امروز : شنبه ۴ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 24
۰۷:۵۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 111551
تاریخ انتشار: ۲۵ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۲۲:۲۴
تعداد بازدید: 116
گروه کتاب و ادبیات، رقیه عزیزی شیرکوهی؛ نمایشگاه «فروش تجهیزات کمک آموزشی، لوازم‌التحریر، کیف و کفش و محصولات کاربردی مد و لباس ایرانی و ...

گروه کتاب و ادبیات، رقیه عزیزی شیرکوهی؛ نمایشگاه «فروش تجهیزات کمک آموزشی، لوازم‌التحریر، کیف و کفش و محصولات کاربردی مد و لباس ایرانی و اسلامی» از 19 لغایت 28 شهریور سال جاری با حضور 700 شرکت داخلی در شبستان مصلی امام خمینی (ره)

به ارائه محصولات فرهنگی اسلامی _ ایرانی به اقشار مختلف جامعه پرداخته است.

 

 

چندی پیش مائده شیرپور، مسئول ارتباط با رسانه این نمایشگاه در گفت‌وگو با خبرنگار فارس، ورود هر نوع تصاویر و برند خارجی که برگرفته از انیمیشن‌های غربی باشد را کاملاً در نمایشگاه «فروش تجهیزات کمک آموزشی، لوازم‌التحریر، کیف و کفش و محصولات کاربردی مد و لباس ایرانی و اسلامی» ممنوع اعلام کرده بود، اما با حضور در نمایشگاه مصلی، شاهد فروش محصولات فرهنگی با تصاویر غربی نظیر «باربی»، «باب اسفنجی»، «انگری‌برد»، «توت‌فرنگی کوچولو» و غیره بودیم.

 

به خاطر تبلیغات خوبی که در خارج از شبستان مصلی برای محصولات تولیدکنندگان ایرانی نظیر «آزاده» و «روشنا» صورت گرفته بود، باز هم بیشترین مخاطبان این نمایشگاه در غرفه‌ آزاده و هُدهُد جمع شده و به خزید ملزومات خود می‌پرداختند.

 

با این حال بخش مانتو، چادر و پوشاک مردانه این نمایشگاه بسیار زیباتر و بهتر از بخش پوشاک کودکان و نوجوانان بوده و کاملاً اسلامی _ ایرانی است.

در بخش کیف مدرسه شاید اندک غرفه‌ای را می‌توان یافت که به ارائه کیف مدرسه بدون درج تصاویر غربی پرداخته باشد به گونه‌ای که اکثر کیف‌ها از جنس چینی و بدون کیفیت اما با قیمت‌های بسیار بالا بودند.

 

با حضور در نمایشگاه «فروش تجهیزات کمک آموزشی، لوازم‌التحریر، کیف و کفش و محصولات کاربردی مد و لباس ایرانی و اسلامی» با تعدادی از تولیدکنندگان، غرفه‌داران و بازدیدکنندگان این نمایشگاه به گفت‌وگو پرداختیم که در ذیل آن را می‌خوانید:

* کریمی: عدم در نظر گرفتن سن مخاطبان در تولید دفاتر تحریر و نوشت‌افزار

علی کریمی یکی از غرفه‌داران نوشت‌افزار و لوازم‌التحریر«ایام» درباره این نمایشگاه اینگونه بیان می‌کند: برخی از دفاتر تحریری که توسط تولیدکنندگان از جمله نوشت‌افزار «ایام» برای مخاطبان تولید ‌شده است، دخترانه‌پسند نیست حتی بعضی از دفاتر برای دانش‌آموزان مقطع متوسطه نیز مناسب نیست و برای بچه‌های 7 _ 8 ساله است.

 

 

وی با بیان اینکه تعداد دفاتر تحریر برای مخاطبان سنی 15 ساله بسیار اندک است، ادامه می‌دهد: استقبال از نمایشگاه نوشت‌افزار و لوازم‌التحریر مصلی امام خمینی (ره) خوب است و ما نیز در غرفه «ایام» از تعداد بازدیدکنندگان خوبی برخوردار بوده‌ایم.

حسین راستگو یکی از غرفه‌داران نوشت‌افزار «هُدهُد»، می‌گوید: دفاتر تحریر هُدهُد به خاطر قیمت مناسب و تصاویر نسبتاً خوب از استقبال خوبی در این نمایشگاه برخوردار است، همچنین تصاویر دفاتر «والیبالیست‌ها» و «رویانا» جزو تصاویر پرفروش این برند به شمار می‌روند.

 

 

در این میان وحید اسلامی، نماینده مؤسسه «زندگی»، بیان می‌کند: به طور وحشتناکی نمایشگاه «فروش تجهیزات کمک آموزشی، لوازم‌التحریر، کیف و کفش و محصولات کاربردی مد و لباس ایرانی و اسلامی» پر شده از محصولات چینی آن هم با تصاویر غربی.

 

 

* علی‌نقی: استقبال والدین از محصولات فرهنگی «شهر موش‌ها» بی‌نظیر است

هادی علی‌نقی مدیرفروش نوشت‌افزار «شهر موش‌ها» در نمایشگاه «فروش تجهیزات کمک آموزشی، لوازم‌التحریر، کیف و کفش و محصولات کاربردی مد و لباس ایرانی و اسلامی»، می‌گوید: زیاد در قید و بند فروش محصولات شهر موش‌ها نیستیم بلکه می‌خواهیم محصولات خودمان را به مخاطبان ارائه کرده تا آنها با تولیدات ما آشنا شوند.

وی ادامه می‌دهد: علاقه والدین به نوشت‌افزار و لوازم‌التحریر «شهر موش‌ها» بسیار بیشتر از خود کودکان و نوجوانان است یعنی استقبال والدین دهه 50 به بعد بیشتر از دهه 80 و 90 است، که این موضوع برای ما نیز جالب‌ بود.

علی‌نقی می‌افزاید: بیشتر محصولاتی که در بخش نوشت‌افزار و لوازم‌التحریر در این نمایشگاه به مخاطبان عرضه شده است، چینی هستند و تنها برندهایی همانند «آزاده»، «روشنا»، «قاصدک» و «ایام» را می‌توان یافت که تولیدات اسلامی _ ایرانی به بازدیدکنندگان ارائه کرده‌اند.

* رمضان‌پور: تأثیر بی‌توجهی به ساخت انیمیشن‌های خوب و تأثیر در ترویج فرهنگ غرب در کشور

به غرفه «نشر فطروس» سری زده و با «محمد رمضان‌پور» مدیر این نشر همکلام ‌شدیم، این تولیدکننده ایرانی نسبت به سخنان خبرنگار فارس مبنی بر اینکه چرا همه تصاویر دفاتر تحریر شما غربی است، واکنش نشان داده و می‌گوید: برخی از تصاویری که بر روی نوشت‌افزار و لوازم‌التحریر اسلامی __ ایرانی توسط تولیدکنندگان ایرانی استفاده شده است، انحصاری بوده و کسی نمی‌تواند به سهولت از آن استفاده کند.

وی ادامه می‌دهد: برخی از مسئولان فرهنگی با حضور در نمایشگاه مصلی نسبت به این موضوع نیز نقد داشتند اما در نهایت به آنها قول دادیم که سال آتی تولیدات خود را کاملاً ایرانی _ اسلامی در نظر بگیریم.

 

 

رمضان‌پور بیان می‌کند: معتقدم امتیاز استفاده از تصاویر انیمیشن‌هایی که از صدا و سیما پخش می‌شود، در اختیار تولیدکنندگان ایرانی قرار گیرد تا آنها به سهولت بتوانند به نشر فرهنگ ایرانی بپردازند اما متأسفانه اکثر تولیدکنندگان با مشکل دسترسی آسان با تصاویر خوب و تأثیرگذار در مخاطبان کودک و نوجوان مواجه هستند. به طور مثال اگر در حال حاضر شاهد محبوبیت باب اسفنجی و انگری‌برد در میان کودکان و نوجوانان هستیم به خاطر ساخت مکرر انیمیشن و بازی‌هایی است که حتی در تلفن همراه و تبلت در دسترس مخاطب قرار گرفته است اما برای تولیدات ایرانی، هیچ نوع پیوست فرهنگی نظیر ساخت انیمیشن و بازی‌های رایانه‌ای در نظر گرفته نشده است که این موضوع نیز در عدم ترویج فرهنگ ایرانی بسیار تأثیرگذار است.

غرفه «ابن‌الرضا» در بخش نوشت‌افزار و لوازم‌التحریر، جزو غرفه‌هایی است که بیشتر تصاویر آن نیز غربی و برگرفته از فرهنگ غرب نظیر بتمن، باربی، توت‌فرنگی کوچولو، گربه اشرافی و غیره است از فروشنده سئوال کردیم چرا اکثر تصاویر کیف‌ها و دفاتر تحریر شما از تصاویر، برندها و انیمیشن‌های غربی است، او دو طرح گوسفند را به ما نشان می‌دهد و می‌گوید این دو گوسفند هم مربوط به ایران است.

 

 

بر اساس این گزارش، به غرفه‌های دیگر نظیر تولیدی «امیرسام» و «اسدی» نیز مراجعه کردیم به جز مشاهده تصاویری نظیر «لوک خوش‌شانس»، «انگری برد»، «کیتی»، «میکی مونز»، «توت‌فرنگی کوچولو» و تصاویر غربی دیگر، تصویر دیگری را مشاهده نکردیم.

* آصف‌فر: تصاویر دفاتر تحریر «شکرستان» بسیار زیبا و دلنشین است

در این میان پانیز آصف‌فر یکی از بازدیدکنندگان نمایشگاه مصلی وقتی متوجه می‌شود که ما خبرنگار و عکاس هستیم به سراغ ما آمده و می‌گوید: ساعت برپایی نمایشگاه اصلاً خوب نیست اگر این نمایشگاه تا 15 مهر ادامه داشت، خیلی خوب بود چراکه دانش آموزان در اوایل مهر به مدرسه رفته و مشخص می‌شود که به چه تعداد دفتر تحریر یا نوشت‌افزار نیازمند هستند.

وی ادامه می‌دهد: نمایشگاه مصلی خیلی عالی است به گونه‌ای که فکر نمی‌کردم اینقدر تصاویر نوشت‌افزارهای ان زیبا باشد، دخترم هم طرح «شکرستان» را خیلی دوست دارد چراکه تصاویر برنده «آزاده» بسیار زیبا و دلنشین است به همین منظور تعدادی از این دفاتر تحریر را برای دختر 7 ساله‌ام خریداری کردم.

در ادامه «فرانک ناصر دلیر» یکی از بازدیدکنندگان نمایشگاه مصلی، عنوان می‌کند: از اتوبان آزادگان شهرک مرتضی‌گرد برای خرید پوشاک و لوازم‌التحریر به این نمایشگاه آمده‌ام. قیمت نوشت‌افزار و لوازم‌التحریر بسیار بالا است، به گونه‌ای که قیمت‌ها همانند بازار بوده و با قیمت فروشگاه‌های اطراف محل سکونت‌مان هیچ فرقی نمی‌کند، همچنین در حوزه پوشاک نیز باید بگویم که مانتوها نیز اصلاً به روز نیستند.

* حدیدی: لزوم حمایت جدی وزارت آموزش و پرورش از تولیدکنندگان نوشت‌افزارهای ایرانی

در پایان به غرفه «آ زاده» رفته و با علی حدیدی، تولیدکننده نوشت‌افزار و لوازم‌التحریر شکرستان، کلاه قرمزی، پهلوانان و سنجد به گفت‌وگو پرداختیم، وی می‌گوید: تعداد بازدیدکنندگان غرفه «آزاده» بسیار مطلوب است.

وی با اشاره به ارائه دفاتر تحریر و ملزومات مدرسه با تصاویر و برند غربی، می‌افزاید: معتقدم برای مقابله با تهاجم فرهنگی باید همه دستگاه‌های مربوطه به عرصه ورود یافته و به تولیدکنندگان ایرانی کمک کنند که این حمایت حتماً نباید مالی باشد بلکه با حمایت‌های معنوی نیز می‌توان به کمک فرهنگ شتافت.

 

 

حدیدی اضافه می‌کند: لزوم برپایی سمینارهای نوشت‌افزار و لوازم‌التحریر اسلامی _ ایرانی با حضور تولیدکنندگان ایرانی در وزارتخانه آموزش و پرورش و مناطق آن به وضوح احساس می‌شود یعنی بنده معتقدم تصاویر اسلامی _  ایرانی باید در آموزش و پرورش و در میان معلمان و مدیران مدارس مفهوم‌سازی شود.

وی با بیان اینکه وزارت آموزش و پرورش باید ترویج دهنده فرهنگ اسلامی _ ایرانی در میان دانش‌آموزان باشند، ادامه داد: وزارت تعلیم و تربیت تنها به محتوای کتاب توجه دارد در صورتی که پایه و اساس و ریشه کار فرهنگی را می‌توان در آموزش و پرورش پیدا کرد. به گونه‌ای دیگر اگر این وزارتخانه حامی معنوی تولیدکنندگان نوشت‌افزار اسلامی _ ایرانی باشد، و نمایشگاه‌هایی را در مناطق آموزش و پرورش برگزار کند، قطعاً خانواده‌ها نیز در جریان تولید این نوع محصولات فرهنگی قرار خواهند گرفت.

 

انتهای پیام/و

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها