امروز : سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 19
۱۴:۱۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 111590
تاریخ انتشار: ۲۶ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 15
به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان فارس، سازمان انتقال خون ایران با توجه به توانمندی‌های علمی و فنی موجود، در راستای ارائه خدمات بهتر به گروه ویژه‌ای از ...

به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان فارس، سازمان انتقال خون ایران با توجه به توانمندی‌های علمی و فنی موجود، در راستای ارائه خدمات بهتر به گروه ویژه‌ای از جامعه کشور که دارای خون نادر هستند، از طریق شرکت در پروژه JPRM 2008 - 2009 با همکاری‌ سازمان جهانی بهداشت، استقرار برنامه ملی خون‌های نادر را در نظر گرفت.

این در حالی است که افراد دارای گروه‌ خون‌های نادر افرادی هستند که مشابه خون آنها فقط در هر 5 هزار تا 10 هزار نفر جمعیت جغرافیایی جامعه موجود باشد.

در اردیبهشت ماه سال 87 با مکاتبات به عمل آمده بین سازمان انتقال خون ایران (معاونت فنی و کنترل کیفی) و آزمایشگاه بین‌المللی رفرانس گروه خون مرکز بریستول (IBGRL) کشور انگلستان که به عنوان مرکز آموزش فنی و علمی، نگهداری و مدیریت برنامه خون‌های نادر سازمان بهداشت جهانی (WHO) در سطح بین‌المللی فعالیت می‌کند، جهت پیوستن به شبکه جهانی برنامه خون‌های نادر International Rare Blood Donor Program ISBT اقدام شد.

مقدمات این کار با ایجاد و ارائه مستندات لازم فنی و علمی، شناسایی ابتدایی اهداکنندگان خون نادر در سطح استان‌های منتخب کشور با انجام آزمایش‌های فنوتیپ گروه‌های خون با استفاده از آنتی‌ سرم‌های معتبر از نظر استانداردهای جهانی توسط آزمایشگاه رفرانس ایمونوهماتولوژی ستاد مرکزی سازمان انتقال خون انجام پذیرفت.

در حال حاضر بانک اطلاعاتی افراد با خون‌های نادر در سازمان انتقال خون ایران بیش از 100 نفر است که این سازمان به شکل مستمر با جستجوی بیشتر از میان افراد جامعه در نقاط مختلف کشور درصدد افزایش این بانک اطلاعاتی است.

هم اکنون در شبکه بانک اطلاعاتی خون‌های نادر بین‌المللی WHO/ISBT، اطلاعات بیش از 5 هزار نفر موجود است.

در مرداد ماه سال 88 معاونت فنی و فناوری‌های نوین سازمان انتقال خون ایران با دعوت از پروفسور G.Woodfield رئیس و عضو کارگروه بین‌المللی خون‌های نادر International Rare Blood Donor Program ISBT، سمیناری را تحت عنوان «برقراری برنامه ملی اهداکنندگان خون‌های نادر» با همکاری بهداشت جهانی در راستای شناساندن توانمندی علمی و فنی و امکانات سازمان در موقعیت بین‌المللی و کشوری با شرکت اساتید و مسئولین آزمایشگاه سرولوژی اختصاصی سازمان با موفقیت برگزار کرد.

با توجه به بازدید پروفسور وودفیلد از ایران و مشاهدات روش‌های استاندارد، امکانات و استعدادهای بالقوه در آزمایشگاه ایمونوهماتولوژی و ذخیره خون‌های نادر به صورت منجمد در منفی 80 درجه سانتیگراد از ایران جهت پیوستن به شبکه جهانی خون‌های نادر دعوت به عمل آمد.

در سال 89، خانم Judith Chapman مدیر اجرایی ISBT با ارسال نامه رسمی به سازمان عضویت ایران را برای اولین بار در کارگروه Working Party of Rare Donors Internatinal Society of Blood Transfusion اعلام نمود. اعضای این کمیته متشکل از افراد علمی و متخصص در موضوع ایمونوهماتولوژی و خون‌های نادر از 17 کشور جهان از جمله آمریکا، انگلستان، آفریقای جنوبی، برزیل، نیوزلند، هلند، سوئیس، ایران، اسپانیا، هند، ژاپن، چین، آلمان، فنلاند، فرانسه، تایوان، عمان هستند.

در همین راستا امسال سمینار بین المللی گروه خونهای نادر در تهران و در تاریخ 26 شهریور ماه با حضور متخصصان و کارشناسان بین المللی این عرصه برگزار می شود.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها