امروز : شنبه ۴ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 24
۰۹:۴۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 111674
تاریخ انتشار: ۲۶ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 19
به گزارش خبرنگار آیین و اندیشه پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، حجت‌الاسلام غلامرضا بهروزی‌لک در نشست علمی «آینده پژوهشی فرهنگ» که از سوی پژوهشکده

به گزارش خبرنگار آیین و اندیشه پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، حجت‌الاسلام غلامرضا بهروزی‌لک در نشست علمی «آینده پژوهشی فرهنگ» که از سوی پژوهشکده فرهنگ و مطالعات اجتماعی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی برگزار شد، عنوان کرد: آینده‌پژوهشی از منظر مطالعات جدید عبارت است از مطالعه درباره آینده‌های محتمل پیش رو با تأیید شواهد و قرائن تجربی.

وی با اشاره به اینکه تمایز این نوع مطالعه با مطالعات قبلی چون فلسفه تاریخ و ... این است که آینده پژوهان سعی می‌کنند براساس کشف شواهد و قرائن موجود به مطالعه آینده بپردازند، اظهار داشت: آینده پژوهشی صرفاً پوزیتیویستی نیست می‌تواند از متافیزیک هم اقتباس بگیرد.

حجت‌الاسلام بهروزی‌لک، دو وظیفه اصلی آینده پژوهشی را کشف آینده‌های پیش رو و تجویز آینده به شمار آورد و گفت: مراد بنده از فرهنگ هم همان است که عده‌ای معنای زندگی می‌دانند. برای بررسی آینده فرهنگ باید به تحلیل روندها بپردازیم، براساس این الگو باید حوادث شناسایی شود بر این اساس فرهنگ در جهان کنونی تحت تأثیر رویکرد مدرنیته غربی است مدرنیته هم چند اصل اومانیست، سکولاریست و عقلانیت خود بنیاد دارد، البته مدرنیته خود در حال دگرگونی است تا نهایتاً ما در وارد دوران پسامدرن هم شویم.

*جهانی‌شدن فضای آشفته فرهنگی را به دنبال داشته

وی با تأکید بر اینکه در کشور ما تغییرات با تأخیر اتفاق افتاده است، افزود: ما 200 سال پیش انقلاب مشروطه را تحت تأثیر از غرب با شکل‌گیری آموزش و دانشگاه گرفتیم و در نهایت این پدیده در عصر جهانی شدن بیشتر رخ داد، البته خود جهانی شدن با تحول مدرنیته همراه شد و لذا خیلی‌ها این را با پسامدرنیته پیوند می‌زنند. جهانی شدن فضای آشفتگی فرهنگی را همراه داشته در کشور ما برخی مباحث فرهنگ از این مقوله تأثیر پذیرفته است.

وی دو بحران عصر جهانی شدن را فرآیند گذار و بحران معنا نام برد و گفت: ما یک فرهنگ آخرالزمان هم در فرهنگ خود داریم برخی روایات را ما باید بدان‌ها توجه کنیم از جمله یکی از روایات معروف پیامبر (ص) قبل از ظهور که به نشانه‌های ظهور اشاره دارد: ضایع کردن نماز و شهوت‌ها و هواهای نفسانی، ارزش‌ها به ضد ارزش‌ها و بالعکس تبدیل می‌شود، حاکمیت زنان، ایده‌ها و مدل‌ها به سبک مغرب در می‌آید و یک سبک‌هایی هم از شرق وارد می‌شود، مردان شبیه زنان و بالعکس می‌شوند و ...

*برای رسیدن به آرمان شهر باید از شرایط بحرانی عبور کرد

حجت‌الاسلام بهروزی‌لک در پاسخ به این سؤال خود که به لحاظ فلسفه تاریخ چرا این اتفاقات پیش از ظهور رخ می‌دهد، گفت: دراین باره قرآن کریم آیاتی دارد که چرا پیامبران را بعد از شرایط سخت مبعوث کردند و علت این بوده که آنها تضرع پیدا کنند، براساس همین فرجام‌شناسی قرآنی، تحولات آخرالزمانی را گریزی نیست باید برای رسیدن به آرمان شهر از اینها گذر کرد، این فضا برای استغاثه جهانی لازم است.

وی با بیان اینکه شاید اگر شرایط آسیب خیز در جامعه و فرهنگ جهانی و ایران رخ می‌دهد بخشی نتایج همین روندهای خداوند باشد،  افزود: به لحاظ آینده پژوهشی روند جنگ‌ها، شهوات و بستر مدرنیته در جهان گسترده شده و در ضمن برکاتی از جمله انقلاب اسلامی ایران باعث شده پوسته کنار رفته و حرکت اصلی آشکار شود خلاصه شرایط جهانی به سمتی است که ما به آن سمت ناگزیر حرکت خواهیم بود.

*3 گزینه درباره نهایت آینده فرهنگ

این استاد حوزه و دانشگاه درباره اینکه در نهایت آینده فرهنگ چه خواهد شد، گفت: ‌سه گزینه وجود دارد نخست جهانی شدن فرهنگ به این معنا که فرهنگ خصلت‌های محلی خود را از دست داده و تبدیل به فرهنگ بزرگتری شده چرا که فرهنگ مولود فضای اجتماعی است دوم جهانی شدن فرهنگی که پدیده جهانی شدن را ما با نگاه فرهنگی مطالعه کنیم نه حرف و نگاه اقتصادی و سیاسی و ... و سوم فرهنگ واحد جهانی که به تدریج به دلیل همین ارتباطات فرهنگی جدید در جهان شکل می‌گیرد.

*با مطالعه علمی باید با ماهواره و شئون نامتناسب غرب مقابله کرد

وی در ادامه افزود: بنابراین در شرایط کنونی این گذار در حال شکل‌گیری است، هدفگذاری هم جهانی شدن فرهنگ است در این شرایط کشور ما هم آسیب‌پذیری‌های خاصی دارد دیگر نمی‌توان با ابزارهای کلاسیک با مقوله فرهنگ برخورد کرد الان ماهواره و اینترنت بخشی گریز ناپذیر از مقوله فرهنگ دنیا شده است البته با مواجه و برخورد با آن موافقم ولی باید به شکل علمی باشد عده‌ای بهانه می‌آورند که اقدام جدی به دلیل عدم مطالعه علمی فعلاً ممکن است این تلقی نادرستی است لذا به تعبیر قرآن کریم یک راه میانه باید در پیش بگیریم.

حجت‌الاسلام بهروزی‌لک اظهار داشت: امروزه فضاها دیگر فیزیکی نیست بلکه شدیداً فضاهای مجازی زیاد شده است همین فیلم‌های هالیوودی ذهن بچه‌های ما را خراب می‌کند از سوی دیگر حجاب در زیرساخت‌ها باید القا شود. در نهایت این شرایط برای ما یک فرصت است جامعه ما هر چند به سرعت در فرهنگ داخلی غربی می‌شود اما هم باید آگاهی داد و هم نشان داد که سرانجام مطلوب خواهد بود و بهترین کار ایجاد چشم انداز آرمان شهر است.

*می‌توانیم آینده‌پژوهی اسلامی داشته باشیم

حجت‌الاسلام بهروزی لک در ادامه بحث و در پاسخ به نقد اساتید حاضر در جلسه توضیح داد: بنده با رویکرد علم دینی و اسلامی‌سازی آیت‌الله جوادی آملی پژوهشم را ارائه کردم ما می‌توانیم آینده پژوهی اسلامی داشته باشیم بنابراین بنده نه جبرگرا و سنت گرا مطلق هستم و نه تاریخ گرا.

وی در ادامه درباره این سؤال که چرا باید آخرالزمانی وجود داشته باشد، گفت:‌ براساس همین فلسفه تاریخ چنین ضرورتی هست در انتهای تاریخ بشریت برای ایجاد آرمان شهر باید نزاع حق و باطل ایجاد شود ما می‌خواهیم بگوییم که نظم موجود منطق دارد که البته این اختیار هم بخشی از این روند است. در نهایت آینده پژوهشی ما تلفیقی از مبانی دینی است درحالیکه آینده پژوهان غربی چون غایتی ندارند تنها رویاپردازی می‌کنند.
انتهای پیام/ک

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها