امروز : دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 25
۰۵:۳۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 111507
تاریخ انتشار: ۲۵ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۱۶:۵۳
تعداد بازدید: 253
*شرق «حکم رحیمی به روایت وکیلش» عنوان گفت و گوی روزنامه شرق با وکیل معاون اول دولت احمدی نژاد درباره ابلاغ حکم اولیه رحیمی است. نادری در گفت ...

*شرق

«حکم رحیمی به روایت وکیلش» عنوان گفت و گوی روزنامه شرق با وکیل معاون اول دولت احمدی نژاد درباره ابلاغ حکم اولیه رحیمی است.

نادری در گفت و گو با شرق در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه در خبرگزاری‌ها گفته بودید که حکم آقای رحیمی را اعلام نمی‌کنید. آیا بدون اشاره به نوع و میزان محکومیت، می‌توانید اتهامی را که موکل‌تان به موجب آن مجرم شناخته شده بیان کنید؟ گفته است:‌ خیر. چون وقتی قانون می‌گوید تا قبل از قطعی‌شدن حکم، نمی‌شود چیزی درباره آن اعلام کرد، این شامل همه جزییات می‌شود. بنابراین باید صبر کنید تا انشاءالله چندسال آینده به محتوای حکم پی ببرید.

روزنامه شرق همچنین در گفت و گویی با رجب صفراف کارشناس روسی، درباره تحریم ها به نقل از وی تیتر زد «برخی مقامات روس افزایش تحریم ایران را به سود مسکو می دانند»

روزنامه شرق همچنین در صفحه داخلی خود دوباره به موضوع گشت های امر به معروف و نهی از منکر انصار حزب الله پرداخت و با تیتر «اصرار انصار، انکار وزارت کشور» نوشت: «انصار حزب‌الله» تحت‌عنوان گشت‌های ارشادی، به «مفسدان و حامیان آنان»، «تذکر لسانی» می‌دهند. به گفته دبیرکل «انصار» این تذکر لسانی دارای اثرگذاری زیادی خواهد بود. هرچند زوایای این طرح، روشن نشده و معلوم نیست که قرار است زمان اجرای آن چندروزه باشد اما دست‌کم از هفته آینده که گشت‌ها فعالیت خود را آغاز خواهند کرد، نحوه عمل آنان مشخص خواهد شد.

شرق در یادداشتی به قلم نعمت احمدی با عنوان «پرونده علی چراغی و مسئولیت شهرداری»‌ با اشاره به قتل علی چراغی که توسط ماموران مقابله با سد معبر شهرداری صورت گرفت، نوشت: وقتی علی چراغی کشته شد و پرونده‌ای در دادسرای جنایی تهران مفتوح ماند و چهارنفر متهم بازداشت شدند، رحمت‌الله حافظی، رییس کمیسیون سلامت، محیط‌زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران در جلسه علنی روز چهارشنبه مورخه پنجم‌شهریور در صحن علنی شورا درباره حادثه‌ای که منجر به قتل علی چراغی شد، ضمن انتقاد از شهرداری خطاب به شهردار تهران گفت: «آیا می‌دانستید عوامل شهرداری، خودروهایی که در سطح شهر می‌گردند و پسماند جمع‌آوری می‌کنند را به ستادی می‌برند، 150هزارتومان از آنها می‌گیرند و بعد به آنها گرین‌کارت می‌دهند تا در محدوده پیمانکاران تردد کنند و به کار خود ادامه دهند؟» درمورد دستفروشان هم وضع به همین منوال است؛ موضوعی که رحمت‌الله حافظی به آن پرداخته است و می‌گوید: «رشوه و باج‌گیری در شهرداری و دفاتر خدمات الکترونیکی توسط پیمانکاران بیداد می‌کند و قتل علی چراغی نیز بابت باج‌خواهی عوامل پیمانکار بوده است.»

*کیهان

روزنامه کیهان تیتر یک امروز خود با عنوان «آمریکا در سوریه شکست خورد/ در عراق هم هیچ غلطی نمی تواند بکند» به سخنان روز گذشته رهبر انقلاب در زمان مرخص شدن از بیمارستان درباره اقدامات اخیر آمریکا در ائتلاف علیه داعش اختصاص داد.

کیهان همچنین در ستون یادداشت روز خود به قلم حسین شریعتمداری با عنوان «اول استعفا بعد...!» به نامه مجمع روحانیون مبارز با امضای سید محمد خاتمی به رهبر انقلاب و آرزوی سلامتی برای ایشان اشاره دارد، نوشته است:‌ نامه سرگشاده مجمع روحانیون مبارز به رهبر معظم انقلاب که با امضای آقای خاتمی منتشر شده و در آن از سلامتی ایشان ابراز خشنودی کرده بودند، همانگونه که انتظار می‌رفت و برای تهیه کنندگان نامه هم دور از انتظار نبود، در عرصه سیاسی کشور با بی‌اعتنایی آمیخته به تعجب روبرو شد. این بی‌اعتنایی که در مواردی با انتقاد و اعتراض نیز همراه بود واکنش عصبی برخی از مدعیان اصلاحات و روزنامه‌های زنجیره‌ای تحت مدیریت آنان را در پی داشت که به روال همیشگی صورت مسئله را تغییر داده و بدون اشاره به خیانت سران و عوامل فتنه آمریکایی- اسرائیلی 88، از بی‌اعتنایی مردم به نامه یاد شده -بخوانید از هوشیاری و بصیرت مردم- به خشم آمده بودند.

در ادامه این یادداشت با اشاره به ماجرای درخواست ملاقات از سوی جلال الدین تهرانی عضو شورای سلطنت در اوج دوران انقلاب از امام خمینی و تاکید امام بر لزوم استعفای وی برای هرگونه ملاقات، آمده است:‌ اکنون باید از سران و عوامل فتنه آمریکایی اسرائیلی 88 پرسید بعد از آن خیانت بزرگ به اسلام و انقلاب و مردم و نظام که تمامی اسناد و شواهد غیرقابل انکار آن موجود و در میدان دید مردم است، چگونه می‌توانید انتظار داشته باشید بدون توبه صریح، اعلام برائت از مثلث آمریکا و اسرائیل و انگلیس که بی‌پرده در خدمت آن بوده‌اید و قبل از تحمل مجازات که بی‌تردید برای برخی از فتنه‌گران، بسیار سنگین خواهد بود و... نامه کذایی مورد اعتنای مردم باشد؟! آیا پذیرش سران و عوامل فتنه از سوی مردم به مفهوم و معنای آن نیست که ملت بعد از آنهمه خون دادن‌ها و خون دل خوردن‌ها و فداکاری‌ها و ایثارها در تقابل 35 ساله با آمریکا و متحدانش، امروزه با پادوهای نشان‌دار آمریکا و اسرائیل و انگلیس کنار آمده است؟!

روزنامه کیهان در ستون اخبار ویژه خود در مطلبی با عنوان «بی رحمانه نقد کن ولی مشورت نده!» نوشت:‌ مشاور فرهنگی رئیس‌جمهور ابراز امیدواری کرد دولت روحانی عاقل‌تر از آن باشد که به مشورت حجاریان عمل کند!

در ادامه این مطلب آمده:پس از چند ماه، حسام‌الدین آشنا مشاور فرهنگی رئیس‌جمهور در پاسخ به سوالی درباره پیشنهاد حجاریان مبنی بر اینکه دولت باید به گونه‌ای قدرتمند باشد که بتواند مجلس را نیز منحل کند، در پاسخی توام با طعنه و کنایه گفته: «دکتر حجاریان در دوره اول ریاست‌جمهوری آقای خاتمی مشاور رئیس‌جمهور بودند. آقای خاتمی تعبیری داشتند که می‌فرمودند برخی مشاوران به گونه‌ای هستند که با آنها مشورت کنید اما خلاف آن عمل کنید. امیدوارم این دولت عاقل‌تر از آن باشد که به مشورت‌های این چنینی تن دهد. بعضی از مشورت‌ها در سنین بالای شصت سال دیگر قابل پذیرش نیست.»

*وطن امروز

«نه به ائتلاف آلوده» تیتر یک روزنامه وطن امروز است که به بازتاب سخنان مقام معظم رهبری بعد از ترخیص از بیمارستان پرداخته است.

رهبر معظم انقلاب دیروز اظهارات مقامات آمریکایی درباره مبارزه با داعش را پوچ، توخالی و جهت دار خواندند و با اشاره به سخنان وزیر خارجه آمریکا که صراحتا اعلام کردند از ایران برای مبارزه با داعش دعوت نخواهند کرد افزودند: اینکه آمریکا از ایران برای حضور در یک خلاف دسته جمعی مایوس می شود مایه افتخار ماست و افتخاری بالاتر از این برای خود نمی‌دانیم.

یادداشت روز این روزنامه به قلم مهدی محمدی و با عنوان

«راز زدایی» به ابهام زدایی از راهبردهای اعلامی و اعمالی آمریکا علیه داعش پرداخته است.

نویسنده در این یادداشت می نویسد: نباید فراموش کرد که آمریکا تا همین چند وقت پیش داعش را یک تهدید نمی‌دانست، تا زمانی که داعش به عنوان یک نیروی مخوف ضد شیعی با اسد می جنگید، تا وقتی که در عراق صرفا شیعه را تهدید می کرد و تا وقتی داعش اعتبار ایدئولوژیک سعودی را به چالش نکشیده بود و به مرزهای سعودی و اردن نزدیک نشده بود آمریکایی ها حتی یک کلمه در مورد تهدید داعش نگفته بودند.

محمدی در انتهای این یادداشت نتیجه گیری می ‌کند: نه آمریکا حرف داعش است و نه اساسا جنگی با داعش در میان است.آمریکا قصد دارد یک نظم جدید را به بهانه داعش در منطقه پیاده کند.اخذ آزادی عمل از کشورهای منطقه بخشی از این نظم است و بخش دیگر آن هم این خواهد بود که به کشورهای منطقه تفهیم کند تنها زمانی امنیت خواهند داشت که بخشی از راهبرد منطقه ای آمریکا باشند.

واکنش حسام الدین آشنا، به اظهارات سعید حجاریان در خصوص پیشنهاد انحلال مجلس توسط دولت با تیتر «ترجیح می‌دهم حجاریان اپوزیسیون دولت باشد» منعکس شده است.

آشنا در گفتگویی با یکی از نشریات داخلی گفته بود: دکتر حجاریان در دوره اول ریاست جمهوری آقای خاتمی مشاور ایشان بود.خاتمی تعبیری داشت که : برخی مشاوران به گونه ای هستند که باید با آنها مشورت کنید اما خلاف نظر آنها کار کنید.امیدوارم این دولت عاقل تراز این باشد که به مشورت‌های اینچنینی تن دهد.برخی مشورت ها در سنین بالای 60 سال دیگر پذیرفته شده نیست.من ترجیح می دهم آقای حجاریان اپوزسیون این دولت باشد و نقشش را به عنوان یک اپوزسیون خوب ایفا کند.

*آرمان امروز

آرمان امروز تیتر یک خود را به موضوع شایعات پیرامون آغاز فعالیت گشت انصار اختصاص داده و نوشت:«آخرین جزئیات از گشت انصار حزب‌الله»

این روزنامه با بیان اینکه  این روزها طیفی که از آنان با عنوان انصار حزب‌ا... یاد می‌شود  پس از سال‌ها سکوت و عدم کنش میدانی یکبار دیگر زمزمه‌های ورود به عرصه کنش اجتماعی را طنین‌انداز کرده‌اند و گشت 4 هزار نفری را تشکیل داده‌اند به نقل از وزیر کشور می‌نویسد: «اینکه هر کسی هر روزی احساس تکلیف کرد، بخواهد بیاید در جامعه و احساس تکلیفش را عملیاتی کند قانون این اجازه را نمی‌دهد. در این خصوص (فعالیت گشت ارشاد انصار حزب‌ا...) هم ما محترمانه و مودبانه پیغام فرستادیم که اگر چنین نیتی دارید لطف کنید و از ما مجوز درخواست کنید. نه آنها از ما مجوز خواستند و نه ما رد کردیم، ولی از نظر ما قابل بررسی است.

حسین مرعشی در گفتگویی با آرمان که با عنوان « لیست انتخاباتی خاتمی و هاشمی شوخی است» ارائه لیست انتخاباتی را توسط هاشمی و خاتمی دور از شان و جایگاه بزرگان اصلاحات می‌داند و می‌گوید: خاتمی محور جریان اصلاحات است و محور بدین معناست که همه سخن و حرف سید اصلاحات را می پذیرند.

مرعشی تاکید می کند که اصلاح طلبان از اشتباهات گذشته درس گرفته اند و کارگزاران نیز همینطور.ما محوریت و همراهی خاتمی را پذیرفته ایم و همراه با او گام برمی داریم و در قالب اتحاد با اصلاح طلبان با محوریت سید محمد خاتمی در انتخابات حضور پیدا خواهیم کرد.

علی اکبر فرازی در سرمقاله این روزنامه با عنوان «نیویورک ایستگاه آخر نیست» به مذاکرات هسته ای در حاشیه اجلاس سازمان ملل پرداخته و با بیان اینکه نیویورک ایستگاه آخر نیست، بلکه ایستگاه مهمی است که می تواند در سرنوشت آینده تاثیر گذار باشد گفت: طرف مقابل و به طور مشخص آمریکا در مواردی دست به اقدامات یکجانبه‌ای زد که در تضاد با روح توافق ژنو بود؛ مانند افزودن به لیست تحریم‌ها و نیز نادیده انگاشتن نقش کشورمان در مبارزه با تروریسم که چیزی نیست جز برداشت غلط از نقش تهران در معادلات منطقه‌ای و بین‌المللی. به هر حال، آنچه تا امروز از روند مذاکرات دیده می‌شود تلاش تهران و مذاکره کنندگان 1+5 برای حصول یک توافق خوب است. کارشناسان به دلیل اراده و عزم دو طرف به ادامه گفت‌وگوها مسیر مذاکرات نیویورک را مانند دیگر دورهای مذاکره در یک سال اخیر مثبت پیش‌بینی می کنند.
*اعتماد

«واکنش رهبر انقلاب به ائتلاف علیه داعش» عنوان تیتر روزنامه اعتماد از سخنان روز گذشته رهبر انقلاب درباره ائتلاف آمریکا با چندین کشور علیه داعش است.

روزنامه اعتماد در مطلب دیگر صفحه اول خود با تیتر «ورود مجلس به منطقه ممنوعه اقتصاد» نوشت: مجلس شورای اسلامی چراغ خاموش مصوبه‌یی براساس اصلاحیه قانون اجر‌ای سیاست‌های کلی اصل 44 را به نهادها و سازمان‌های اجرایی کشور ابلاغ کرده است که به گفته تحلیلگران ورود قانونگذاران به منطقه ممنوعه اقتصاد کدر ایران تلقی می‌شود. اواخر تیرماه موادی از قانون اصل 44 در مجلس تصویب شد که در صورت اجرای آن، انقلابی را در شفافیت اطلاعات در اقتصاد کشور شاهد خواهیم بود. این اقدام مجلس به‌دنبال بازنگری در بخش‌هایی از قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل 44 صورت گرفت که مواد یک، شش و هفت این قانون اصلاح و پس از تایید شورای نگهبان به دولت ابلاغ شد.

روزنامه شرق همچنین در ستون نگاه روز خود در مطلبی به قلم حسین شیخ الاسلام و با عنوان «بازی ائتلاف،‌بازی ما نیست» نوشت: امریکایی‌ها یاد گرفته‌اند که دروغ بگویند. همان‌گونه که حضرت امام (ره) گفتند امریکا شیطان بزرگ است، واقعا این‌گونه است. هم وزیر خارجه امریکا از ایران درخواست کرد تا در خصوص داعش با ایران همکاری کنند و هم معاون وزارت امور خارجه امریکا، وندی شرمن در دیدار با آقای عراقچی از ایران درخواست کرد که با آنها در خصوص داعش همکاری کنند. حالا می‌گویند اینچنین نیست و تهمت می‌زنند به ایران که حامی تروریست است. دو هفته از دعوت‌شان نمی‌گذرد که اینچنین رفتار می‌کنند. خودشان می‌دانند که ما بیشترین توانایی را برای مقابله با داعش داریم. اگر مقام معظم رهبری نیز این جزییات را اعلام نکرده بودند که ما نمی‌دانستیم.

روزنامه اعتماد در ستون داخلی خود در مطلبی با عنوان «برگزار نشدن انتخابات میان دوره یی رحمانی فضلی را به مجلس کشاند» نوشت:‌ مجلسی‌ها زیر بار تصمیم وزارت کشور نمی‌روند. دو روز بعد از آنکه وزارت کشور از برگزار نشدن انتخابات میان‌دوره‌یی خبر داد، نمایندگان وزیر کشور را به بهارستان فرا خواندند تا او را برای تجدید نظر در این تصمیم متقاعد کنند. برخی از نمایندگان این تصمیم وزارت کشور را «غیرقانونی» می‌دانند. اما در مقابل شورای نگهبان اعلام کرده که توضیحات این وزارتخانه برای برگزار نکردن انتخابات میان دوره‌یی قانع‌کننده است و به همین دلیل هم مخالفتی با آن ندارد.

«مجلس در آستانه ورود به مباحث جدی بر سر انتخابات شورای نظارت» عنوان گزارش اعتماد از آغاز جلسات مجلس شورای اسلامی از هفته آینده است. در این گزارش‌آمده است:‌ روزهای سکوت مجلس خیلی ادامه نخواهند داشت، یکشنبه آینده باز هم جلسه علنی خواهد بود و احتمالا باز هم خبرهای داغ سیاسی. خبرهایی که در این سه هفته تعطیلی مجلس روی هم تلنبار شده‌اند. یکی هم موضوع انتخابات شورای نظارت بر مطبوعات است؛ انتخاباتی که یکی می‌گوید برگزار نمی‌شود و یکی دیگر می‌گوید باید برگزار شود. تقریبا دو ماه است که مجلسی‌ها درگیر برگزاری این انتخابات هستند. در این دو ماه هم تقابل هیات رییسه و کمیسیون فرهنگی سه بار صحن علنی را متشنج کرده است. حالا به نظر می‌رسد این سه هفته تعطیلی هم تاثیری برای عقب‌نشینی یکی از طرفین نداشته است.

در ادامه این گزارش آمده: هیات رییسه مجلس هم نشان داد که چندان رغبتی به برگزاری انتخابات با نامزدهای معرفی شده از سوی کمیسیون فرهنگی ندارد. همین بی‌رغبتی در جلسات ماه گذشته مجلس مسائلی چون درگیری شدید لفظی بین جواد جهانگیرزاده و مهدی‌کوچک‌زاده یا جریان رای استمزاجی را رقم زد. جایی که علی لاریجانی توسط نمایندگان طیف همسو با کمیسیون فرهنگی «دیکتاتور» خطاب شد. همین منازعات نشان می‌دهد که عزم دو طرف برای ماندن بر موضع قبلی‌شان کاملا جدی است و همین هم احتمالا سایش سیاسی جدیدی را در روزهای شروع جلسات علنی مجلس دامن می‌زند.

*آفتاب یزد

«ائتلاف  مبارزه با داعش پوچ است» تیتر یک روزنامه آفتاب یزد است که به پوشش سخنان رهبر معظم انقلاب در هنگام ترخیص از بیمارستان پرداخته است.

تیتر دو این روزنامه گزارشی از عدم معرفی معاون سیاسی وزیر کشور با عنوان «سکوت وزارت کشور» در راستای فشار اصلاح طلبان بر رحمانی فضلی است.

نویسنده در این گزارش صندلی معاونت سیاسی وزارت کشور را قلب تپنده این وزارتخانه دانسته و گفتته: اکنون 4 ماه از رفتن قهر آلود کاظم میرولد از وزارت کشور می گذردو هنوز جایگزین وی معلوم نشده است.هر چند میر ولد دلیل رفتن خود را قراری از پیش تعیین شده عنوان می کند و امیری کسالت و توصیه پزشکان را دلیل استعفای او می داند، اما ناگفته پیداست که رفتن کاظم میرولد دلیل جز اختلاف نظر نداشت.

نویسنده معتقد است که : صندلی خالی معاونت سیاسی وزارت کشور کم کم برای رحمانی فضلی هم دردسرساز می شود. در اردوگاه جریان اصولگرا این موضوع یکی از محورهای طرح استیضاح برای فشار به رحمانی فضلی است. با توجه به اهمیت این پست و تاثیرگذاری آن بر سیاست داخلی انتظار می رفت، دولت روحانی پیش از این شخص مورد نظر خود را معرفی کند.

«مملکت قانون دارد» عنوان سرمقاله این روزنامه به قلم سید علیرضا کریمی است.

نویسنده در این یادداشت به سیاق دیگر روزنامه‌های اصلاح طلب از آغاز فعالیت انصار حزب الله ابراز نگرانی کرده و حضور 4 هزار نیرو را بدون مجوز مصداق بی قانونی می‌داند.
*ابتکار
ابتکار تیتر یک خود را به موضوعی اقتصادی اختصاص داده و با طرح این سوال که ایرانی ها چقدر مالیات نمی‌پردازند تیتر زد:« فرار 150000 میلیارد تومانی»

ابتکار در این مطلب می نویسد: برخی از تحلیل گران اقتصاد ایران معتقدند که ما در حال حاضر بین صد تا 150 هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی داریم.موضوعی که به خوبی نشان دهنده وجود نوعی اقتصاد زیر زمینی در ایران است. مالیاتی که دولت از درآمدهای شهروندان می‌گیرد، باید جایگزین درآمدهای نفتی شود تا اقتصاد کشور از تک محصولی بودن و تکیه بر این منبع تمام شدنی و تجدیدناپذیر رها شود.درآمد نفتی ایران در سال 90 در حدود آن 118 میلیارد و 200 میلیون دلار بوده است که این درآمد در سال بعد یعنی سال91 به کمتر از 63 میلیارد دلار رسیده است، این کاهش درآمد به معنی وجود نوسان 50 درصدی در منابع مالی کشور در عرض یک سال است که علت آن اعمال تحریم‌های یک جانبه در فروش نفت ایران بود اما به هر حال تکیه بودجه سالانه کشور به درآمدهای نفتی، موجب شد تا این نوسان 50 درصدی در کلیت اقتصاد ایران اثر منفی بر جای بگذارد.

«هر فعالیت اجتماعی باید مبتنی بر قانون باشد» تیتری است که این روزنامه از اظهارات دیروز وزارت کشور و در انتقاد از آغاز فعالیت انصار حزب الله انتخاب کرده است.

سید محمد علی محقق در سرمقاله این روزنامه با عنوان «خودمان گند زده ایم، خودمان هم می خواهیم درستش کنیم» به تحلیل ائتلاف 40 کشور برای مبارزه با داعش می پردازد و می نویسد: اکنون دوستان سابق سوریه باردیگر دور هم جمع شده اند تا برای مهار داعش به عنوان یکی از دوستان سابق خود راهی پیدا کنند و لابد باید نام خود را «دشمنان برخی ازیاران دوست داشتنی سابق!» بگذارند. از قضا این بار هم اصرار دارند که در همان دور باطل پیشین بچرخند و روی پرده می‌گویند که همچنان اعتقادی به مشاوره‌ها و کمک‌های ایران و دیگرکشورهای غیرتابع ندارند.

محقق ادامه می‌دهد: در بهترین حالت تحلیل این تصمیم کشورهای غربی و غربی این است که آنها با خود می‌گویند که خودمان گند زده ایم، خودمان هم می‌خواهیم درستش کنیم. و بدبینانه ترین و البته نزدیک به واقع ترین تحلیل هم این است که مبارزه با داعش بهانه است همانگونه که ساخت تکفیری‌ها و رو دادن به آنها برای جولان دادن در سوریه و عراق هم بهانه پشت پرده بود تا این نقطه از جهان روی ارامش نبیند و هدف همچنان تمدید بی ثباتی و نا آرامی در خاورمیانه است. در این بین انگار که وقایع مضحک عالم دیپلماسی و گاف‌های دیپلمات‌های جهان حد و حصری ندارد و هیچ گاه هم قرار نیست این دسته از دیپلمات‌های مدعی و تحلیلگران و رسانه‌های جاده صاف کن آنها از رو بروند.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها