امروز : سه شنبه ۲ آبان ۱۳۹۶ - 2017 October 23
۰۰:۲۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 111703
تاریخ انتشار: ۲۶ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 11
پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; - گروه کتاب و ادبیات: ونگوک یک نقاش مشهور هلندی است. با این که در زمان حیاتش آنقدرها هم شهرت نداشت که بعد از مرگ ...

پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; - گروه کتاب و ادبیات: ونگوک یک نقاش مشهور هلندی است. با این که در زمان حیاتش آنقدرها هم شهرت نداشت که بعد از مرگ اش کسب کرد، اما هنرمند اثرگذاری در نقاشی بوده است. مثل بعضی دیگر از هنرمندان، مخترعان یا متخصصان که تا وقتی بوده‌اند، تعداد کمی‌از مردم آن‌ها را می‌شناختند و شهرتشان بیشتر برای بعد از مرگشان است.

در مورد ونگوک ماجراهای متنوع و معماهای گوناگونی وجود دارد یکی از جریان‌های مشهور و پر تکرار در موردش وجود دارد و آن هم در مورد گوشش است؛ این که در یکی از تصاویر نقاشی اش گوش او باندپیچی شده و در روایت‌های مختلف در مورد این ماجرا توضیحات متفاوت وجود دارد.

**گوش‌هایی برای بریدن!

مثل این که آن را تقدیم به یک دختر کرده یا این که در دعوا بریده شده یا....

عاشقی به سبک ونگوک یک طرح جلد با شمایل گوش دارد. حرفه‌ای ‌ترها در هنر به این سبک کار تایپو گرافی هم می‌گویند. یک تایپو گرافی با طرح گوش. که در اطراف آن هم خط چین‌های برش وجود دارد، یعنی می‌توانید این گوش را هم از روی جلد کتاب بِبُرید!

در صفحه دوم هم نقاشی معروف با گوش باند پیچی ونگوک وجود دارد. کتاب چهار فصل دارد که هرکدام در عین مستقل بودن به هم وابسته اند و می‌توانند به خوبی با یک دیگر هم پوشانی داشته باشد.

کتاب، ماجرای زندگی «البرز»، نقاشی است که پاهایش معلول است و روایت کتاب در چهار بخش کاملا پخش شده است و باید تا آخر داستان را بخوانید تا اصل ماجرا را بفهمید. نویسنده آن قدرها در نوشتن و استفاده از کلمات اغراق نکرده است که بشود چند صفحه در میان متن را خواند و این یعنی با یک کتاب متناسب طرف حساب هستیم.
در بخش اول نویسنده فضا را به خوبی معرفی می‌کند و جایگاه‌ها را به خوبی ترسیم می‌کند. و این مقدمه خوب برای ورود به فصل دوم است. فصلی که به ماجرای دل دادگی و عاشقی البرز و نازلی می‌رسد. در این بخش نویسنده به خوبی فضای عاشقانه این دو را ترسیم می‌کند طوری که مخاطب خود را حاضر در صحنه‌ها می‌بیند. لطافت و ظرافت نگاه هنرمندانه در علاقه و شخصیت‌ها در این بخش به خوبی قرار گرفته است. مرور وقایع تاریخ سیاسی ایران از ابتدای دوره رضاخانی تا سقوط او و به حکومت رسیدن پهلوی دوم در قالب دیالوگ‌ها از جمله خصوصیت‌های این کتاب است. در بخش‌هایی از این کتاب به وضوح احساس می‌کنی که شرفی خبوشان، نویسنده، می‌خواهد اطلاعات تاریخی‌اش از آن دوره رو به رخ بکشد و حتی با این کار به مخاطب داستان فخر بفروشد.

 

 

از جمله نکات دیگری که می‌توان به آن اشاره کرد میزان اطلاعات نویسنده در مورد هنر و تاریخ آن به خصوص در مورد نقاشی و آثار نقاشان دنیا است. شرفی در بخش‌هایی از کتاب ما را با برخی از آثار نقاشان دنیا و سبک‌های هنریشان آشنا می‌کند. شخصیت اصلی داستان بعد از نیمی‌ از داستان متوجه هویت غیر واقعی خود می‌شود. به نظر می‌رسد موضوع داستان دقیقا از همین جا به دست بیاید. مخاطب دقیقا از همان جا احساس می‌کند که چه می‌خواهد و باید در انتظار رسیدن به کجای داستان باشد.

داستان عاشقی به سبک ونگوک و انتخاب این نام برای این مجموعه را می‌توان به چند دلیل دانست. شخصیت اصلی داستان، البرز، نقاش است و به مکاتب نقاشی علاقه و اشراف نسبی دارد. مدل عاشقی و علاقه اش هم کمی‌ خاص است و شبیه برخی روایت‌هایی است که در مورد عشق ناکام ونگوک روایت می‌کنند. البته این‌ها دلیل محکم و مستندی نیست برای این که بگوییم نویسنده ونگوک را ایرانیزه کرده است و به کمک خودش آن را در قالب بک داستان خوب ارائه کرده است. عاشقی به سبک ونگوک را محمدرضا شرفی خبوشان به رشته تحریر درآورده و انتشارات شهرستان ادب آن را منتشر کرده است.

انتشار اول آن در بهار 1393 و در تیراژ 2000 نسخه بوده است. این کتاب با 212 صفحه و قیمت 10هزار تومان در بازار نشر برای علاقه مندان به داستان ایرانی موجود است.

انتهای پیام/و

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها