امروز : یکشنبه ۳ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 24
۲۲:۲۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 111578
تاریخ انتشار: ۲۶ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 15
به گزارش خبرنگار اجتماعی فارس، در جلسه علنی امروز شورا عبدالمقیم ناصری رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورا با اشاره به ثبت بیش از 2 هزار خانه تاریخی و ...

به گزارش خبرنگار اجتماعی فارس، در جلسه علنی امروز شورا عبدالمقیم ناصری رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورا با اشاره به ثبت بیش از 2 هزار خانه تاریخی و فرهنگی در تهران گفت: برخی معتقدند ما به این مسئله باید ورود کنیم و بحث تملک و حفظ خانه‌‌های تاریخی یکی پس از دیگری در شورا مطرح شود را خریداری کنیم که من موافق نیستم زیرا سازمان میراث فرهنگی باید برای تملک و بازسازی خانه‌های تاریخی بودجه‌ای اختصاص دهد.

وی ادامه داد: پیشنهاد می‌کنم کمیته‌ای با حضور نمایندگان میراث،‌ بافت‌های تاریخی شهرداری، کمیته‌های نوسازی  و میراث فرهنگی در کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورا تشکیل شود تا آمار دقیقی از خانه‌‌های تاریخی احصا و پس از اولویت‌بندی درباره نحوه تملک و بهره‌برداری وظیفه هر دستگاه در این امر مشخص شود.

ناصحی درباره تغییر نام خانه بوشهری‌ها به «خلیج فارس» گفت: سازمان میراث فرهنگی این خانه‌ها را براساس اصالت تاریخی آنها نامگذاری کرده و اگر قصد داریم تغییر نامی بدهیم نظر میراث باید جلب شود همچنین اگر قرار است موضوع خانه‌های تاریخی گوناگون در شورا مطرح شود باید اعتبار ویژه این کار در نظر بگیریم.

احمد مسجدجامعی گفت:‌ مشکل شهرداری رها کردن این ساختمان‌ها است و ساخت سراهای محله مدرن و امروزی به جای آنها است در حالی که جایی بهتر از این خانه‌ها برای اختصاص دادن به مراکز شهرداری و دفاتر نیست. همچنین موارد متعددی از خانه‌های تاریخی نیست که در شورا مطرح شده بلکه شورا تنها درباره 4 تا 5 خانه پیشنهاد تملک توسط شهرداری را مطرح کرده است.

وی ادامه داد: قیمتی که برای تملک این خانه مطرح می‌کنند درست نیست زیرا قیمت‌گذاری براساس کاربری تجاری اعلام شده است زیرا این ملک در اختیار بنیادی است که قصد دارد آن را به پاساژ تبدیل کند در حالی که خانه بوشهری‌ها یک خانه تاریخی است و شاید این از ضعف میراث باشد که آن را ثبت ملی نمی‌کند.

مسجدجامعی اضافه کرد: 400 سال از آزادی خلیج فارس می‌گذرد و مصوبه‌ای که شورای شهر درباره تملک خانه بوشهری‌ها تصویب کرد تشکر شورای شهر بوشهر و همکاری شوراهای شهر پیرامون آن را به دنبال داشت. این خانه هزار و 500 متر مربع مساحت دارد  بنایی در آن هست که دارای ارزش نهفته است بنابراین پیشنهاد می‌کنم این خانه را حفظ و به عنوان میراث ایرانی از آن استفاده کنیم.

علیرضا دبیر گفت: لازم است کمیته‌ای متشکل از کمیسیون‌های تخصصی شورا، سازمان املاک شهرداری و معاونت برنامه‌ریزی آن برای تعیین و تکلیف این خانه‌ها ایجاد شود. از آنجا که 26 میلیارد تومان برای تملک و بازسازی خانه بوشهری‌ها مورد نیاز است این موضوع بودجه‌ای محسوب می‌‌شود که در سال جاری امکان انجام آن وجود ندارد. بنابراین اگر شهرداری قصد تملک این خانه را دارد باید اصلاحیه بودجه به شورا بفرستد یا انجام آن را به سال بعد موکول کند.

وی افزود: پیشنهاد می‌کنم رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورا طرحی تعیین کند و اینگونه پیشنهادها در آن مطرح شود. همچنین امروز تنها طرح خرید خانه بوشهری‌ها مورد بررسی قرار گرفته و نامگذاری آن به کمیته نامگذاری واگذار شود.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورا تأکید کرد: لازم است با حضور بخش خصوصی، بانک‌ها و میراث نسخه‌ای برای این خانه‌های تاریخی بپیچیم.

محمدمهدی تندگویان گفت: وقتی بحث تملک خانه‌ای را مطرح می‌کنیم باید تا انتهای کار یعنی تملک، بازسازی و نگهداری خانه‌ها پیش برویم بنابراین با توجه به مشکلاتی که خانه‌های شهیدان رجایی و بهشتی در موضوع نگهداری دارند و حتی قادر به پرداخت هزینه آب و برق خود نیستند پیشنهاد می‌کنم تا زمان مطرح شدن بسته کامل خانه‌های تاریخی شامل نحوه تملک، مرمت و بازسازی و نگهداری دیگر این موضوعات را در شورا مطرح نکنیم زیرا تا زمانی که تکلیف خانه‌ها پس از مرمت مشخص نباشد هرگونه تملک غلط است.

در ادامه جلسه محمود صلاحی معاون برنامه‌ریزی و امور شورای شهرداری با اشاره به قیمت 18 میلیارد تومانی خانه بوشهری‌ها گفت: علاوه بر این رقم حدود 7 تا 8 میلیارد تومان نیز برای بازسازی این خانه لازم است نکته اینجا است که اگر این خانه توسط میراث ثبت شود ما دیگر نمی‌توانیم از آن استفاده کنیم و اگر هم ثبت نشود ضرورتی برای تملک ندارد.

در ادامه محمدنژاد شهرداری منطقه 12 گفت: از این دست خانه‌ها در منطقه 12 فراوان است و حدود 500 تا 600 خانه تاریخی در این منطقه شناسایی شده است با این اوصاف سازمان میراث فرهنگی با عنوان متولی خانه‌های تاریخی در حال فاصله گرفتن از این موضوع است و مسئولیت‌های خود را به دوش شهرداری می‌اندازد.

وی ادامه داد: هزینه بازسازی ساختمان خانه بوشهری‌ها متری 2 و نیم میلیون تومان است که برای این کار بهره‌برداری این نوع خانه‌ها باید مشخص شود البته تأمین این رقم با توجه به تعداد فراوان این ساختمان‌ها برای شهرداری ممکن نیست و لازم است میراث بخشی از این هزینه‌ها را تقبل کند.

اسماعیل دوستی ضمن موافقت با تغییر نام خانه بوشهری‌ها به «خلیج فارس» گفت: پیشنهاد می‌کنم درباره تملک این خانه حساسیت به خرج ندهید زیرا مرمت و بازسازی خانه‌های تاریخی کاری فرهنگی است.

محمد حقانی با اشاره به تجربه یزد در تبدیل خانه‌های تاریخی به هتل و مهمانسرا گفت: با استفاده از این تجربه می‌توانیم این کار را در تهران نیز انجام دهیم علاوه بر این با توجه به هزینه‌های بالای مرمت و بازسازی درست نیست که شهرداری را مؤظف به پرداخت این هزینه‌ها کنیم همچنین پیشنهاد می‌کنم این خانه‌های تاریخی را تغییر کاربری دهیم تا شهرداری بتواند با مشارکت بخش خصوصی آنها را بازسازی کند.

احمد حکیمی‌پور رئیس کمیته میراث فرهنگی شورا گفت: قبل از هر کاری باید بررسی کنیم که آیا ملک توسط میراث ثبت شده یا در تملک اشخاص حقیقی و حقوقی است. خانه بوشهری‌ها از پیش از انقلاب متعلق به شهربانی بوده و اکنون نیز در تملک نیروی انتظامی است. بنابراین پیشنهاد می‌کنم به جای خریداری این خانه شهرداری آن را با ناجا تهاتر کند.

وی ادامه داد: در خانه بوشهری‌ها عمارت به طور کامل از بین رفته و خانه‌ای وجود ندارد بنابراین نمی‌توان آن را به عنوان میراث ملی ثبت کرد.

مجتبی شاکری گفت: لازم است طرح بهره‌برداری از خانه‌های تملیکی شهرداری فهرست و نحوه بهره‌برداری از آنها مشخص شود تا در جایی هزینه نکنیم بعد امکان بهره‌برداری از آن وجود نداشته باشد.

رئیس کمیته نامگذاری شورا ادامه داد: این کمیته پیشنهاد نامگذاری خیابان مقابل سفارت امارات به نام خلیج فارس را مطرح کرده است البته مذاکراتی با وزارت امور خارجه در حال انجام است تا ملاحظات و حساسیت‌های آنها نیز رعایت شود.

رضا تقی‌پور پیشنهاد کرد: شورا با تصویب طرحی دو فوریتی تغییر کاربری خانه‌های تاریخی را ممنوع کند.

در نهایت مهدی چمران رئیس شورای شهر با اشاره به یکی از مصوبات شورا که در زمان مطرح شدن موضوع خانه اتحادیه در صحن تأکید شده بود، گفت: این مصوبه شهرداری تهران را مؤظف کرده تا ظرف 6 ماه با تشکیل کارگروهی ویژه با هماهنگی سازمان میراث فرهنگی لایحه دستورالعمل خاص جهت اجرا در موارد مشابه با موضوع خانه اتحادیه را تهیه و برای تصویب به شورا ارائه کند به همین دلیل به دوستان پیشنهاد کردم برای بررسی طرح تملک خانه بوشهری‌ها 6 ماه دست نگه دارند.

چمران افزود: البته مسئولان شهرداری می‌توانند لایحه مذکور را ظرف 3 ماه تهیه کنند تا خانه بوشهری‌ها به فروش نرسد. همچنین طبق پیشنهاد دوستان می‌توانیم به این املاک کاربری فرهنگی بدهیم تا قیمت‌های میلیاردی که برای کاربری تجاری آنها تعیین شده افت کند و بتوانیم این خانه‌ها را با قیمت مناسب‌تری حفظ کنیم. همچنین فعلاً مجوز تخریب درباره خانه‌های تاریخی صادر نمی‌شود.

در نهایت با رأی اعضای شورا مقرر شد طرح تملک و حفظ خانه بوشهری‌ها برای مدت 3 ماه مسکوت بماند تا شهرداری لایحه دستورالعمل خاص درباره خانه‌های تاریخی را به شورا ارائه کند.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها