امروز : چهارشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۶ - 2018 January 17
۰۴:۴۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 111609
تاریخ انتشار: ۲۶ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 18
منصور ملکی در گفت‌وگو با خبرنگار قضایی فارس، درباره نظارت قوه‌قضاییه بر ارکان خود که یکی از مطالبات رهبری در حکم صادره برای ریاست قوه قضاییه بوده است ...

منصور ملکی در گفت‌وگو با خبرنگار قضایی فارس، درباره نظارت قوه‌قضاییه بر ارکان خود که یکی از مطالبات رهبری در حکم صادره برای ریاست قوه قضاییه بوده است گفت: نظارت دستگاه قضا یک نظارت جامع و دووجهی است. لزوما نباید نگاه به سمت نظارت بر خلاف‌ها و فساد باشد و حتی نظارت بر اینکه کار در زمان خودش انجام شود هم نباشد.

وی با اشاره به راه اندازی سامانه الکترونیکی قوه‌قضاییه افزود: هم‌اکنون که سامانه الکترونیکی دستگاه قضا راه‌اندازی شده است در یکی از این وجوه که بحث سرعت و زمان است نظارت بسیار آسان شده است.
به عنوان مثال سامانه را یک مرجع اداری می‌تواند دسترسی پیدا کند و تذکر دهد که سرپرست محترم دادسرا چرا دو ماه است که این نامه طبق اطلاعات سامانه جهت اکتساب تصمیم به دفتر شما ارجاع داده شده و هنوز رسیدگی نشده است.

این وکیل دادگستری ادامه داد: بنابراین نظارت امری شدنی و دست‌یافتنی است و حتی آسانتر از گذشته به یاری وسایل امروزی است. در بحث نظارت بر خلاف‌ها و فسادها باید ظرافت و دقت بیشتری به خرج داد. باید در عین حالی که استقلال و شان قضات رعایت می‌شود این نظارت هم انجام شود. متاسفانه در این زمینه کار جدی و عمیقی نشده است.

ملکی اظهار داشت: باید برای ثمر دادن این نظارت‌ها برای آن سازمانی که وظیفه‌اش را به درستی انجام داده تشویقی در نظر گرفت و متعاقبا با سازمان‌ها و افراد متخلف برخورد کرد.

این حقوقدان بیان کرد: باید یک تیم تخصصی با حضور قضات قوی در یک زمان مناسب برای نظارت عالی بر ارکان قوه قضاییه تشکیل شود زیرا اگر یک قاضی بخواهد خلافی را مرتکب شود یک فرد عادی و ساده نیست و تمام زوایای پنهان‌کاری را در نظر می‌گیرد بنابراین باید افرادی خبره و نخبه وظیفه نظارت را به عهده بگیرند.

وی در خاتمه خاطرنشان کرد: باید یک دستگاه جدا، مستقل و بسیار قوی‌ای برای نظارت بر ارکان قوه قضاییه تشکیل شود.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها