امروز : چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 20
۲۰:۰۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 111536
تاریخ انتشار: ۲۵ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۲۲:۲۴
تعداد بازدید: 83
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی و رئیس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس شورای اسلامی در دیدار با استاد فقه مقارن ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی و رئیس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس شورای اسلامی در دیدار با استاد فقه مقارن دانشگاه الازهر مصر، با اشاره به چالش‌های جهان اسلام راهکار حل مسائل امت اسلام را توافق بر یک الگوی فقهی مشترک دانست و تاکید کرد: دانشگاه مذاهب اسلامی به عنوان یک دانشگاه فرامذهبی و بین‌المللی در این زمینه فعالیت می‌کند.

بنابر اعلام روابط عمومی دانشگاه مذاهب اسلامی، «حجت‌الاسلام احمد مبلغی» در دیدار با «شیخ احمد محمود کریمه» استاد فقه مقارن و استاد برجسته دانشگاه الازهر مصر که به تهران سفر کرده است، با تشریح فعالیت دو نهاد گروه‌های فقهی و کرسی‌های فقهی مذاهب در دانشگاه مذاهب اسلامی، گفت: دانش‌ورزی در این دانشگاه فضایی مناسب را برای تبادل علمی و مقارنه‌سازی فقه فراهم آورده است.

وی خاطرنشان ساخت: فعالیت گروه‌های تکفیری که با اسم مذهب به اصل اسلام و پیامبر گرامی آن ضربه می‌زند زمینه را برای وحدت نهادهای علمی و فقهی جهت مقابله با اندیشه تکفیری به وجود آورده است.

مبلغی گفت: مشترکات‌شناسی و مشترکات‌پردازی دو کار مهم این دانشگاه است که در فقه مقارن به آن می‌پردازیم.

رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی همچنین در ادامه بر آمادگی این دانشگاه جهت همکاری با دانشگاه الازهر مصر در زمینه‌های علمی و تحقیقاتی فقهی تاکید کرد و ایجاد رابطه میان این دو نهاد را موجب تقویت علمی و فقهی آنها دانست.

«شیخ احمد محمود کریمه» استاد فقه مقارن و استاد برجسته دانشگاه الازهر مصر نیز بر لزوم پیگیری و تقویت همکاری‌ها تاکید کرد.

احمد محمود کریمه با اشاره به امتیازات الازهر در میان مراکز علوم دینی گفت: عدم تعصب نسبت به مذهب اهل‌تسنن یکی از این امتیازات است و عقیده داریم باید مبانی و اصول فقه شیعه را هم شناخت و بیان کرد؛ در تاریخ الازهر عالمان بزرگی مانند شیخ محمود شلتوت قائل به تقریب بوده‌اند و من هم از جمله افرادی بوده‌ام که این کار را انجام داده‌ام.

استاد فقه مقارن الازهر با اشاره به اینکه تشکیل گروه‌های تکفیری، داعشی‌ها در راستای نابودی اسلام و با نقشه‌های صهیونیستی شکل گرفته است، به بیان اقدامات خود برای مقابله با این اندیشه‌ها پرداخت و گفت: من به سلفی‌ها متسلفه می‌گویم؛ و کتابی را در مورد تکفیر نوشته‌ام چرا که آنها حتی الازهر را هم تکفیر می‌کنند.

استاد فقه مقارن دانشگاه الازهر مصر در پایان با ابراز خرسندی از آشنایی با دانشگاه مذاهب اسلامی و فعالیت‌های جمهوری اسلامی ایران در زمینه تقریب میان مذاهب، ابراز امیدواری کرد که با بازگشت به مصر بتواند زمینه‌های لازم برای همکاری میان این دو نهاد دانشگاهی را بوجود آورد.
انتهای پیام/س

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها