امروز : پنجشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 24
۱۹:۰۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 111751
تاریخ انتشار: ۲۶ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۱۴:۰۷
تعداد بازدید: 19
پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; - رضا دهقانی: رئیس‌جمهور آمریکا شامگاه روز چهارشنبه هفته گذشته، خبر تشکیل ائتلاف ضد تروریستی علیه گروهک داعش را ...

پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; - رضا دهقانی: رئیس‌جمهور آمریکا شامگاه روز چهارشنبه هفته گذشته، خبر تشکیل ائتلاف ضد تروریستی علیه گروهک داعش را رسما اعلام کرد و به موازات آن جان‌کری راهی خاورمیانه شد تا هماهنگی‌های لازم را با کشورهای منطقه بعمل آورد.

فردای سخنرانی باراک اوباما نیز نشست جده با حضور کشورهای منطقه از جمله عربستان، اردن، ترکیه، امارات و قطر و روز دوشنبه نیز نشست پاریس برگزار شد.

در این نوشتار به این موضوع پرداخته خواهد شد که‌ آیا ائتلاف تشکیل شده به هدف خود می‌تواند برسد؟

در ادامه به نکاتی در این مورد اشاره می‌‌شود:

1- نفس دخالت نظامی باعث بازآفرینی تروریست‌ها می‌شود

هنگامی که به پیشینه‌ی تاریخی دخالت نظامی آمریکا در منطقه خاورمیانه می‌نگریم، متوجه این نکته می‌شویم هر دخالت خارجی در کشورهای خاورمیانه برای از بین بردن یا مبارزه با تروریسم، نه تنها ترور و خشونت را از بین نبرده، بلکه پس از وقفه‌ای کوتاه تروریسم در چهره‌ای خشن‌تر و جنون‌آمیزتر جلوه کرده است.

باراک اوباما گفته است، آمریکا همان‌گونه که القاعده را از میان برداشت، تروریست‌های داعش را نیز از میان خواهد برداشت. صحبت‌های اوباما مصداق بارز فریب خود و فریب افکار عمومی جهان است، آمریکا با صرف یک تریلیون دلار برای نابودی القاعده به هیچ وجه در این زمینه موفق نبوده است. در حال حاضر القاعده به جز افغانستان در بیش از 10 کشور حضور دارد و گسترده‌تر از پیش شده است و جدیدا نیز در هندوستان اعلام حضور کرده است.

دخالت آمریکا در عراق، ایجاد نطفه گروه‌هایی امثال داعش را رقم زد؛ این موضوع به این باز می‌گردد که آمریکا قصد و نیت مبارزه ریشه‌ای و اصلی با تروریسم را ندارد وگرنه واشنگتن به خوبی می‌داند که منبع تروریسم کجاست و چه فرهنگی چنین گروههایی را تولید می‌کند، اما فعلا عربستان مهره‌ی کلیدی آمریکا در منطقه محسوب می‌شود و یا اصولا واشنگتن مقوله مبارزه با تروریسم را بهانه خوبی برای حضور در منطقه می‌داند.
2- واهمه

در ادامه به این موضوع خواهیم پرداخت که کشورهای منطقه خاورمیانه حاضر در ائتلاف، به شدت از درگیر شدن در هرگونه نبرد ولو ظاهری با تروریست‌های داعش هراس دارند.

در این جا به سه کشور تأثیر گذار از جمله، عربستان، ترکیه و اردن اشاره می‌شود.

عربستان: هزاران تن از اعضای داعش تابعیت عربستان سعودی را دارند. القاعده شبه جزیره عربستان سال‌هاست نابودی حکومت ریاض را در سر دارد، ریاض به شدت از فعال شدن صدها هزار وهابی طرفدار داعش در درون مرزهای خود علیه منافع دولتی هراس دارد.

خطر داعش برای عربستان بسیار محسوس است، حرکت تکفیری‌های دولت اسلامی عراق و شام به سوی مرز «عرعر» و «رفحه» میان عراق و عربستان باعث شده است تا این کشور سی هزار سرباز خود را در این خطه متمرکز کند.

ذکر این نکته ضروری است که هماهنگی داعش با عربستان و غرب از سوی مقامات بالایی این گروهک انجام می‌گیرد، اما افرادی که به داعش می‌پیوندند، رؤیای حمله به عربستان را در سر دارند.

عربستان در این ائتلاف بیشتر به دنبال نفوذ سیاسی خود در عراق و در وهله بعدی براندازی نظام سوریه است و متوجه این نکته است که هیچ گونه مقابله رو در رو با تروریست‌های داعش نداشته باشد.

ترکیه: ترکیه بیش از سه سال است که گذرگاه ورود تروریست‌های مختلف به سوریه است و از زمانی که سازمان‌های اطلاعاتی غربی نگران بازگشت تروریست‌های حاضر در سوریه به کشورهای اروپایی شده اند، دولت آنکارا را جهت جلوگیری از ورود بیش از حد تروریست‌ها به خاک سوریه هشدار داده اند.

در حال حاضر بیش از دو ملیون‌ آواره سوری در شهرهای مختلف ترکیه مخصوصا استانبول حضور دارند و بسیاری از تررویست ها خود را در پناهگاههای آوارگان جا داده‌اند، پس از ذکر این نکات به این موضوع باید اشاره کرد که ترکیه همواره بر صنعت گردشگری خود به عنوان یک منبع درآمد بالا نگاه کرده است، درآمد ترکیه از گردشگری در سال 2013، 32.31 میلیارد دلار بوده است و همان‌گونه که می‌دانیم مؤلفه اصلی جذب گردشگر ضریب بالای امنیتی است و اگر تروریست‌های داعش بخواهند کوچکترین اقدامی علیه امنیت ملی ترکیه در پیش بگیرند، صنعت گردشگری این کشور ضربه سنگینی خواهد خورد.

همچنین ترکیه کماکان نگران دیپلمات‌های به گروگان گرفته شده توسط داعش در موصل عراق است. نگرانی‌های ترکیه باعث شد تا این کشور بیانیه پایانی نشست جده را نیز امضا نکند و ترکیه اخیرا اعلام کرده است که صرفا در مقام تأمین کمک‌های بشر دوستانه برخواهد آمد و پایگاه‌ها یا آسمان خود را در اختیار ائتلاف ضد تروریسم نخواهد گذاشت.

اردن: از ابتدای طرح آمریکا مبنی بر تشکیل ائتلاف ضد تروریسم علیه داعش، دولت و پارلمان این کشور از عدم عزم این کشور برای شرکت در ائتلاف مذبور سخن گفته‌اند. هرچند نماینده اردن در نشست جده حضور یافت، اما اردن هیچ‌گونه تعهدی مبنی بر حضور مؤثر در ائتلاف مذکور به آمریکا نداده است.

اردن از دیرباز مهد حضور سلفیون بوده است، جنگ تازه غزه و حضور بیش از 4 میلیون فلسطینی تبار در اردن، اوضاع امنیتی بسیار شکننده‌ای برای این کشور رقم زده است.

عبدالباری عطوان، کارشناس مشهور دنیای عرب در مقاله‌ای در روزنامه «رأی الیوم» می‌نویسد: هنگامی که در اردن با علمای سلفی صحبت می‌کردم، از آنان شنیدم که در صورت مخیر بودن برای انتخاب داعش یا ائتلاف آمریکایی ناگزیر در کنار داعش خواهیم بود.

اردن به خوبی خطر انتقام داعش یا سلفی‌های داخل اردن را فهمیده است و از این رو ریسک ورود تمام عیار در چنین درگیری که طولانی مدت نیز خواهد بود را نمی‌پذیرد.

در انتهای این بخش باید گفت، از ابتدای شروع بحران سوریه؛ ترکیه، عربستان و قطر بیشترین دشمنی را با نظام سوریه انجام داد‌ه‌ند و در این راه از هیچ حمایتی از گروههای مخالف سوریه، دریغ نکرده‌اند، اما هیچ کدام حاضر نشدند به طور مستقیم در سوریه دخالت نظامی بکنند و آن‌ها از در افتادن در یک جنگ طولانی مدت خوف دارند.

3- اعضا خود پرورش دهنده تروریسم هستند:

تاکنون دو نشست با موضوع اقدام علیه داعش شکل گرفته است، نشست جده و نشست پاریس. در پاریس کشورهای به اصطلاح دوست سوریه حضور داشتند که بیش از سه سال تمام توان خود را برای کمک به تروریست‌های این کشور به کار بستند. فرانسه از حامیان اصلی حمله به سوریه در تابستان سال گذشته بود.

در نشست به اصطلاح ضد تروریسم جده نیز کشورهایی حضور داشتند که این نشست را بیشتر شبیه یک کمدی دردناک تبدیل می‌کرد، عربستان، قطر، ترکیه و اردن.

در حقیقت اینکه عربستان بازوی اصلی ایجاد گروهک مخوف داعش بوده است ادله‌ها و شواهد بسیاری وجود دارد.

هنگامی که پول‌های سعودی بی‌مهابا برای تجهیز تروریست‌های سوریه گسیل می‌شد، به مانند روز روشن بود که گروهک‌هایی چون داعش و جبهة النصرة نیز از این کمک‌ها نهایت بهره را می‌برند.

کشورهای شیخ نشین خلیج فارس نیز بنا به افشای صریح «ماری هارف» سخنگوی وزارت خارجه‌ آمریکا از منابع اصلی تأمین مالی داعش محسوب می‌شوند.

همچنین بنا به گزارش آژانس‌های اطلاعاتی غربی بیش از 1500 تبع ترکیه در میان تروریست‌های تکفیری داعش حضور دارند و هفته گذشته نیز در نبرد پیشمرگان کرد با این تروریست‌ها مقادیر قابل توجهی سلاح با علامت شرکت(MKE ) کشف شد. دولت آنکارا بارها درخواست‌ها برای جلوگیری از قاچاق نفت سوریه و عراق از طریق مرزهای خود به اروپا را ناشنیده گرفته است.

همچنین در این ائتلاف کشور اردن حضور دارد که پایگاههای آموزش داعش را در خود جای داده است.

در بیان ادله و قرائن حمایت چنین کشورهایی از تروریست‌های داعش بسیار می‌شود نوشت که پیش از این بارها در پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; به آن پرداخته شده است.

4- روش اقدام علیه داعش اشتباه است

طبق گفته‌های باراک اوباما عملیات نظامی علیه تروریست‌های داعش به حملات هوایی منحصر شده و از نیروی زمینی استفاده‌ای نخواهد شد.

باید گفت، جنگنده‌های آمریکایی کدام زیرساخت داعش را بمباران خواهند کرد؟ مگر تروریست‌هایی که به صورت چریکی می‌جنگند، زیر ساختی دارند؟ حملا هوایی چندین ساله آمریکا علیه طالبان و القاعده در پاکستان و افغانستان تا چه اندازه مؤثر بوده است؟ تمام دارایی تکفیری‌های داعش سلاح‌های سبک و نیمه سنگین است و اصولا برای پاکسازی آن‌ها نیاز به نیروی زمینی است. یا باید گفت آمریکا نمی‌خواهد به طور کامل داعشیان را از بین ببرد و بهانه‌ای برای دخالت های بعدی خود بگذارد یا اینکه آمریکا توان تحمل تلفات انسانی را ندارد و نیک می‌داند که پیاده کردن نیروی نظامی اگر در اختیار واشنگتن باشد بیرون رفتن از چنین باتلاقی دیگر در دست آمریکا نیست و این مسأله هرگز به دموکرات‌ها فرصت پیروزی دوباره در انتخابات را نخواهد داد.
5- عدم حضور بازیگران اصلی

بنا به اعتراف دوست و دشمن، هیچ کشوری همچون ایران یارای مقابله با تروریست‌های داعش را ندارد، عدم حضور ایران به عنوان یک قدرت منطقه‌ای در ائتلاف ضد تروریست، عقیم بودن آن پیش از شکل ‌گیری را حتمی می‌کند. ارتش سوریه بیش از سه سال است که بیشترین هزینه‌ها را برای مبارزه با ترور و خشونت پرداخته است.

آیا عربستان یا کشورهای شیخ نشین خلیج فارس تاکنون برای مبارزه با تروریسم گلوله‌ای شلیک کرده‌اند؟

ایران و سوریه بعنوان اصلی‌ترین و تأثیرگذارترین کشورهای مقابله با داعش حضور در چنین ائتلافی را نپذیرفتند، چرا که به اساس تشکیل چنین ائتلافی نظر مثبتی ندارند.
***
در انتها باید گفت، موارد بسیار دیگری در ذکر دلایل ناکارآمدی چنین ائتلافی وجود دارد که ما به علت‌های اصلی اشاره کردیم. مواردی چون اختلاف فرانسه و آمریکا و سهم خواهی بین این دو کشور و همچنین عدم موفقیت آمریکا در تشکیل یک ائتلاف جامع و شامل از دلایل شکست این ائتلاف است.

با ذکر این موارد به این سؤال بزرگ می‌رسیم که خود مقامات واشنگتن از مواردی که بدان اشاره کردیم مطلع نیستند؟ آن‌ها به خوبی می‌دانند با این اوضاع امکان مقابله با داعش و تروریسم را نخواهند داشت. پس به راستی هدف از این اقدام و ائتلاف چیست؟

در نوشتار بعدی به این موضوع خواهیم پرداخت.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار