امروز : سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 18
۰۱:۲۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 111549
تاریخ انتشار: ۲۵ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۲۲:۲۴
تعداد بازدید: 32
نشست خبری سیزدهمین جشنواره بین‌المللی فیلم مقاومت با حضور ناصر درخشان، مدیر ارزشیابی و دبیرخانه، شهاب اسفندیاری مدیر کمیته علمی، امیر نصیربیگی مدیر ...

نشست خبری سیزدهمین جشنواره بین‌المللی فیلم مقاومت با حضور ناصر درخشان، مدیر ارزشیابی و دبیرخانه، شهاب اسفندیاری مدیر کمیته علمی، امیر نصیربیگی مدیر جلوه‌گاه نور، غلامرضا منتظمی مدیر اجرایی جشنواره افق نو، محمد خزاعی دبیر جشنواره و یزدان عشیری مدیر روابط عمومی این جشنواره در سالن اسوه برگزار شد.

در ابتدای این نشست عشیری گفت: جشنواره در سال‌های گذشته با فراز و نشیب‌هایی که وجود داشته همواره پایگاه آثار ماندگار سینمای ایران در حوزه دفاع مقدس بوده و باعث رونق آثار درخشان این حوزه شده است.

شهاب اسفندیاری در ادامه این برنامه درباره تشکیل کمیته علمی و پژوهشی که برای نخستین بار در جشنواره مقاومت تشکیل شده، گفت: به دلیل اینکه در سال‌های گذشته سابقه و الگوی این کمیته وجود نداشت و برای اولین بار تشکیل شده باید همه چیز را از صفر شروع کنیم. چند ایده به ذهن ما رسید که مطرح شد که مورد موافقت قرار گرفت.

وی افزود: فاصله زیادی بین فراخوان این بخش و برگزاری این همایش نبود و از آنجایی که بر روی موضوع مقاومت پژوهش‌های زیادی انجام نشده کار ما سخت‌تر بود اما در این مدت مقالات متعددی به دبیرخانه همایش رسید و اساتید شناخته شده 50 مقاله را ارائه کردند و همچنین دانشجویان کارشناسی ارشد و دکتری نیز مقالاتی را به جشنواره ارسال کردند و با برگزاری این همایش مشخص شد که ظرفیت زیادی برای تحقیق در حوزه سینمای مقاومت و دفاع مقدس وجود داشته اما تاکنون دیده نشده است.

وی افزود: باید تأسف خورد که در دانشگاه‌ها یک کانون علمی و پژوهشی در این حوزه وجود ندارد که این مقالات دیده شود. سینمای انقلاب و دفاع مقدس بدون داشتن افق و چشم‌انداز ممکن است سرنوشت جشنواره‌های دیگر انقلاب را پیدا کند که ابتدا به اسم انقلاب شروع شد و بعد راه دیگری را در پیش گرفت.

اسفندیاری درباره زمان برگزاری نشست‌های این همایش خاطر نشان کرد: نشست‌های دیگر ما در دانشگاه تهران از 5 تا 8 مهر ماه و دانشکده سینما تئاتر دانشگاه هنر برگزار می‌شود که هر روز 3 نشست از ساعت 10 صبح تا 16 برگزار می‌شود و به بررسی 3 تا 4 مقاله پرداخته می‌شود.

وی با اشاره به سینمای مقاومت تنها متعلق به ایران نیست و به خیلی از کشورها ارتباط دارد، گفت: یک نشست با موضوع مطالعات تطبیقی وجود دارد و دلیل برگزاری این نشست این است که سینمای مقاومت متعلق به خیلی از کشورها است به خصوص کشورهایی که در تاریخ مورد تجاوز قرار گرفته‌اند که در این نشست مقالاتی را بررسی می‌کنیم که بین سینمای مقاومت در ایران و سینمای مقاومت سایر کشورها مطابقت ایجاد می‌کند.

وی افزود: یکی دیگر از نشست‌های ما بخش زنان و سینمای دفاع مقدس است که به مدد فیلم‌هایی با شخصیت محوری زن در جنگ، مادران و همسران شهید برگزار می‌شود. یک بخش دیگر بحث مدیریت سیاست‌گذاری است که در آن درباره نقد و بحث مدیریت سینما به بحث خواهیم پرداخت.

همچنین موضوع بازنمایی مقاومت در سینمای دیگر کشورها که مثال‌هایی در این باره بررسی می‌شود.

اسفندیاری خاطر نشان کرد: همچنین نشست نقد و بررسی فیلم «لژیون» را با حضور دکتر حسن عباسی داریم و نشست فیلم «طبیب» با حضور سعید مستغاثی  برگزار می‌شود و همچنین چند نشست تخصصی نیز خواهیم داشت که در آن 4 سخنران حضور دارند که از جمله می‌توان به حائری شیرازی برای برگزاری نشست هنر و اخلاق، حجت‌الاسلام و المسلمین میرباقری رئیس فرهنگستان اسلامی در قم و رحیم پورازغدی و حجت‌الاسلام پناهیان در سینما فلسطین اشاره کرد.

وی افزود: یک کارگاه آموزشی که مربوط به جلوه‌های ویژه است برگزار می‌شود. یکی از دستاوردهای سینمای دفاع مقدس در سال‌های گذشته از نظر تکنیکی بوده که باعث ارتقاء سطح سینمای ایران شده است. از این رو این کارگاه با حضور مدیر جلوه‌های ویژه فیلم سینمایی «چ» در دانشگاه سینما تئاتر سه‌شنبه 8 مهر ماه ساعت 14 الی 17 برگزار می‌شود.

ناصر درخشان در ادامه این نشست گفت: از اردیبهشت کار دبیرخانه را آغاز کردیم و نسبت به دوره گذشته آثاری دریافت کردیم که از لحاظ کمی و کیفی قابل توجه بوده به خصوص فیلم‌های کوتاه و مستند که هم از لحاظ محتوا و هم ساختار قوی‌تر بود.

وی افزود: اتفاق جدیدی که  رخ داده است تشکیل دبیرخانه دائمی و سالانه جشنواره است که دلیل ایجاد آن ضرورت وجود نگاه رو به جلو در این جشنواره بوده است.

نصیربیگی در ادامه مراسم گفت: موضوعی که مغفول مانده و جشنواره قصد نمایش آن را دارد بخش جلوه‌گاه نور است که در این بخش تولیدات ویژه فیلمسازان کوتاه بسیجی است. این بخش با اهدافی شامل شناسایی استعدادهایی در حوزه بسیجیان فیلمساز، شناسایی یک فضای سالم برای رقابت و ایجاد محفل و زمینه‌ای برای تولید آثار ویژه جشنواره برگزار می‌شود.

وی افزود: امسال با تمام محدودیت‌ها باید فیلم‌هایی که از شهریور سال 92 به بعد ساخته شده‌اند پذیرش می‌شد و تاکنون هزار اثر دریافت شده که در بخش‌های داستانی، مستند، انیمیشن و ... بوده است. ما باید رسالت فرهنگی داشته باشیم و امیدوارم این بخش تأثیرگذار باشد.

نصیربیگی خاطر نشان کرد: همزمان با برگزاری جشنواره 100 نفر از برگزیدگان بخش جلوگاه‌ نور به تهران می‌آیند و برای آنها کارگاه‌‌های تخصصی برگزار می‌شود.

غلامرضا منتظمی در ادامه این نشست گفت: بخش افق نو پنجره‌ای جدید رو به جهان باز می‌کند که باعث بروز جریانی جدید می‌شود و حیات آن را  نشان می‌دهد. مهمانان بزرگی برای این بخش دعوت شده‌اند که حضور رسانه‌ها در کنار آنها و مصاحبه با آنها پیام اندیشمندان مستقل را اعلام می‌کند و نمایش آن یکی از علائم تحول بزرگ جهان است. رسانه‌های غرب نمی‌گذارند که صداهای مستقل به گوش مردم برسد اما این اندیشمندان حضور دارند.

وی افزود: امروز سکولاریسم را در دنیا بسط داده‌اند و بحث صهیونیزم نیز در جهان جدی است. با برگزاری همایش افق نو پی می‌بریم که بزرگترین متفکران در دنیای غرب هستند که نسبت به این موضوع واکنش‌هایی دارند.

منتظمی در توضیحاتی درباره نحوه برگزاری این همایش گفت: کنفرانس با حضور مهمانان بین‌المللی در یکی از هتل‌های تهران در 3 روز برگزار می‌شود و روی موضوعات جهانی بحث می‌شود که از جمله آن می‌توان به این موارد اشاره کرد: موضوع پرونده هسته‌ای ایران و لابی اسرائیل، بحث صهیونیزم در آمریکا، موضوع سکولاریسم و تهدید بشر، بحث 11 سپتامبر و سرویس‌های امنیتی و موضوع خاورمیانه و گروهک‌های تروریستی.

محمد خزاعی دبیر این جشنواره در ادامه مراسم گفت: جشنواره مقاومت با ابعاد بزرگتر و اهداف غنی‌تر در حال برگزاری است. روز 30 شهریور مراسم افتتاحیه جشنواره در تالار وحدت برگزار می‌شود و جشنواره در سینماهایی که قبلا اعلام شده ادامه خواهد داشت. همچنین جمعه 9 مهر ماه مراسم اختتامیه برگزار می‌شود البته بخش‌های بین‌الملل، استانی و کنفرانس‌ها پس از برگزاری جشنواره نیز ادامه خواهد داشت و دانشجویان، فعالین حوزه، فیلمسازان دغدغه‌مند انقلاب همه درگیر جشنواره خواهیم بود.

وی افزود: حدود 400 شهرستان تاکنون برگزاری جشنواره مقاومت را قطعی دانستند که در مراکزی مانند حوزه‌های علمیه از حوزه علمیه قم تا شهرستان‌ها در دانشگاه‌ها، مساجد جشنواره برگزار خواهد شد.

همچنین کرسی‌های آزاداندیشی در دانشگاه‌ها تشکیل می‌شود و با کمک بسیج هنرمندان جشنواره در این شهرستان‌ها برگزار می‌شود.

وی درباره انتقادهایی که به برگزاری وسیع جشنواره مقاومت می‌شود، گفت: کوچک کردن یک جشنواره آسان است، برگزاری کی کار وسیع سخت است و برنامه‌ریزی می‌خواهد و تأثیر فرهنگی دارد. اینکه در هفته دفاع مقدس مستندها و فیلم‌های کوتاه در میان مردم شهرستان‌ها و حتی مناطق مرزی نمایش داده شود یک کار فرهنگی است و اقدامی سازنده تلقی می‌شود. امسال یک شعار داشتیم که آن «جشنواره مقاومت برای همه مردم ایران» بود.

خزایی درباره بخش‌های سیزدهمین جشنواره فیلم مقاومت، گفت:‌آثار مستند، سینمایی، کوتاه و تله فیلم در بخش سینمای ایران جشنواره مورد ارزیابی قرار می‌گیرد و در بخش بین‌الملل جوایزی چون جایزه عماد مغنیه که با حضور خانواده وی در ایران اعطا می‌شود، جایزه بصیرت که درباره فیلم‌هایی با موضوع فتنه است، بحث مرور آثار غزه وجود دارد.

وی افزود: همچنین هر روز در سینماها جلسات نقد و بررسی فیلم‌های بین‌المللی برگزار می‌شود برای مثال می‌توان فیلم «لژیون» اشاره کرد که البته این آثار برای مخاطبین خاص نمایش و نقد می‌شود و به دلایلی مخاطبین عام جشنواره نمی‌تواند به تماشای آنها بنشیند.

وی گفت: بحث ایران هراسی و اسلام هراسی موضوعی جدی است و در سال‌های گذشته وجود داشت. عده‌ای در غرب می‌خواهند چهره اسلام و ایران را مخدوش کنند که سینما مهمترین اهرم برای آنها است و در حال حاضر شرکت‌های فیلمسازی در آمریکا حضور دارند که با برنامه‌ریزی به تولید آثاری با موضوع ایران هراسی و اسلام هراسی می‌پردازند و این تا جایی پیشرفته است که در مقطعی دولت می‌خواست آنها را از مالیات معاف کند. این تخریب‌ها مدتی است که راه افتاده اما نتایج آن را امروز می‌بینیم.

خزاعی خاطرنشان کرد: همچنین 3 نشست با حضور مهمانان خارجی برگزار می‌شود که اسامی این فیلمسازان را متعاقبا اعلام می‌کنیم. این فیلمسازان از کشورهای مختلف می‌آیند که قبلا جوایز بین‌المللی نیز گرفته‌اند.

وی در ادامه به بخش بزرگداشت‌های این جشنواره اشاره کرد و گفت:‌قرار است برای ابولقاسم طالبی،‌جهانبخش سلطانی، محمدتقی فهیم بزرگداشت‌هایی برگزار شود.

خزاعی همچنین به بخش چشم‌انداز سینمای بین‌الملل اشاره کرد و گفت: قرار است هفته‌های فیلم را در برخی از کشورها برگزار کنیم. قرار است 60 میهمان خارجی دیگر وارد ایران شوند که از صاحب‌نظران حوزه‌های فرهنگی و بین‌الملل است. که البته 30 نفر از آنها برای حضور در جشنواره افق نور پس از برگزاری جشنواره نیز در ایران حضور خواهند داشت.

وی همچنین از چاپ 15 جلد کتاب همزمان با برگزاری جشنواره خبر داد و گفت: کتاب‌هایی مانند عملیات هالیوود، سینمای مقاومت از نگاه برون، رند سینما، مرور 12 دوره جشنواره، کاتالوگ جشنواره، بحران ساختگی و ... رونمایی شود. همچنین قرار است از مجموعه آثار سینمایی 30 سال سینمای دفاع مقدس که با همکاری رسانه‌های تصویری تهیه شده رونمایی شود. همچنین جایزه بهترین فیلم از نگاه مردم و بهترین فیلم از نگاه خانواده شهدا و ایثارگران اهدا می‌شود.

در بخش پرسش و پاسخ این نشست خزایی در پاسخ به این سوال که فیلم سینمایی «پادشاه شن‌ها» قرار است در جشنواره نمایش داده شود و آیا  این نمایش به روابط دیپلمات ایران ضربه خواهد زد یا خیر گفت: این فیلم دو نمایش دارد اولی برای رسانه‌ها در سینما فلسطین است فیلم شکل‌گیری خاندان آل‌صعود را نشان می‌دهد و یک فیلم جنجالی خواهد بود.
 
وی ادامه داد: چطور وقتی فیلم‌های ضد ایرانی در خارج نشان داده می‌شود مسئولان فرهنگی ما در خارج سکوت می‌کنند و زمانی که به یک فیلم ضد ایرانی جایزه می‌دهند سکوت می‌کنند ما هیچ وقت  تهاجم در استراتژی فرهنگی نداشتیم و تنها به ارائه چند بیانیه بسنده کردیم.من بعید می‌دانم این فیلم تقابلی با سیاست‌های دولت داشته باشد.این فیلم جز اهداف جشنواره است و اگر چنین فیلمی که از پایگاه آزادی‌بخشی دنیا می‌آید در ایران نشان داده نشود پس کجا نمایش داده شود.
 
منتظمی در ادامه این مراسم در پاسخ به این سوال که جشنواره افق نو تعطیل شد و دلیل آن چه بود گفت: با روی کار آمدن دولت جدید و آشنا نبودن با اهداف این همایش قرار شد که همایش را با فاصله برگزار کنیم و اکنون این اتفاق افتاده و قرار است که برگزار شود.
 
خزاعی نیز خاطر نشان کرد: فرهنگ خط‌کشی بین چپ و راست جدا از مسئله ارزش‌هاست، نباید با موضع ارزش‌ها به صورت قبیله‌ای و یا گروهی برخورد شود. اگر بحث ارزش‌ها در میان باشد دیگر خط کشی جناحی معنا ندارد نمی‌شود گفت که هم هویت ارزشی داشته باشیم و هم نداشته باشیم باید تکلیف خود را با جریان انقلاب مشخص کنیم.
 
وی افزود: جریان شبه‌روشنفکری دارد دوباره وارد فضای فرهنگی می‌شود و وای بر ما اگر شبه‌روشنفکران وارد هنر شوند و شبه‌روشنفکرانی که دوست دارند در کارهای هنری مسائل قبل از انقلاب را بازگردانند در برخی از آثار ببینیم که دارند برمیگردند باید برای آن برنامه‌ریزی کنیم.
 
خزاعی خاطر نشان کرد: داشتن خط‌کشی سیاسی به برگزاری جشنواره‌ای مرتبط با ارزش‌های نظام ارتباطی ندارد در مواقعی دیدیم برخی نشریات از کنار جشنواره رد شدند و حتی در جاه‌هایی از یک موضوع انسانی مانند موضوع غزه نیز عبور کردند.مصالح مشترک نظام وجود دارد که ربطی به جناح و خط‌کشی ندارد. شعار مرگ بر آمریکا از ابتدا در هویت انقلاب بوده و نمی‌شود انتظار داشت از آن عقب‌نشینی کنیم.
 
وی ادامه داد: کسانی که دغدغه نظام و انقلاب دارند می‌آید و تلاش می‌کنند جریان فیلم مقاومت جریان مهمی است و پرداختن به آن بر اساس  دغدغه است.من از همین جا قول می‌دهم که فروپاشی رسانه‌آی صهیونیست‌ها در راه است.
 
خزاعی در ادامه در پاسخ به این سوال که برگزاری جشنواره دوره قبل در کرمان باعث ایجاد شور و حال خاصی در این شهر شده بود و چرا جشنواره در تهران برگزار می‌شود گفت: برگزاری جشنواره در شهرستان‌ها به زیرساخت سینمایی آن شهرها نیز کمک می کند ما در کرمان دو سینما را بازسازی کردیم که هنوز کار می‌کند اما از یک طرف امسال مشکل بودجه وجود داشت و مجبور شدیم جشنواره در تهران برگزار کنیم و از سوی دیگر به این نتیجه رسیدیم که فضای رسانه‌ای بهتری در تهران وجود دارد و تاثیرگذاری بیشتری خواهد داشت.
 
خزاعی در ادامه با اشاره به اینکه در بخش مستند فیلم «دوربین شکسته» یکی از آثار خوب مستند جشنواره است و پیشنهاد می‌کنم مستندهای جشنواره را ببینید گفت:  اولین فیلمی که در جشنواره رونمایی خواهد شد فیلم «ابوزینب»‌است که بازیگران خارجی دارد و در روز اول جشنواره به نمایش درمی‌آید.
 
وی در ادامه همچنین خاطر نشان کرد: در انجمن سینمای مقدس برنامه تولید فیلم کوتاه و مستند داریم و امیدواریم از سال آینده اولین رونمایی فیلم‌ها در جشنواره باشد و برای جشنواره فیلم تولید کنیم.
 
خزاعی در ادامه درباره عدم توجه برخی رسانه‌ها به جشنواره فیلم مقاومت خاطر نشان کرد: فیلم‌سازان و هنرمندان در کنار این جریان ایستاده‌اند حالا اگر برخی می‌خواهند از ما فاصله بگیرند که دلیل این فاصله شعارهای ماست بگذارید فاصله بگیرند برخی گفته‌آند آدم‌های مخالف را آورده‌اید آیا اگر افرادی را می‌آوردیم که سکوت می‌کردند خوب بود یعنی ما آدم‌های خنثی می‌خواهیم؟
 
وی ادامه داد: هر جشنواره‌آی شاخصه خود را دارد و فیلم مناسب خود را نیز نمایش می‌دهد جشنواره مقاومت با محوریت دفاع مقدس،‌انقلاب و مقاوت است و نمی‌شود فیلمسازانی که از این جنس نیستند در آن حضور داشته باشند.آنها می‌گویند که چرا حزب‌اللهی‌ها در این فیلم هستند بگذارید برخی خوششان نیاید.
 
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها