امروز : سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 19
۱۹:۱۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 111650
تاریخ انتشار: ۲۶ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 43
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، عبدالباری عطوان، نویسنده سرشناس عرب زبان در روزنامه رأی الیوم به ائتلاف شکل گرفته توسط غرب و آمریکا برای

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، عبدالباری عطوان، نویسنده سرشناس عرب زبان در روزنامه رأی الیوم به ائتلاف شکل گرفته توسط غرب و آمریکا برای مبارزه با داعش پرداخته و به نوعی الف تا یای این ائتلاف را زیر سؤال برده است.

وی در این مقاله می‌نویسد:

این روزها، نشست‌ها و جلسات متعددی برای مقابله با داعش تشکیل می‌شود که ما را به یاد نشست‌های «دوستان سوریه» و بزرگ‌تر از آن «دوستان لیبی» می‌اندازد که در هر دو مورد، به سوی عملیات نظامی پیش رفت و سرانجام در هر دو کشور درگیری‌های داخلی را رقم زد.

این روزنامه نگار مشهور دنیای عرب در ادامه می‌نویسد: ائتلاف تشکیل شده ائتلاف ترسوهاست و کشورهای عضو ائتلاف در بهترین حالت برای مقابله با داعش تردید جدی دارند؛ آن‌ها یا نسبت به موفقیت این ائتلاف تردید دارند یا نسبت به طولانی شدن عملیات علیه تروریسم واهمه دارند و یا نسبت به اطلاع آمریکا در مورد شرایط منطقه و جوانب  سیاسی، مذهبی و اجتماعی آن با دیده تردید می‌نگرند.

عبدالباری عطوان ادامه می‌دهد: اینکه سازمان «سیا» چندی پیش اعلام می‌کند، تعداد اعضای گروهک داعش بالغ بر 20 الی 30 هزار نفر هستند و پیش بینی گذشته که تعداد داعشیان را ده هزار نفر ذکر می‌کرد اشتباست؛ خود یک فاجعه است و نشان از ارزیابی نه چندان دقیق آمریکا از شرایط و اوضاع داعش دارد.

وی می‌افزاید: بازهم مطمئن هستیم تخمین آمریکا از تعداد اعضای داعش اشتباه است و طبق اسناد معتبری که در دست داریم اعضای داعش به صد هزار تن می‌رسند و از زمانی که آمریکا تصمیم گرفته است علیه داعش ائتلاف ضد تروریستی تشکیل دهد، هزاران تن از اعضای گروهک جبهة النصرة و احرار الشام و جیش الاسلام به داعش پیوسته اند و حتی برخی مفتیانی که پیش از این با داعش مخالف بودند با خبر تشکیل ائتلاف آمریکا، از داعش حمایت کرده‌اند.

عبدالباری عطوان می‌نویسد: گذشته از این‌ها چگونه ممکن است این ائتلاف به نتیجه مطلوب برسد، در حالی که دو کشور بزرگ منطقه یعنی ایران و ترکیه نقشی در آن ندارند. ترکیه از اعزام نیروهای خود به این ائتلاف خودداری خواهد کرد و پایگاهها و آسمان خود را در اختیار ائتلاف قرار نخواهد داد و همچنین «سید علی خامنه‌ای» رهبر عالیقدر ایران نیز هرگونه مشارکت در طرح امریکا را رد کرده و گفته است:‌ آمریکایی‌ها دستشان به خون آلوده است.

ترکیه نسبت به جان 49 گروگان خود در دست داعش واهمه دارد و همچنین نسبت به خطر افتادن صنعت گردشگری خود که بالغ بر 35 میلیارد دلار برای ترکیه ارز آوری دارد، می‌ترسد و از سوی دیگر ایران نیز نگران هم‌پیمان استراتژیک خود یعنی بشار اسد و دولت سوریه است و هدف نهایی این ائتلاف را اقدام علیه سوریه می‌داند.

سردبیر روزنامه رأی الیوم می‌نویسد: آمریکا اعلام کرده است پیش از انجام سه کار عملیات گسترده علیه داعش را شروع نخواهد کرد.

1- آموزش معارضان سوریه و مسلح ساختن آن‌ها در عربستان و اردن

2- تجهیز ارتش عراق به سلاح‌های پیشرفته تا بتواند نقش بارزتری در جنگ علیه داعش داشته باشد.

3- مسلح سازی و آموزش نیروهای پیشمرگه کرد

عبدالباری عطوان ادامه می‌دهد: اگر قرار است پیش از آموزش نیروهای مخالف سوریه و ارتش عراق و نیروهای پیشمرگه حمله گسترده شروع نشود، ما به داعش اطمینان می دهیم که کماکان منتظر حمله آمریکا باشند و این حمله به این زودی رخ نخواهد داد و شاید سال‌ها به طول بیانجامد و ما همچنین چند سؤال اساسی داریم:

1- تا کی قرار است آمریکا ارتش عراق را مجهز کند؟ آیا ده سال آموزش و تجهیزی که 25 میلیارد دلار برای بغداد هزینه در پی داشت، توانست مقابل حمله داعش به موصول کارایی داشته باشد؟

2-  مورد آموزش مخالفان سوریه باید پرسید، سه سال است که آمریکا و اردن مخالفان به اصطلاح معتدل سوریه را آموزش می‌دهند و آن‌ها را تجهیز می‌کنند، عربستان کار دیگری می‌خواهد انجام دهد؟ سعودی ‌ها از آمریکایی ها در اموزش مخالفان سوریه زبده تر هستند؟

آموزش ارتش آزاد توسط آمریکا در خاک اردن در حال حاضر چه نتیجه‌ای داشته است؟ ارتش آزاد کجاست؟

عبدالباری عطوان در انتها با ذکر این نکته که این ائتلاف هیچ زمانی به نتیجه اعلامی خود در مبارزه با تروریسم داعش نخواهد رسید می نویسد:  تنها هدف آمریکا از این ائتلاف ایجاد جنگ و درگیری و حضور نظامی بلند مدت در منطقه است.

انتهای پیام/م

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها