امروز : پنجشنبه ۲۸ دی ۱۳۹۶ - 2018 January 18
۰۸:۲۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 111575
تاریخ انتشار: ۲۶ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 30
به گزارش خبرنگار انتظامی فارس به نقل از روابط عمومی بازرسی استان گیلان در این نشست نحوه بهره‌برداری از جنگل‌ها‌، تعهدات اجراشده و تعهدات باقی‌مانده ...

به گزارش خبرنگار انتظامی فارس به نقل از روابط عمومی بازرسی استان گیلان در این نشست نحوه بهره‌برداری از جنگل‌ها‌، تعهدات اجراشده و تعهدات باقی‌مانده توسط مجری طرح جنگل‌داری و استفاده از ظرفیت‌های قابل‌تحمل اکولوژیکی و اقتصادی در چارچوب مدیریت پایدار جنگل از طریق شرکت‌های بهره‌برداری مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

مسرور، بازرس کل استان با توجه به آمار و اطلاعات موجود از جنگل‌های استان اظهار داشت: در صورت عدم جلوگیری از تخریب جنگل‌ها و بهره‌برداری بی‌رویه و عدم ساماندهی به‌موقع دامداران و... جنگل‌کاری جنگل‌های مخروبه استان به‌منظور توسعه فضای سبز و بالا رفتن سرانه آن حدود 80 سال(هر 10 سال 15000 هکتار)، به طول خواهد انجامید.

در این نشست ضمن انتقاد از عدم اجرای مطلوب طرح خروج جنگل‌نشینان از عرصه‌های جنگلی و اقدام عاجل و ضروری برای بهبود این وضعیت اعلام شد با ادامه روند فعلی، اجرای طرح ساماندهی خروج دام از جنگل حدود 40 سال طول خواهد کشید.

در ادامه به موضوع ده‌ساله بودن قراردادهای منعقده با پیمانکاران طرح‌های جنگل‌کاری و عدم بازنگری در طرح‌ها اشاره شد و بر لزوم این بازنگری و اجرای تصویب‌نامه‌های هیئت‌وزیران در رابطه با برنامه بهینه‌سازی پایش، حفظ، بهره‌برداری و مدیریت جنگل‌های کشور تأکید گردید.

در پایان ضمن انتقاد از رویه موجود در حفاظت و بهره‌برداری از جنگل‌ها و منابع طبیعی به موضوع واگذاری‌های غیرقانونی اراضی جنگلی(ملی و منابع طبیعی) تحت عنوان تفرجگاه‌های تفریحی با سازه‌های سنگین در مناطقی که ممنوعیت واگذاری شامل آن مناطق می‌شود از جمله طرح‌های جنگل‌داری و... بر حفظ و حراست از این مواهب طبیعی و خدادادی تأکید شد.

در این جلسه تأکید شد: فشار عوامل سیاسی بر دستگاه‌های اجرائی در خصوص واگذاری اراضی منابع طبیعی به بهانه حمایت از سرمایه‌گذار و اجرای درخواست‌های اهالی منطقه از قبیل احداث راه و... نباید باعث تخریب و نابودی این نعمت‌های الهی گردد و مسئولین ملی ، استانی و شهرستانی باید نسبت به این موضوعات با حساسیت بیشتری ورود کرده و در این مسیر از تمامی ظرفیت‌ها و استعدادهای موجود بهره‌گیری کنند.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار