امروز : جمعه ۱ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 21
۰۲:۵۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 111752
تاریخ انتشار: ۲۶ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۱۴:۰۷
تعداد بازدید: 20
به گزارش خبرنگار اقتصادی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، بهاء‌الدین نجفی استاد اقتصاد کشاورزی دانشگاه شیراز در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی

به گزارش خبرنگار اقتصادی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، بهاء‌الدین نجفی استاد اقتصاد کشاورزی دانشگاه شیراز در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در پاسخ به این سؤال که صادرات و واردات محصولات کشاورزی باید بر چه مبنایی باشد، گفت: در سال‌های اخیر تجارت محصولات کشاورزی از دیدگاه آب مجازی مورد توجه قرار گرفته و بیشتر کارشناسان معتقدند که در تجارت محصولات کشاورزی باید به این مقوله توجه شود.

وی با بیان اینکه کشور ما به لحاظ منابع آبی دچار مشکل است، اظهار داشت: در شرایط کم آبی و کاهش نزول آسمانی و خشکسالی باید از اهرم‌های بازدارنده برای جلوگیری از صادرات محصولات آب‌بر و تشویقی برای واردات محصولات آب‌بر  استفاده کرد.

استاد اقتصاد کشاورزی دانشگاه شیراز تصریح کرد: باید محصولات کشاورزی آب‌بر بیشتری  وارد و در مقابل محصولات کشاورزی آب‌بر کمتری صادر شود و برای صادرات محصولات با مصرف آب زیاد تعرفه بالا و برای واردات محصولات آب تعرفه پایین در نظر گرفته شود.

نجفی در مورد واردات محصولات استراتژیک گفت: در شرایط کشور، خودکفایی در تولید محصولات استراتژیک کشاورزی مطرح نیست، واردات این محصولات در گذشته بوده الان هم ادامه دارد، ولی سیاست مطلوب این است که با برنامه‌ریزی و براساس افزایش بهره‌وری آب عملکرد در هکتار را افزایش داده و وابستگی را کم کنیم.

وی با بیان اینکه الگوی مناسبی برای صادرات و واردات نداریم گفت: باید در راستای این موضوع با توجه به کاهش مصرف آب و بهره‌گیری از آب مجازی کار کرد.

استاد اقتصاد کشاورزی دانشگاه شیراز با بیان یک اصل اقتصادی که زیربنای تجارت محصولات کشاورزی است، گفت: باید در تجارت محصولات کشاورزی به هزینه فرصت توجه کنیم و براساس آن اولویت‌ها را برای واردات و صادرات تعیین کنیم.

نجفی گفت: بنابراین در تجارت محصولات کشاورزی باید به مقوله آب مجازی و همچنین هزینه فرصت توجه شود و آن محصولاتی را در داخل تولید کنیم که هزینه فرصت کمتری دارند و آنهایی را وارد کنیم که هزینه فرصت بیشتری دارند.
انتهای پیام/ب
 
 
 
 

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها