امروز : شنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۶ - 2017 December 16
۱۳:۳۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 111516
تاریخ انتشار: ۲۵ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۱۶:۵۳
تعداد بازدید: 33
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از یاسوج، سید مرتضی نبوی پیش از ظهر امروز در کارگاه یک‌روزه آموزشی اقتصاد مقاومتی که به همت استانداری ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از یاسوج، سید مرتضی نبوی پیش از ظهر امروز در کارگاه یک‌روزه آموزشی اقتصاد مقاومتی که به همت استانداری کهگیلویه و بویراحمد برگزار شد، اظهار کرد: فلسفه اقتصاد مقاومتی این است که کشوری مانند ایران که محور مقاومت منطقه است باید اقتصاد خود را در برابر استکبار مقاوم‌سازی کند.

این عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام تصریح کرد: امروز هلال مقاومت در دنیا مشکل بزرگی بر سر راه استکبار جهانی ایجاد کرده و هنگامی که نتوانستند از لحاظ نظامی و سیاسی با ایران اسلامی به عنوان محور مقاومت مقابله کنند به جنگ اقتصادی روی آوردند.

وی ایران اسلامی را طراح قدرت نرم پس از پیروزی انقلاب اسلامی در دنیا معرفی کرد و گفت: باید از نظر اقتصادی نیز مقاوم باشیم چرا که دشمن پاشنه آشیل ما را در اقتصاد دیده لذا باید بتوانیم الگوی اسلامی اقتصاد مقاومتی را ارائه کنیم.

نبوی ایران را مخترع اقتصاد مقاومتی در جهان ندانست و افزود: این اقتصاد جزو ادبیات روز اقتصاد جهانی است و می‌بینیم پس از مشکلاتی که برای اقتصاد جنوب شرق آسیا پیش آمد بسیاری از کشورها به سوی نهادینه کردن این اقتصاد شتافتند.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در توضیح این نوع از اقتصاد تصریح کرد: اقتصاد مقاومتی ریاضتی نیست بلکه برون‌نگر و درون‌زاست که دارای انعطاف بوده و برای بهبود وضعیت اقتصادی و پیشرفت نسخه‌ای اثرگذار است.

نبوی به چرایی اقتصاد مقاومتی اشاره کرد و با بیان اینکه از سال 51 که درآمدهای نفتی زیاد شد و بودجه کل کشور را بر اساس آن بستند، گرفتار اقتصاد رانتی شدیم.

وی گفت: هنگامی که درآمدهای نفت در برهه‌ای به 100 میلیارد تومان رسید مشکل داشتیم و هر وقت کمتر هم می‌شد باز هم مشکل داشتیم، چرا که با درآمد نفت برای دیگران کار می‌کردیم و صنایع ما همواره وابسته بود.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام برخی از تنگناهای اقتصادی ایران را یادآور شد و گفت: تراز تجاری نامطلوب، وابستگی شدید به نفت که گاه تا 70 درصد بودجه وابسته است مطالبات معوقات بانکی کسر بودجه ساختاری را ایجاد کرده و تورم کنونی به علت کسر بودجه ساختاری است.

وی با بیان آماری در خصوص نرخ رشد اقتصادی کشور در برنامه‌های اول تا پنجم تصریح کرد: این همه نوسان تنها هنگامی به ثبات می‌رسد که اقتصاد مقاومتی را سرلوحه برنامه‌های اقتصاد خود قرار دهیم.

نبوی در ادامه به چگونگی تحقق سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی و راهبردهای آن اشاره کرد و گفت: متأسفانه در شاخص‌های فضای کسب و کار وضعیت نگران‌کننده‌ای داریم و برای رقابت‌پذیری در فضای کسب و کار نیاز به کار و تلاش بیشتر است.

این مسئول قوانین دست و پا گیر را عاملی برای عدم رقابت‌پذیری دانست و گفت: در شاخص‌های رقابت‌پذیری از بین 144 کشور رتبه چندان خوبی در جهان نداریم که بسیاری از شاخص‌های آن را می‌توان با تصویب قوانین جدید ارتقاء داد.

نبوی در ادامه از رتبه نه چندان جالب ایران در شاخص‌های اقتصاد دانش‌بنیان سخن به میان آورد و افزود: هر چند بسیاری از زیر ساخت‌های این نوع اقتصاد را از جمله در خصوص IT، مخابرات و آموزش فراهم کرده‌ایم، اما در صادرات کالاهای مربوط به فناوری از مجموع کل صادرات ما تنها یک درصد آن به این بخش اختصاص دارد.

انتهای پیام/82020/ع40/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها