امروز : چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 22
۰۳:۱۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 111681
تاریخ انتشار: ۲۶ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 18
به گزارش خبرنگار آیین و اندیشه پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، غلامرضا گودرزی، دانشیار دانشگاه امام صادق (ع) در نشست علمی «آینده پژوهشی فرهنگ» ...

به گزارش خبرنگار آیین و اندیشه پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، غلامرضا گودرزی، دانشیار دانشگاه امام صادق (ع) در نشست علمی «آینده پژوهشی فرهنگ» که از سوی پژوهشکده فرهنگ و مطالعات اجتماعی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی برگزار شد، عنوان کرد: آینده‌پژوهشی فرهنگی فرآیند مطالعه و بررسی آینده با بکارگیری روش‌ها و مباحث آینده‌های گوناگون است.

*مؤلفه‌های کاهنده و افزاینده فضای فرهنگی کشور

وی با تأکید بر اینکه برای ترسیم فضای کنونی کشور از صحبت‌های مقام معظم رهبری در بحث اقتدار فرهنگی مباحثی را استخراج کرده ، افزود: این کار برای مأموریت تمدن‌سازی انقلاب اسلامی مهم است. مؤلفه‌های کاهنده شامل گسست فرهنگی، انحرافات فرهنگی و مؤلفه‌های افزاینده شامل انسجام فرهنگی و نهادینه شدن اخلاق است.

گودرزی یادآور شد: متأسفانه فضای فرهنگی کشور دل‌نگرانی‌های زیادی دارد البته نباید ناامید شویم ولی وزن مؤلفه‌های کاهنده در فضای کشور بیشتر شده است. امروز ما در هنجارهای اجتماعی جشن طلاق و طلاق‌های عاطفی را شاهد هستیم و شبهات اعتقادی و بحث‌های دیگر حتی قشر فرهیخته را هم تحت تأثیر قرار داده است.

دانشیار دانشگاه امام صادق (ع) درباره افق‌های آتی فرهنگی کشور گفت: بحران فرهنگی افق آتیِ ما است و این بحران به صورت فرهنگ مخفی، بلند مدت، قابل رصد و غیر منتظره است. عفاف، گسست نسل‌ها و قومیت‌ها، عقائد خرافی و سطحی نگری در عرصه علمی و اجرائی بیم‌های امروز ماست اما امیدهایمان نیز عمق راهبردی اعتقادات مردم و رویش‌های انقلاب و وعده‌های الهی است.

وی درباره تحولات جهان اسلام و مشکلات منطقه گفت: اینها بر وضعیت ایران هم تأثیر منفی و هم مثبت دارد ملکه امسال با دو سال پیش به لحاظ سبک زندگی و پوشش جوانان بسیار تفاوت داشت چرا که یک مجموعه قراردادها و ارزش‌ها جای اخلاق مذهبی را گرفته است مدل های ساخته شده اسلام ترکی، اماراتی، اردن و ... است.

*شاهد تقابل ساختگی ادیان در حوزه بین‌المللی هستیم

گودرزی با تأکید بر اینکه امروز در محیط بین‌الملل تقابل ساختگی ادیان را شاهد هستیم، توضیح داد: محیط بین‌المللی این فضای تقابل و جنگ را ایجاد کرده است. جریان‌های افراطی‌گری در سطح جهان مقبولیت می‌یابند سیل جوانان به سلفی‌گری، تکفیری و نازیسم و ... پیوسته و انحطاط اخلاق غرب را ایجاد کرده است و نیروی جوان به اشتباه تصور می‌کنند این شرایط وضعیت آنها را بهتر خواهد کرد.

وی در ادامه افزود: تافلر کتابی درباره بحران آینده بیش از پانزده سال پیش نگاشته و در آن اشاره دارد که بحران آینده بشریت، بحران اقتصادی است من به جد معتقدم از همینجا خط انحرافی در آینده پژوهشی ایجاد می‌شود لذا آنچه در سطح جهان دیده می‌شود صحنه سازی و تصویرسازی آینده است و بحران آینده جهان، بحران هویت است چون هم شرایط و تصمیم گیری پیچیده شده و هم تنیدگی روح و خستگی افراد از شرایط قابل مشاهده است برخی به سمت همجنس گرایی می‌روند و برخی افراطی گری و سلفی و برخی توهم و مادی گرایی.

*سن جمعیت فعال کشور کاهش خواهد یافت

گودرزی با بیان اینکه یکی از بحران های کشور ما در حوزه جمعیتی است، توضیح داد: در نگاه اول سال 1405 ما 87 میلیون نفر جمعیت خواهیم داشت اما سن جمعیت فعال کم خواهد شد یعنی ما با بحران جوانی نیروی کار مواجهیم و این اثر بدی بر ما خواهد گذاشت. آموزش عالی چالش امروز ما است ولی آینده خیلی بیشتر ایجاد خواهد کرد ما در آینده با قشر تحصیلکرده بیکار کم دانش روبه رو خواهیم بود در حوزه عفت عمومی، شبکه‌های مجازی و رسانه‌ها سنگ تمام گذاشته‌اند و جریان‌های تکفیری به شدت ایجاد شده و جهان را دچار مشکل کرده است من معتقدم این ساخته خود جریان غرب است.

وی با ابراز خرسندی از اینکه آینده نشان می‌دهد ایران علاوه بر پیوند با عراق، سوریه و لبنان با کشورهای دیگر منطقه از جمله افغانستان، پاکستان، عربستان و یمن پیوند مقاومتی خواهد خورد، افزود: ما وارد جنگ رسانه‌ای هم شده‌ایم البته غرب در تلاش است که نشان دهد اسلام، دین خشن و جنگ طلبی است و برنامه‌هایش را از این طریق جلو می‌برد.

*دیدگاه‌های مختلف درباره زمان ظهور

گودرزی درباره حدیث معروف پیامبر (ص) درباره آخرالزمان گفت: درباره تاریخ ظهور دو نوع دیدگاه وجود دارد نخست دیدگاهی که می‌گوید ظهور نزدیک است و دوم آنکه می‌گوید فعلاً وقت بسیار است البته من چهره ظهور را خشن نمی‌بینم اما اگر بصیرت مردم زیاد نشود، حوادث هم شکل خواهد گرفت چرا که حضرت در کارشان جدی هستند.

وی در پایان گفت: در حوزه مهدویت باید نگاه جهانی داشته باشیم تصور می‌کنم آخرالزمان در شرف تحقق است و مهمترین دلیل آن نیز غلبه مباحث فرهنگی و اهمیت فرهنگ بر دیگر مقوله‌ها است.
انتهای پیام/ک

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها