون من داشته باشند مبرا بوده و ایشان با تمام مردم سرزمین خود نسبت دارند. در زمان خودمان محققان و مورخان عالی‌رتبه کم داریم که کی از دلایل آن این است که امثال بنده با امور عادی و روزمره مشغول شدیم و فراموش کردیم که با موضوع تحقیق خود ارتباط برقرار کنیم.
 
وی گفت: می‌خواهم به یکی از ویژگی‌های زرین‌کوب اشاره کنم و آن هم نسبتی است که ایشان با موضوع تحقیق خود برقرار کرده‌اند با مردم، آداب و فرهنگ سرزمین خود ارتباط برقرار کرده و ایشان گفته که من همه چیز را از عینک تاریخ نگریسته‌ام اما این به آن معنی نیست که ایشان در گذشته‌های دور زندگی می‌‌کردند بلکه به این معنی است که ایشان در جستجوی ایران گذشته بوده‌اند تا بتوانند در امروز آن را زندگی کنند.
 
عضو هیئت علمی دانشگاه گفت: برای ایشان مفهومی به نام یاد مداوم وجود داشت که آن یاد مدوام ایران است ایرانی که بیش از 2 هزار سال تاریخ مکتوب است و به نظرم این موضوع اهمیت دارد که در مورد آن صحبت شود. ایران پیوسته‌ترین اندیشه زرین‌کوب بود و لحظه‌ای از تفکر در باب گذشته، اکنون و آینده ایران فارغ نبودند از همین‌روست که ایران برای استاد زرین‌کوب یاد مداوم بوده است.
 
وی افزود: ایشان از آنجایی که هیچ ادعایی نداشت اما اگر ایران را در خطر می‌دید در خط مقدم دفاع از ایران می‌ایستاد. برای مثال در سال‌های پیش از انقلاب و در جریان مطرح شدن نام خلیج عربی وی با بحث‌های تاریخی نشان داد که این نامی مجعول بوده است استاد نمایش‌واره‌ای دارند به نام «گفت‌وشنود درباره ابدیت ایران» که در سال 50 نوشته شده و به مسئله استمرار تاریخ ایران می‌پردازد که فردوسی و رستم دو شخصیت این نمایش‌واره هستند که در باغ آرامگاه فردوسی در طوس با هم روبه‌رو می‌شوند و سخن می‌گویند که این دو نفر در طول این نمایش‌واره در مورد ایران و تاریخ این سرزمین با هم سخن گفته‌اند. مرحوم زرین‌کوب دارای داستان کوتاه نیز است که یکی از آنها به نام «درخت‌های دهکده» است که ابتدا در مجله کلک چاپ شده است که این داستان روایت پیرمردی است که در حال شرح روزگار گذشته برای نوه‌های خود است. پیرمردی که در دوران کودکی از این سوی ارس در ایران به آن سوی ارس رفته و مشغول شرح اتفاقات آن دوره است.
 
* زرین‌کوب شعر نیز می‌سروده ولی هیچگاه ادعای شاعری نداشته است
 
عظیم زرین‌کوب برادر دکتر زرین‌کوب در این مراسم گفت: چندین اثر از زرین‌کوب تاکنون منتشر شده و این آثار برای همگان شناخته شده است و سخنی در موردشان باقی  نمانده که بخواهم بگویم. زرین‌کوب شعر نیز می‌سروده ولی هیچگاه ادعای شاعری نداشته است.
 
* پورنامداریان: زرین‌کوب به قله‌ای رسیده بود که به نظرم دست‌نیافتنی بود
 
تقی پورنامداریان در ادامه این بزرگداشت گفت: قبل از اینکه به محضر استاد زرین‌کوب برسم با کتاب‌‌های وی آشنا شدم یادم می‌آید تعطیلات نوروز پیش دکتر شفیعی بودم که ایشان گفت می‌خواهم پیش آقای زرین‌کوب بروم و به من گفت که همراه من بیا اما من فکر نمی‌‌کردم مرحوم زرین‌کوب من را تحویل بگیرد اما ایشان با روی باز من را تحویل گرفت که همین فتح بابی برای ارتباط من با مرحوم زرین‌کوب بود.
 
شاگرد زرین‌کوب در ادامه گفت:‌ برخی افراد به خاطر دست تقدیر به جایی می‌رسند که دیگر آن جایگاه دست‌یافتنی نیست. زرین‌کوب هم به قله‌ای رسیده بود که به نظرم قله‌ای دست‌نیافتنی بود ذوقی که در «نقد ادبی» همه انتظار داشتند در آثار دیگر زرین‌کوب متجلی شده بود و تحقیق‌ها زرین‌کوب بی‌نظیر و جلب‌توجه کننده است اما جای تأسف است که زرین‌کوب نماند تا بیشتر از این تحقیق‌ها انجام دهد و کتاب‌های وی نه فقط برای محققان بلکه برای همه مردم ایران بود کتاب «پله پله تا خدا»‌ اثری است برای تمام مردم ایران‌زمین. زرین‌کوب کاخی را بنا نهاد که وقتی آخرین آجر را روی آن گذاشت طوفانی وی را در بر گرفت و از این دنیا رفت ولی این کاخ تا همیشه خواهد ماند و زرین‌کوب از نوابع ادبیات ایران خواهد ماند. شبی که فردای آن وی برای درمان به آمریکا می‌رفت پیش ایشان بودم که پس از بازگشت مستقیم به بیمارستان رفت و برای ملاقات شب قبل از مرگ وی به دیدارش رفتم که دکترش به وی گفت فلانی آمده که ایشان به سختی پلک‌های خود را باز کرد و دو بار تکرار کرد مرگ همه جا هست، مرگ همه جا هست و فردای آن روز خبر درگذشت ایشان را شنیدم.
 
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها