امروز : چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 25
۱۴:۱۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 111713
تاریخ انتشار: ۲۶ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۰۹:۴۸
تعداد بازدید: 23
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از یاسوج، محمدابراهیم مداحی شامگاه سه‌شنبه در نشست با فعالان اقتصادی استان کهگیلویه و بویراحمد در محل

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از یاسوج، محمدابراهیم مداحی شامگاه سه‌شنبه در نشست با فعالان اقتصادی استان کهگیلویه و بویراحمد در محل استانداری این استان تولیدکنندگان را در خط مقدم جبهه اقتصادی دانست و گفت: با همه مشکلات در این جبهه قرار گرفته‌اند و سربازان واقعی نظام در برابر استکبار جهانی هستند.

رئیس کمیسیون چشم‌انداز مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه داد: آنچه که می‌توان در مورد اقتصاد مقاومتی گفت، بهبود شرایط زندگی مردم است که در این اقتصاد می‌خواهیم شرایط زندگی را با در نظر گرفتن سه تکانه بهبود بخشیم.

وی از تکانه‌های اقتصادی، بلایای طبیعی و تکانه تخاصمی به عنوان سه تکانه در اقتصاد مقاومتی یاد کرد و گفت: یک بخش تکانه اقتصادی جهانی است، مانند بحران 2007 و 2008 غرب و 2003 شرق آسیا و بخشی از آن تاریخی است.

وی از تکانه‌های تخاصمی یاد کرد و گفت: تحریم‌ها جزء تکانه‌های تخاصمی بود و تکانه بلایای طبیعی هم به مسائل اقلیمی مثل سیل‌ها و زلزله‌ها برمی‌گردد.

مداحی در تعریف اقتصاد مقاومتی گفت: با توجه به این تکانه‌ها اقتصاد مقاومتی می‌خواهد زندگی مردم را بهبود بخشد که ایران اسلامی با تکانه تخاصمی مواجه شده است.

این مسئول در مجمع تشخیص مصلحت نظام از وجود 24 کلید در اقتصاد مقاومتی سخن به میان آورد که هر کدام چند مشکل را باز می‌کند اما یکی از کلیدها این است که اقتصاد پول‌محور را به اقتصاد تولیدمحور تبدیل کنیم.

مداحی با برشمردن شاخصه‌های این دو نوع اقتصاد بیان داشت: در اقتصاد پول‌محور بازی با پول و سفته‌بازی رواج دارد.

وی گفت: سه نوع بازار داریم، بازار پول و سرمایه و کالا که بازار پول بانک‌ها هستند و هر 6 روز یک بانک به دنیا می‌آید و 90 هزار میلیارد تومان دولت به آنها بدهکار است و 85 هزار میلیارد تومان هم بخش خصوصی به بانک‌ها بدهکار است.

این مسئول افزود: بهترین کمکی که دولت می‌تواند در این عرصه کند پرداخت بدهی به بانک است که بانک‌ها به جای آن فشار بر مردم وارد نکنند.

مداحی افزود: وزیر صنعت می‌گوید که 15 هزار کارگاه تا کنون در کشور تعطیل شده‌اند. اگر ما به طور متوسط برای هر کارگاه یک میلیارد تومان در نظر بگیریم و اکنون هم دولت 26 هزار میلیارد تومان خودش بنگاه‌داری می‌کند، باید این مبلغ را به جای بنگاه‌داری بین 15 هزار واحد راکد توزیع می‌کرد تا از این وضعیت رکود در تولید خارج شویم.

وی ادامه داد: دولت 11 هزار میلیارد تومان به خودش وام داده است که یک بخش از این افزایش بهره‌ها به تورم برمی‌گردد اما واقعیت این است که بانک‌ها ساختمان ربا در کشور شده‌اند.

مداحی تصریح کرد: وقتی 60 درصد اقتصاد کشور در 6 استان کشور متمرکز می‌شود یعنی 25 استان دیگر هیچ نقشی ندارند و وقتی 40 درصد اقتصاد کشور به عبارتی 25 درصد در حوزه صنعت و 15 درصد در حوزه کشاورزی مالیات نمی‌دهند یعنی باید مالیات را فقط تولیدکننده و کارمند بدهد که این فشار بر روی مردم است.

وی بانک و بیمه و دارایی را اضلاع مثلثی در نقطه مقابل تولیدکنندگان دانست و گفت: در اقتصاد مقاومتی عدالت‌محور بودن و توزیع درست منابع و استفاده درست از نفت و جلوگیری از خام‌فروشی و رفع مشکلات کنونی بانکی از اقدامات اساسی است که با اقتصاد مقاومتی می‌توان به اهداف این نوع اقتصاد دست یافت.

انتهای پیام/2571/گ40

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار