امروز : پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 April 19
۱۹:۰۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 11147
تاریخ انتشار: ۷ خرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۲۳:۳۹
تعداد بازدید: 245
به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، سیدمحمد غرضی نامزد انتخابات ریاست جمهوری در برنامه رادیویی پرس‌وجو که از شبکه ...

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، سیدمحمد غرضی نامزد انتخابات ریاست جمهوری در برنامه رادیویی پرس‌وجو که از شبکه رادیویی جوان پخش شد، گفت: شعار اصلی من تعمیق نه شرقی نه غربی جمهوری اسلامی است. در 30 سال گذشته جمهوریت و اسلامیت مغفول بوده است.

وی افزود: کشور باید بدون تورم پیش برود و شعار اصلی من دولت ضد تورم است.

غرضی ادامه داد: تورم نتیجه این است که دولت‌ها بدون درآمد و یا بیش از درآمدشان هزینه می‌کنند. اگر این مفهوم به مردم منتقل شود که دولت‌ها به هیچ وجه صلاحیت شرعی و قانونی ندارند که بیش از درآمد هزینه کنند، تورم حل می‌شود.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری خاطرنشان کرد: ظرف 100 سال گذشته تورم پوست ملت را کنده و تولید را از گردونه زندگی آنها خارج کرده است و هر چه لازم داشتیم از خارج وارد می‌شد.

وی با انتقاد از اینکه تصور می‌شود تورم یک درد لاعلاج است، اظهار داشت: وقتی به صورت بخشی به دولت نگاه کنیم موفق نخواهیم شد بلکه دولت را باید به صورت یک مجموعه دید.

غرضی تاکید کرد: کلیت دولت بایستی یک واحد عظیم دولت را اداره کند. اگر یک روز به انرژی، یک روز به مخابرات و یک روز به تولید بپردازیم، این شکستگی‌ها باعث غفلت از تصمیم‌گیری‌های ستادی می‌شود. دولت باید در انجام وظایف خود به اندازه درآمد هزینه کند.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری در ادامه با اشاره به کاهش ارزش پولی کشور گفت: ظرف 100 سال گذشته به مراتب ارزش پولی ما کاهش یافته و این کاهش نسبت به ابتدای انقلاب 500 برابر و نسبت به دوران مشروطه 5 هزار برابر بوده است.

وی با تاکید بر اینکه تورم‌های بالا علت اصلی به راه نیفتادن تولید است، گفت: وقتی می‌خواهیم پول مردم را در بانک نگه داریم، باید بیش از تورم سود به سرمایه‌دار بدهیم در غیر این صورت این پول از بانک خارج می‌شود.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری همچنین از میزان بالای سود تسهیلات بانکی انتقاد کرد و گفت: در این صورت مردم مجبورند جنس بد با قیمت بالا بخرند.

غرضی با اشاره به میزان 1200 میلیارد دلار دریافتی دولتهای 20 ساله اخیر گفت: با این وجود الان وضع بسیار بدتری نسبت به اوایل انقلاب داریم.

وی افزود: برای 100 سال آینده ملت‌ها باید از دولت‌ها تعهد بگیرند که بیش از درآمدشان هزینه نکنند.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری تصریح کرد: کشور به شدت ثروتمند است و از طرفی به شدت مدیریت ضعیفی دارد. دولت با تورم پول جیب فقرا را به دیگران می‌دهد و در این صورت قدرت خرید مردم فقیر کم می‌شود.

غرضی تاکید کرد: وقتی ارزش پول پایین آمد به این دلیل جنس کم می‌شود که نیاز به تولید صورت نمی‌گیرد و تولیدات متوقف می‌شود و از طرف دیگر با دلار کالا از خارج وارد می‌کنند. این یک دور باطل است و ظرف 100 سال گذشته کشور را به غم و اندوه فرو برده است.

وی خاطرنشان کرد: ملت باید دولت خود را متعهد کند که کشورش را بدون تورم اداره کند.

غرضی خاطرنشان کرد:‌ کار و سرمایه هر دو نعمت الهی هستند که در صورتی که به تولید منجر شوند ماندگار می‌مانند و اگر به تولید مناسب منجر نشود، هر دوی آنها از بین می‌رود. ما شاهد هستیم که در طول 33 سال گذشته 1200 میلیارد دلار سرمایه به کشور وارد شده اما امروز دولت به 100 میلیارد دلار محتاج است.

وی افزود: مجموعه کارهایی که در طول 30 سال گذشته انجام شده، توسعه همه جانبه کشور را در برنداشته، سرمایه گذار ایرانی باید بداند که دارای رقبایی در سطح جهان است و این مسئله را باید مدنظر داشت که در جهان نمی‌توان بدون رقیب به فعالیت پرداخت.

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری یازدهم ادامه داد: ما باید درک درستی از مفاهیم تولیدی داشته باشیم و از طرف دیگر باید قیمت‌ها را در کشور تصویب کرد و به عنوان نمونه قیمت دلار در کشور در یک مدت طولانی باید ثابت باقی بماند و نهایتا شاهد یکی دو درصد بالا رفتن قیمت در آنها باشد.

غرضی اظهار داشت: من در طول 60 سال گذشته قیمت‌ ارزهای جهان را با یکدیگر مقایسه کردم و به عنوان نمونه 100 ین ژاپن برابر یک دلار بوده و این 100 ین نهایتا بین 90 تا 110 کاهش و یا افزایش داشته است که این مسئله از توانمندی اقتصاد این کشور حکایت دارد، اما در کشور ما در دوره‌ای کارگری 400 هزار تومان حقوق می‌گرفته که این برابر 400 دلار آمریکا بوده ولی امروز همان کارگر 600 هزار تومان حقوق می‌گیرد اما حقوق آن با محاسبه دلار آمریکا 200 دلار است.

وی افزود: تاریخ کشورمان نشان می‌دهد که به مدت 300 سال، از قبل دوره صفویه تا اواسط دوره ناصری قیمت‌ها دارای ثبات بوده است و پس از شکست ایران از روسیه شاهد چاپ پول تقلبی در کشور هستیم و به تدریج نتیجه‌ای که امروز می بینیم، در پی داشت.

غرضی با اشاره به بحث هدفمندی یارانه‌ها در کشور اظهار داشت: موضوع هدفمندی یارانه‌ها تنها به این دوره مرتبط نیست. زمانی که من وزیر نفت بودم قیمت بنزین از یک تومان به سه تومان افزایش پیدا کرد و طبق گفته امام (ره) ما به‌التفاوت افزایش قیمت بنزین به روستائیان و اقشار ضعیف اختصاص پیدا کرد. این موضوع اتفاق افتاد هیچ مسئله خاصی پیش نیامد برای اینکه گرفتن این مبلغ و هزینه آن در جای دیگر انجام شد.

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری یازدهم خاطرنشان کرد: یارانه حق مردم است چرا که این اختلاف درآمد بسیار سنگین است. ما در دولت‌های مختلف بحث اجرای هدفمندی یارانه‌ها را داشتیم و من اولین کسی بودم که این مسئله را مطرح کردم.

وی ادامه داد:‌ اجرای طرح هدفمندی یارانه‌ها نباید مدیریت کشور را تحت تاثیر قرار دهد و یارانه باید به نحوی اخذ و صرف شود که سطوح اقتصادی کشور به هم نخورد. یارانه باید از کالایی اخذ شود که کمترین موج اجتماعی را ایجاد می‌کند. وقتی که اخذ یارانه از تمامی حامل‌های انرژی و آب و برق به صور مختلف صرف و اخذ می‌شود و زمانی که به جامعه تزریق می‌شود به سمتی می‌رود که موجب توقف در عرصه تولید می‌شود.

غرضی اظهار داشت: یارانه بخشی از هزینه‌های دولت است و همانگونه که دولت به کارمندان حقوق پرداخت می‌کند یارانه نیز در زیرمجموعه همین هزینه‌ها قرار می‌گیرد. همانگونه که طبلکاران مختلف از دولت وجوهی را طلب دارند مردم نیز در بحث دریافت یارانه از دولت طلبکار است.

وی خاطرنشان کرد: اینکه تورم موجود در جامعه را به گردن تحریم‌ها و محاصره اقتصادی بیندازیم مسئله‌ای است که ما آن را برای ارضای خود مطرح می‌کنیم و عنوان می‌کنیم که اگر دولت متوقف شده به این خاطر است. آیا دولت باید ماموریت پیدا کند که وقتی با این گرفتاری مواجه شد بگوید که با آمریکا سازش کنیم تا او به ما اجازه دهد ما نفت بفروشیم اگر این گونه است انقلاب با چه هدفی انجام شده است.

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری یازدهم اظهار داشت: ما در 28 مرداد 32 توسط آمریکایی‌ها سیلی خوردیم و 25 سال بعد این سیلی را پس زدیم آنها جنگ را به ما تحمیل کردند و ما جلوی جنگ ایستادیم. آنها عراق و افغانستان را به اشغال خود درآوردند و ما در آن کشورها پوست آمریکایی‌ها را کندیم.

وی با اشاره به تحولات امروز سوریه گفت: اینکه به دشمن‌مان که دشمن قسم خورده ماست بگوییم که به خاطر اینکه ما نمی‌توانیم دولت را اداره کنیم شما به ما اجازه دادید تا ما نفت بفروشیم که این مسئله نغض غرض است و اتفاق نمی‌افتد.

غرضی تصریح کرد: اگر کاندیداهایی که در این دوره از انتخابات حضور دارند فکر می‌کنند که با سازش با آمریکا تورم از کشور برداشته می‌شود بدانند که این طور نیست. چرا که ما با درآمد 5 میلیارد دلار و 147 میلیارد دلار زندگی کرده‌ایم و در همه زمان‌ها نیز شاهد تورم در کشورمان بوده‌ایم و زمانی که پول و دلار در کشور زیاده بود تورم بدتر شده است.

وی افزود: من با تاریخ اقتصاد ایران در 100 سال اخیر به صورت سال به سال آشنایی کامل دارم و می‌دانم در چه سال‌هایی چه میزان نفت فروش رفته و قیمت دلار چه میزان بوده است و هر گاه که پول زیادی در غالب دلار به کشور وارد شده تورم را در پی داشته است. باعث این مشکل آمریکا نیست. این گرفتاری ناشی از روش دولت‌هاست.

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری یازدهم اظهار داشت: بهترین تدبیر این است که دولت دست در جیب فقرا نکند و فقرا را نیازارد تا قدرت سیاسی دچار تزلزل نشود. آزردگی فقرا قدرت سیاسی را متزلزل می‌کند چرا که ستاد کشور روی سر فقرا راه می‌رود. خصوصیت تورم این است که جیب فقرا به نفع اغنیا خالی می‌شود.

غرضی ادامه داد: ساخت مدرسه، باشگاه ورزشی، کشیدن نهر آب، ساخت نیروگاه و غیره جزو وظایف دولت است و باید انجام شود. دولت‌ها باید بدانند زمانی که این استعداد به کار گرفته می‌شود از جیب فقرا هزینه نشود من 4 شبکه که برق، گاز، مخابرات و پست جمهوری اسلامی و نظام مهندسی را در کشور ساخته‌ام که این اقدامات هیچ تورمی در پی نداشته است.

وی افزود: عمر و گرفتاری ما در این کشور تمام شده، نسل ما (1320 به بعد) سه کار را در این کشور انجام داده‌اند انقلاب کردیم،‌ جنگیده‌ایم و سازندگی کرده‌ایم اما از این موضوع غافل بوده‌ایم که دولت‌ها با تورم زندگی می‌کرده‌اند. من به عنوان کسی که از این نسل هستم می‌خواهیم این دین را ادا کنم و به مردم بگویم هیچ مشکلی وجود نداشته مگر اینکه دولت‌هایی که آمده و رفته‌اند به تعهد خود در این باره عمل نکرده‌اند.

غرضی اظهار داشت: من در اداره کشور هرگز با کمبود دلار و ریال مواجه نبودم ده‌ها هزار میلیارد تومان هزینه کردم و با مشکلی مواجه نبودم، اگر از مشکلات بترسیم باخته‌ایم و لذا نباید از درخواست مردم و حل مشکل آنها ترسید. اگر بتوانیم با هم تفاهم داشته باشیم و مردم را قانع کنیم که برای رفع مشکلات موجود باید بخش تولید فعال شود و برای انجام این کار باید شاهد تثبیت در قیمت ارز باشیم تا دولت بتواند به کار خود بپردازد.

وی افزود: مردم به نسبت دست‌شان به دهانشان می‌رسد و این دولت‌ها هستند که بدهکارند،‌ مدیریت نداشته‌اند و متضرر شدند. مردم مدیریت لازم را دارند و می‌دانند که باید چه کار کنند و دولت‌ها هستند که مدیریت پولی و مالی خود را از دست داده‌اند.

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری یازدهم خاطرنشان کرد: اینکه برای اشتغال جوانان آنها را در دولت جذب کنیم، ‌مسئله‌ای است که من با آن مخالفم و صحبت من خطاب به کسانی که این کار را انجام می دهند این است که هر کسی که به استخدام دولت درآید آینده وی همانند بازنشستگان فعلی می شود که حقوق دریافتی وی کفاف مخارج اولیه وی را هم نمی‌دهند.

غرضی اظهار داشت: اگر مردم به من رای دادند و من رئیس‌جمهور شدم دیگر کسی نمی‌تواند از من طلبکار باشد و یا به من بگوید فلان کار را 5 تا 6 ماه دیگر انجام نده، چرا که من رای مردم را به دست آورده‌ام و مردم از من و یا هر دولت ضد تورم دیگری حمایت می‌‌کنند.

محمد غرضی با اشاره به اهمیت مقوله فرهنگ و ارتباط آن با مسائل و مشکلات جوانان گفت: چون نمی‌توانیم جوانان را تا 30 سالگی تامین کنیم، با گرفتاری‌های اجتماعی و فرهنگی روبرو می‌شویم.
وی ادامه داد: در حال حاضر تفریحات جوانان به جای اینکه به یک قوت قلب برای آنها تبدیل شود به یک پسوند در زندگی آنها شباهت پیدا کرده که این به هیچ وجه به نفع جوان مملکت ما نیست.

وی افزود: جوان‌ها به دلیل وابسته بودن به پدر و مادر نمی‌توانند به صورت شخصی امورات خود را بگذرانند بنابراین به تفریحاتی روی می‌آورند که به هیچ وجه مفید نیست.

کاندیدای یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در ادامه خاطرنشان کرد: در جامعه‌ای که فقر حاکم است، محصولات فرهنگی خریدار ندارد. یک موسیقی‌‌دان، یک فیلم‌ساز و کسی که با تکنولوژی‌های جدید آشنا شده و می‌خواهد آن را به جامعه عرضه کند با قشر فقیری روبرو می‌شود که توانایی خرید ندارند.
غرضی با بیان اینکه در جامعه‌ تورم‌زده، امورات فرهنگی به شدت کاهش پیدا می‌کند، گفت: فرهنگ عمومی جامعه باید یک جوان را از 18 سالگی وارد مدار زندگی کرده و بعد از آن خود فرد خواسته‌هایش را انتخاب کند و تزریق اینگونه مسائل به جوان به هیچ وجه مفید نیست.

غرضی در ادامه با اشاره به اینکه موضوع سلامت و دغدغه مردم در مقوله عدالت مخدوش شده، ادامه داد: در طول ایام فعالیتم در دولت یک سابقه مفید از خود بجا گذاشتم.
وی تصریح کرد: من بعد از ورود به وزارت نفت شرکت ملی گاز را که به صورت یک شرکت مجزا بود در 24 استان با مدیریت‌های مجزا پخش کردم و همین کار را بعد از قبول مسئولیت در وزارت پست و تلگراف نیز انجام دادم. آن زمان هیئت مدیره مخابرات یکی بود و من آن را به صورت استانی درآوردم.

وی افزود: در مسئله بهداشت و درمان هم همین برنامه را دارم و معتقدم مدیریت تامین اجتماعی در حال حاضر متمرکز است و یک مدیر بر همه بیمه‌شده‌ها حاکمیت دارد. من برای تامین اجتماعی نقشه دارم و برنامه‌ام این است که مجمع عمومی و تمامی استان‌ها را از تهران مستقل کنم.

غرضی در ادامه خاطرنشان کرد: در این صورت، هیئت‌مدیره‌های استان‌ها درآمد خودشان را دارند و مردم هر استان متوجه می‌شوند که هزینه‌ها و درآمدها به چه شکل است. تامین اجتماعی پول میلیاردی دارد که باید آن را شکست و به استانها داد.

کاندیدای یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری افزود: تامین اجتماعی یک تاریخچه 80-70 ساله دارد و من این تاریخچه را به طور کامل می‌دانم و می‌شناسم. ثروت عظیمی در تامین اجتماعی خفته است و من به خوبی می‌دانم که این ثروت چطور پر و خالی می‌شود.
غرضی ادامه داد: مهمترین راه حل بهبود وضعیت تامین اجتماعی این است که این سازمان از اختیار قدرت سیاسی خارج شده و در اختیار بیمه‌شدگان قرار بگیرد.

غرضی در ادامه با اشاره به وضعیت خصوصی‌سازی در طول سال‌های گذشته خاطرنشان کرد: خصوصی سازی اقدام مناسب و درستی است و کشورهایی مثل آلمان و تا حدودی روسیه، سود زیادی از این کار بردند.

وی افزود: تا امروز کارهای کوچک و جزئی مربوط به خصوصی سازی تا حد خوبی صورت گرفته اما مشکل خصوصی‌سازی در کشور این است که کار از اختیار سیاسیون خارج شده و به بخش‌های شبه سیاسی واگذار شده است.

غرضی در ادامه گفت: تا قدرت سیاسی متصل به مردم نباشد، خصوصی‌سازی به شکل کامل صورت نمی‌گیرد و تنها اسمی از خصوصی‌سازی می‌ماند.

کاندیدای یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری افزود: در اقتصاد، معادلاتی وجود دارد که باید به صورت علمی بررسی شود. یکی از اتفاقات بد در دولت قبل این بود که به شکل رسمی اعلام کردند که بورس ترقی کرده است. اما سوال اینجاست که مگر اقتصاد ترقی کرده که بورس ترقی کند؟

غرضی در ادامه گفت: علت مطرح شدن این موضوع در این است که در دولت قبلی کارخانه با ارز هزار تومانی خریداری شده و بعد از افزایش تورم این نرخ با ارز 3 هزار تومانی سنجیده شده است. ما باید بدانیم که این موضوع کسب درآمد نیست و اتفاق بدی است که ما آن را به حساب افزایش درآمد گذاشته‌ایم.

وی خاطرنشان کرد: اقتصاد دو وجه بیشتر ندارد و همه این اتفاقات در اثر بالا و پایین شدن این دو وجه به وجود می‌آید. این دو وجه تورم و اشتغال هستند اگر تورم پایین و اشتغال بالا باشد مسلما دولت به بهترین شکل عمل کرده است. اگر تورم و اشتغال برابر باشد آن زمان  عملکرد دولت متوسط بوده است. اما تورم بالا و اشتغال پایین افتضاح‌ترین وضعیت ممکن است.

غرضی در بخش دیگری از صحبت‌هایش اشاراتی به حوزه امنیت اخلاقی کرد و گفت: امنیت اخلاقی مردم اعم از پیر و جوان ناشی از دستاوردهای خود مردم است. برای کارگری که کاری را انجام می‌دهد امنیت به این صورت است که او کار را 10 سال یاد گرفته و حالا همه فکر و ذهنش متمرکز به همان کار است.

وی افزود: مشکل ما در این است که ما به دنبال امنیت اخلاقی به شکل دولتی و نیز به دنبال آشنا کردن همه اقشار با یک فرهنگ خاص هستیم. در این راه مقولاتی مطرح شده که نیاز فرد را برطرف نمی‌کند و تنها هدفش برطرف کردن نیاز دولت است.
کاندیدای یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری افزود: در چند دولت قبل چند وزیر فرهنگ و ارشاد با چند روش مختلف سر کار آمدند و هر کدام فرهنگ را به شکل چپ یا راست و آن چیزی که هدف دولت‌شان بوده به مردم القا کردند.

غرضی درادامه خاطرنشان کرد: راه حل کار در این است که ما در مقوله فرهنگ و اخلاق چپ و راست را فراموش کنیم و مفهوم زندگی را برای مردم تعریف کنیم.

کاندیدای یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با اشاره به تاثیرات فرهنگی در افزایش تورم گفت: با افزایش تورم و ضعف فرهنگی دو قشر فقیر و غنی به وجود می‌آید. فرد فقیر در اثر نبود فرهنگ و فشار اجتماعی به  اعتیاد رو می‌آورد و فرد غنی داشته‌هایش را در خارج از کشور صرف می‌کند. هر دوی این موارد به ضرر دولت است و ما راه حل را در این دیده‌ایم که مثلا یک بخش مثل نیروی انتظامی را مامور اداره این وضعیت کنیم و این غیرممکن است.

غرضی در پایان و در پاسخ به این سوال که در صورت اشتباه دولت چه پاسخی به مردم می‌دهید، گفت: به عمرم تصمیمی که بر خلاف رضایت مردم باشد نگرفته‌ام و نتیجه‌اش این است که در طول 16 سالی که از دولت دور بودم، کسی از کارهایم انتقادی نکرده است. تصمیم من بر اساس تصمیم جمهوریت و اسلامیت است و هیچ وقت در اداره دولت تصمیمی مختص به خودم نمی‌گیرم.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها