امروز : جمعه ۷ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 26
۰۲:۵۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 111573
تاریخ انتشار: ۲۶ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 19
پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; : دادسراها و دادگاه‌ها، دیوان عالی کشور، دیوان عدالت اداری، سازمان بازرسی کل کشور، سازمان قضایی نیروهای مسلح، ...

پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; : دادسراها و دادگاه‌ها، دیوان عالی کشور، دیوان عدالت اداری، سازمان بازرسی کل کشور، سازمان قضایی نیروهای مسلح، سازمان‌ زندان‌ها و اقدامات تامینی و تربیتی، سازمان ثبت اسناد و املاک کشور و سازمان پزشکی قانونی اینها ارکان قوه قضاییه هستند. ارکانی که هر کدام به تنهایی جایگاهی خطیر و بااهمیت در نظام مقدس جمهوری اسلامی به حساب می‌آیند.

نگاهی گذرا به این سازمان‌ها و نهادهای مربوطه گستردگی دستگاه قضا و البته وظایف بسیار سخت آن را نمایان می‌کند.

قطعا هر دستگاهی که بزرگتر و گسترده‌تر می‌شود نظارت بر آن هم سخت‌تر می‌شود و اگر نقش نظارت و نهادهای نظارتی آن را نادیده بگیریم شاهد یک مجموعه به‌هم‌ریخته و کاملا نامنظم خواهیم بود.

مجموعه‌ای که سوء‌استفاده از جایگاه، فسادهای مالی و رانت‌خواری، بی‌تفاوتی به ارباب رجوع، ظلم به مردم، ضایع شدن حق مظلومان و نهایتا بی‌قانونی و هدر رفتن بیت‌المال در آن موج خواهد زد. نتیجه این وضعیت یک نمود اجتماعی خواهد داشت که می‌توان از آن به عنوان بهشت ظالمان و جهنم مظلومان نام‌ برد.

اگر نظارت دستگاه قضا بر ارکان قوه ضعیف باشد شاهد گردن‌کشی ظالمان و مجرمان، بی‌توجهی و نقض قوانین انسانی و اجتماعی به صورت آشکار در جامعه، منزوی شدن عده‌ای از مردم ضعیف و مظلوم، تعدی روسا و مسئولین به حق مردم و بیت‌المال، جایگزین شدن رابطه به جای ضابطه، افزایش جرم و جنایت و به تبع آن افزایش فحشا و اعتیاد و جرائم دیگر، گران‌فروشی و عدم نرخ واحد برای اجناس گوناگون، زمین‌خواری و نهایتا عدم ثبات و عدم امنیت و آرامش اجتماعی خواهیم بود.

به نظر شما آیا می‌توان در چنین جامعه‌ای زندگی کرد؟

تمام این جرائم و حتی بیشتر از آن در صورتی رخ می‌دهد که جایگاه نظارتی قوه‌قضاییه بر ارکان خود تضعیف شود.

در مطالب گذشته به جایگاه و اهمیت دستگاه قضا پرداختیم و حال به اهمیت نظارت بر ارکان آن می‌پردازیم.

یک انسان اگر می‌خواهد فعالیت مفیدی انجام دهد باید قطعا سلامت روح و جسم را تامین کند وگرنه تمام تلاشش عبث و بیهوده است. یک دستگاه هم همینگونه است. اگر سلامت یک سازمان تامین نشود قطعا آن سازمان به بیراهه خواهد رفت و تمام تلاشش هدر خواهد شد.

حال این سوال پیش می‌آید که چگونه سلامت یک سازمان تامین می‌شود؟

باید این نکته را هم در نظر گرفت که نظارت قوه‌قضاییه بر تمام ارکان در راس نظارت‌ها قرار دارد و در مرحله بعد نظارت روسا بر سازمان‌های خود به صورت موشکافانه و با جزئیات فراوان.

از این رو رهبر معظم انقلاب، حضرت آیت الله العظمی خامنه‌ای در حکم انتصاب مجدد آیت الله آملی لاریجانی به تصدی‌گری قوه‌قضاییه چندین مطالبه‌ از دستگاه قضا داشتند که یکی از آنها «تأمین سلامت ارکان قوه با اعمال نظارت مناسب» است.

به همین منظور پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; قصد دارد برای تبیین این فرمایش مقام معظم رهبری با چند تن از کارشناسان صاحب‌نظر حقوقی در این زمینه گفت‌وگو کند که در روزهای آینده در گروه قضایی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; منتشر می‌شود.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار