امروز : چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 20
۱۴:۳۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 111755
تاریخ انتشار: ۲۶ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۱۴:۰۷
تعداد بازدید: 20
به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، محمدحسین امید معاون مالی و اداری وزارت علوم در مراسم تودیع و معارفه رئیس دانشگاه ...

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، محمدحسین امید معاون مالی و اداری وزارت علوم در مراسم تودیع و معارفه رئیس دانشگاه صنعتی شریف در پاسخ به سوال یکی از اعضای هیأت علمی این دانشگاه مبنی بر بروز تخلفات در سازمان سنجش و اعتراض داوطلبان گفت: امسال قانون پذیرش دانشجو در بحث سهمیه جنسیتی و منطقه‌ای تغییراتی داشته است که مربوط به معدل‌ها بوده و معدل در سهمیه منطقه‌ای تأثیر گذاشته است ولی به طور کلی در سنجش و پذیرش اتفاقی نیفتاده است.

وی افزود: ما می‌گوییم آموزش عالی باید خودش در این مورد عمل کند و دستگاه‌های دیگر نباید ورود کنند ولی اینگونه نیست.

وی همچنین در رابطه با مراسم تودیع و معارفه رئیس دانشگاه صنعتی شریف اظهار داشت: روستاآزاد فردی شریف، متدین، پیگیر، فعال و عاشق دانشگاه شریف است که به دنبال اعتلای دانشگاه بود و در این راستا شبانه‌روز زحمت کشید و دوستی با او برای من جای خوشبختی است.

وی افزود: امیدوارم روستاآزاد در سنگرهای دیگر به خصوص سنگر علمی موفق باشد و دانشگاه شریف از نگاه‌های او بهره ببرد.

وی با بیان اینکه استثنا بودن دانشگاه شریف یک واقعیت است، گفت: هر کس برای دانشگاه شریف کاری انجام دهد وظیفه‌اش است و مطمئنم روستاآزاد نیز آنچه دارد در طبق اخلاص می‌گذارد.

امید افزود: پذیرش مسئولیت چیزی جز ایثار و فداکاری نیست و فتوحی که مسئولیت دانشگاه شریف را بر عهده گرفته است نیز از تجربیات روسای قبلی استفاده می‌کند.

معاون اداری مالی وزارت علوم با بیان اینکه یزدی‌ها افراد معتدلی هستند، گفت: فتوحی اهل یزد و فرد متدین و معتدلی است.

امید با اشاره به عدم وجود برنامه‌ریزی در دانشگاه‌های کشور، گفت: بیشتر دانشگاه‌های کشور فاقد برنامه هستند و دانشگاه شریف از معدود دانشگاه‌های دارای برنامه است، اتفاقی که در سال‌های اخیر برای آموزش عالی رخ داده است خوشایند نیست. البته شاید از نظر ظاهر خوب باشد که دانشگاه‌ها افزایش یافته است ولی در واقع ظرف آموزش عالی ظرف محدودی است.

امید با بیان اینکه در بخش جاری دانشگاه‌ها هزار و 500 میلیارد تومان کسری بودجه داریم، گفت: 3 هزار میلیارد تومان پروژه بر روی زمین مانده است که با رشد تورم و بودجه سالانه ما ممکن است اجرای آن 20 سال طول بکشد.

معاون اداری مالی وزارت علوم با اشاره به نگاه جدید وزارت علوم به منابع درآمدی آموزش عالی، گفت: یا باید بودجه آموزش عالی بیش از صد درصد رشد کند که تازه بتوانیم بدهی‌ها را به صفر برسانیم و یا خودمان تغییر رویه دهیم.

وی گفت: البته محدودیت‌های قانون اساسی در بحث آموزش رایگان وجود دارد.

امید ادامه داد: در سال 90، حدود 63 درصد بودجه به دانشگاه‌ها تخصیص داده شد و در حال حاضر کمتر از 45 درصد تخصیص در سال 93 داشته‌ایم و تیمی تشکیل دادیم که بر روی این موضوع فکر کند.

وی با اشاره به مشکلات دانشگاه‌ها در بخش فرسودگی تجهیزات و آزمایشگاه‌ها گفت: دانشگاه‌های بزرگ از کسری بودجه بیشتر آسیب می‌بینند و خواهش می‌کنیم اگر کسی طرحی برای حل این مشکلات دارد ارائه دهد.

وی در رابطه به توسعه دانشگاه‌ها نیز، گفت: شاید در شهرستان‌ها به خاطر شرایط امنیتی بخواهند دانشگاه‌ها را توسعه دهند ولی باید برای دانشگاه‌های بزرگ نیز هزینه کنند تا البته در این دوره آموزش عالی نگاه ویژه‌ای به دانشگا‌ه‌های برتر وجود دارد.

امید اضافه کرد: البته به صحت تعریف دانشگاه برتر کاری ندارم ولی نگاه جدیدی به دانشگاه‌های برتر داریم هر چند تمام طرح‌ها مسکن هستند و فقط مقداری مشکلات را به تعویق می‌اندازد.

معاون اداری مالی وزارت علوم با بیان اینکه باید بار خدمات رفاهی دانشجویی از دوش دانشگاه‌ها برداشته شود، گفت: در خارج از کشور رئیس دانشگاه دغدغه ناهار و شام و خوابگاه دانشجو را ندارد که در سال‌های گذشته تلاش شد این مسئله در دانشگاه های ما نیز برطرف شود ولی به دلیل عدم هماهنگی صورت نگرفت که امسال سعی داریم این مسئله محقق شود.

به گفته وی تا پنج سال آینده هزینه‌های رفاهی از دوش دانشگاه‌ها برداشته شده و دستگاه‌های دیگر متولی آن می‌شوند. البته برای حل کامل مشکلات برنامه‌ریزی بلندمدت داریم.

وی با بیان اینکه یک دانشگاه در منطقه بیش از 4 میلیارد تومان هزینه دارد، گفت: با وجود سرمایه‌گذاری دانشگاه های منطقه تمام پول آموزش عالی ما 4 هزار میلیارد تومان یعنی نیم درصد تولید ناخالص داخلی است.

وی با اشاره به توسعه حضور خیرین در دانشگاه‌ها،‌گفت: سعی داریم از ایرانیان مقیم خارج از کشور نیز برای توسعه دانشگاه‌ها کمک بگیریم، در رابطه با توسعه دانشگاه شریف نیز امیدواریم از طریق بانک توسعه اسلامی مشکلات را حل کنیم.

وی اظهار داشت: طرح توسعه دانشگاه‌ها متوقف شده بود زیرا نگاه اشتباهی وجود داشت مبنی بر اینکه وجود دانشگاه‌ها در شهر مناسب نیست و دانشگاه باید در بیابان باشد ولی این مشکل برطرف شد و سعی داریم طرح‌های توسعه را در دستور کار قرار دهیم و در رابطه با اخذ وام هم اقدام کردیم.

امید گفت:‌طرح توسعه دانشگاه تهران نیز سال‌ها متوقف بود که به همت محمدرضا عارف آغاز شد ولی دوباره متوقف شد که امیدواریم باز شروع شود.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها