امروز : پنجشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 23
۰۴:۰۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 111546
تاریخ انتشار: ۲۵ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۲۲:۲۴
تعداد بازدید: 19
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; روزنامه آمریکایی نیویورک‌تایمز در گزارشی اعلام کرده است که گروه تروریستی داعش در طی زمان به طور مداوم به ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; روزنامه آمریکایی نیویورک‌تایمز در گزارشی اعلام کرده است که گروه تروریستی داعش در طی زمان به طور مداوم به جذب نیرو از میان اتباع ترکیه پرداخته است.

به گفته یکی از اعضای ناتو صدها نفر از اتباع کشورهای خارجی از جمله اتباع آمریکا و اروپا تا کنون به صف مبارزین گروه تروریستی داعش پیوسته‌اند. در این میان ترکیه یکی از کشورهاییست که اتباع آن بیش از سایر کشورها به داعش پیوسته‌اند.

به گفته مقامات ترک، بیش از یک هزار نفر از اتباع ترکیه تا کنون به داعش پیوسته‌اند. پذیرش ایدئولوژی گروه تکفیری داعش توسط جوانان بی‌اطلاع و ناراضی، به همراه پول‌های هنگفتی که سران گروه در اختیار اعضا قرار می‌دهند، مهم‌ترین دلایل پیوستن اتباع خارجی به گروه تروریستی داعش را تشکیل می‌دهند. هفته گذشته سی.آی.ای با انتشار گزارشی تعداد اتباع خارجی پیوسته به این گروه را بین 20 هزار تا 31 هزار و پانصد نفر ارزیابی کرد. در این بین، بسیاری از این افراد یا در داخل ترکیه جذب گروه‌های تروریستی شده‌اند و یا اینکه از مرز این کشور برای حضور در عراق و سوریه استفاده کرده‌اند.

«آرون اشتین» عضو اندیشکده سلطنتی انگلیس در این رابطه می‌گوید: «هم در آنکارا و هم در دیگر نقاط این کشور، علنا مراکزی برای جذب نیرو برای داعش ایجاد شده، اما به نظر می‌رسد که دولت به این مسئله اهمیتی نمی‌دهد. به نظر می‌رسد نفرت آن‌ها از «بشار اسد» (رئیس‌جمهور سوریه) و دیدگاه کاملا متفاوت آن‌ها در مورد اسلام رادیکال موجب شده تا آن‌ها سیاست‌های کوتاه‌بینانه و تنگ‌نظرانه در دستور کار قرار دهند که تبعات جدی‌ای دارد.»

بر اساس گزارش واشنگتن‌پست آمریکا طی چند ماه اخیر با اعمال فشار شدید بر ترکیه، از این کشور خواسته است که روی مرزهای مشترک خود با سوریه نظارت بیشتری داشته باشد. واشنگتن از ترکیه خواسته است جلوی موج مبارزان خارجی که قصد دارند از طریق خاک آن به داعش بپیوندند را بگیرد و اجازه ندهد که داعش نفت تولیدی خود را از طریق مرز ترکیه صادر کند.

با این حال «رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهور ترکیه به دلیل محافظت از جان 49 گروگان ترکیه‌ای داعش، حاضر به شرکت در عملیات علیه داعش نیست. بر همین اساس ترکیه حاضر نشد به ائتلاف بین‌المللی مبارزه با داعش که مبتکر آن اوباما بوده است، بپیوندد.

ترکیه طی سال‌های متمادی الگوی دموکراسی اسلامی در خاورمیانه توام با حداقل تنش‌ با همسایگان را در دستور کار سیاست خارجی خود قرار داده بود اما محاسبات غلط منجر به انزوای کشور و آسیب‌پذیری شدید آن در بهبوهه منازعات منطقه‌ای شد.

ترکیه همواره از سوی منتقدان داخلی و خارجی به خاطر باز گذاشتن مرزهای خود در نخستین روزهای بحران سوریه مورد شماتت واقع شده است. ترکیه تصور می‌کرد که معارضان دولت بشار اسد می‌توانند به سرعت دولت را سرنگون کنند، اما با گذشت زمان افراط‌گرایان بیش از هرگروه دیگری از وضعیت آشوب‌زده منطقه بهره‌مند شدند.

به گفته گزارش نیویورک‌تایمز اتباع ترک عضو داعش مدعی‌اند که ایدئولوژی افراطی معرفی شده از سوی داعش را بیش از ایدئولژی معرفی شده از سوی دولت اسلام‌گرای اردوغان هویت‌زا می‌دانند. بسیاری از آنها اسلام معرفی شده در ترکیه را در شان اسلام واقعی نمی‌بینند.

ترکیه یکی از کشورهاییست که دو دوران جنگ داخلی سوریه به سودای براندازی دولت بشار اسد، از شورشیان سوری حمایت کرد. هم اکنون با قدرت گرفتن گروه تروریستی داعش، ترکیه به شدت در معرض آسیب‌های این گروه تروریستی قرار گرفته است.
انتهای پیام/ق

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار