امروز : شنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۶ - 2017 December 16
۰۴:۳۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 111649
تاریخ انتشار: ۲۶ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 156
«فینیان کانینگهام» تحلیلگر، خبرنگار و فعال رسانه‌های انگلیسی در گفت و گو با پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; تاکید کرد مردم اسکاتلند با استقلال از

«فینیان کانینگهام» تحلیلگر، خبرنگار و فعال رسانه‌های انگلیسی در گفت و گو با پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; تاکید کرد مردم اسکاتلند با استقلال از انگلیس شرایط مالی، فرهنگی و اجتماعی بهتری را تجربه خواهند کرد.

در پاسخ به پرسش‌های فارس، کانینگهام اظهار داشت استقلال اسکاتلند از بریتانیا، انگلیس را در شرایط سخت سیاسی و اقتصادی قرار خواهد داد، که همین امر موجب از دست دادن وجهه جهانی این عضو اصلی اتحادیه اروپا و شوررای امنیت سازمان ملل خواهد شد.

کانینگهام هم چنین به خیزش مردم دیگر کشورهای اروپایی برای استقلال از حکوت مرکزی مسلط بر ایشان اشاره کرد و گفت جنبش مردم اسکاتلند الهام‌بخش دیگر کشورهای اروپایی هم چون کاتالینا برای جدایی ازحکومت مرکزی مادریدخواهد بود.

این تحلیلگر مسایل سیاسی بریتانیا که در رسانه‌های معتبر انگلیس من جمله «میرور»، «تایمز»، «ایندپندنت» و روزنامه ایرلندی «آیریش» یادداشت‌های بسیاری نوشته است، در گفت و گو با فارس ادامه داد آن چه اسکاتلندی‌ها از همه پرسی استقلال از لندن می‌خواهند، جدایی و اقتدار کامل و بیرون آمدن از حکومت سلطنتی لندن و ملکه است.

متن کامل این گفتگو ذیل این مطلب آمده است.

 

فارس:‌ به نظر شما در صورت کسب آرای موافق برای استقلال اسکاتلند از انگلیس، چه تاثیری بر شرایط سیاسی، اقتصادی و اجتماعی هر دو کشور وجود خواهد داشت؟

در هم شکستن سلطه سیاسی سیصد و هفت ساله‌ی انگلیس بر اسکاتلند بازتاب وسیعی خواهد داشت و امید است اسکاتلند مستقل از انگلیس، شرایط اقتصادی و اجتماعی بهتری نسبت به قبل را تجربه کند. جمعیت پنج میلیون نفری اسکاتلند در صورت استقلال شرایط اقتصادی و اجتماعی بهتری را در مقایسه با زمانی تجربه خواهد کرد که تحت کنترل جامعه‌ای با وسعت و جمعیت بیشتر بوده است.

مهم‌ترین منبع مالی اسکاتلند نفت دریای شمال است. حتی بررسی اجمالی خود محافظه‌کاران هم از ارزش چند تریلیون یورویی نفت دریای شمال حکایت دارد.

همین منبع مالی برای ایجاد فرصت‌های جدید در جهت سرمایه‌گذاری برای توسعه اجتماعی و فرهنگی مردم اسکاتلند کافی است.

بیش از چهل سال است که انگلیس نفت مردم اسکاتلند را در راستای خواسته‌ی عده معدودی از خواص خود برای دامن زدن و راه انداختن جنگ‌های خارجی به یغما برده است.

بنابراین در صورت رای به استقلال اسکاتلند فرصت‌های بیشتری برای مردم این کشور در پیش خواهد بود و این در حالیست که انگلیس فرصت‌های بسیاری را از دست خواهد داد.

 

فارس:‌ آیا استقلال اسکاتلند از بریتانیا بر سیاست خارجی انگلیس بویژه در رابطه با اتحادیه اروپا و بقیه سازمان‌های بین المللی تاثیرگذار خواهد بود؟

در صورت رای به استقلال اسکاتلند، بریتانیا یک سوم خاک خود، 12 درصد از جمعیتش و 9 درصد از منابع مالی خود را از دست خواهد داد، از سوی دیگر قطعا تغییرات اساسی در قانون اساسی آن روی خواهد داد که همه این موارد منجر به تضعیف چشمگیری در قدرت جهانی انگلیس خواهند داشت.

از آنجایی که بریتانیای جدید واجد کلیه شایستگی‌های پیشین نیست، احتمال از دست رفتن جایگاه انگلیس در شورای امنیت سازمان ملل وجود دارد. مرکز قدرت لندن با از دست دادن بریتانیا نه تنها وجهه جهانی خود را از دست داده بلکه این تغییر بر جایگاه انگلیس در اتحادیه اروپا نیز تاثیرگذار خواهد بود.

 

فارس:‌ فکر می‌کنید مواضع اتحادیه اروپا و یا آمریکا در قبال استقلال اسکاتلند از انگلیس چه باشد؟

دولت‌های دیگر اروپایی برای سرکوب مردم استقلال‌طلب خود حتما شرایط سختی در رابطه با اسکاتلند پس از مستقل شدن از انگلیس برقرار خواهند کرد.

این امر به عناد انگلیس با اسکاتلند بر می‌گردد که در اثر خواسته اسکاتلندی‌ها برای استقلال از انگلیس بوجود می‌آید. انگلیسی‌ها سعی در لابی کردن با بقیه اعضای اتحادیه اروپا خواهند داشت.

از طرفی رفتار دیگر کشورهای اروپایی در قبال اسکاتلند و سعی در سخت کردن شرایط برای آن، به لندن اهرم فشاری می‌دهد که با آن برای کم رنگ کردن قدرت نیروهای مستقل تلاش خواهد کرد تا آن ها را مجبور به کنارآمدن با لندن کند.

اتحادیه اروپا هم برای پیوستن اسکاتلند به اتحادیه اروپا بر تشکیل بانک مرکزی اسکاتلندی پافشاری خواهد کرد و باز هم این امر می‌تواند به انگلیس قدرت نفوذ در اسکاتلند جدید را بدهد.

با وجود تمام این پیامدها باز هم مردم اسکاتلند به چشم شهروند عادی اروپایی-اسکاتلندی دیده خواهند شد و از مزایای قابل توجه منطقه‌ای و جهانی بهره خواهند برد.

 

فارس:‌ به نظر شما ممکن است در صورت استقلال اسکاتلند از بریتانیا، این جدایی الگویی برای مردم دیگر کشورهای اروپایی هم چون اسپانیا، بلژیک و یا ایتالیا باشد؟

استقلال اسکاتلند قطعا انگیزه خفته دیگر کشورها را برای استقلال دراین کشورها و کشورهای دیگر بیدار خواهد کرد. با الهام گرفتن از اسکاتلندی‌ها، از مدتی قبل‌تر زمزمه‌های جدایی مردم کاتالونیا از مادرید به گوش می‌رسد. جالب این که حکومت مرکزی اسپانیا هم پیشتر اعلام کرده بود در صورت استقلال اسکاتلند از بریتانیا به عضویت این کشور در اتحادیه اروپا رای منفی خواهد داد؛ بدون شک در مورد مردم کاتالونیا نیز همین گونه موضع گیری خواهند کرد.

این امر حاکی از آن است که جنبش اسکاتلندی‌ها برای استقلال از انگلیس توسط دیگر حکومت‌های اروپایی مورد توجه است و دنبال می‌شود.

 

فارس:‌ در صورت کسب آرای اکثریت برای استقلال اسکاتلند از لندن آیا استقلال این کشور یک استقلال واقعی و بدون سلطه لندن و ملکه خواهد بود؟

تا آنجایی که من دریافتم، آن چه اسکاتلندی‌ها از همه پرسی استقلال از لندن می خواهند، جدایی کامل از انگلیس و اقتدار کامل است. برا اساس قوانین حزب ملی اسکاتلند - که مهم‌ترین حزب سیاسی این کشور است - ملکه انگلیس درخواست حذف و کنار گذاشتن اسکاتلند جدید از حکومت سلطنتی انگلیس را نخواهد داشت.

اما آنچه پیش می‌آید احتمالا مانند روابط ملکه انگلیس با کانادا و استرالیا خواهد بود و حکومت سلطنتی هم چنان در موارد معدودی با اسکاتلند در رابطه خواهد بود.

اما چه کسی می‌داند چه مدت چنین شرایطی ادامه خواهد داشت؟! ممکن است مردم اسکاتلند در نهایت روزی یک حکومت کاملا مستقل تشکیل دهند که حکومت سلطنتی انگلیس در آن هیچ نقشی ایفا نکند.

انتهای پیام/ق

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها