امروز : چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 20
۲۱:۴۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 111762
تاریخ انتشار: ۲۶ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۱۴:۰۷
تعداد بازدید: 19
اشاره:‌ تروریسم و بر اساس تعبیری که رسانه های غربی از آن یاد می کنند ، تروریسم اسلامی این روزها به یکی از شاخصه ها و مشکلات محوری منطقه خاور میانه ...

اشاره:‌ تروریسم و بر اساس تعبیری که رسانه های غربی از آن یاد می کنند ، تروریسم اسلامی این روزها به یکی از شاخصه ها و مشکلات محوری منطقه خاور میانه تبدیل شده است .

امروز کمتر کشور عربی است که از این معضل رنج نبرد ، در حالیکه به راحتی می توان حضور سازمان های اطلاعاتی کشورهای مسلمان و غیر مسلمان را در سامان دهی و ترسیم خطوط کلی فعالیت های این گروه ها را مشاهده و لمس کرد.

گرچه دیرینه این فعالیت ها به دهه  هفتاد از قرن گذشته میلادی باز می گردد اما برهه کنونی را باید نقطه اوج یا حداقل بالاترین اوج گیری این فعالیت ها از تاریخ شکل گیری گروه های سلفی تکفیری توصیف  کرد.

حجم اقدامات جنایتکارانه و شنیع گروه های سلفی و در راس آنها داعش به حدی است که  افیخای ادرعی سخنگوی ارتش رژیم صهیونیستی را بر آن می دارد تا با انتشار بیلانی از میزان  قربانیان مسلمان در منطقه خاورمیانه اعلام کند طی 10 سال گذشته سهم اسرائیل از این اقدامات کمتر از 10 درصد بوده وبقیه این کشتارها در قالب برادرکشی وبه دست مسلمانان سلفی مدعی پیروی بی چون و چرا از سنت پیامبر اسلام انجام گرفته است مسئله ای که خود جای حرف و حدیث بسیاری دارد.

گرچه طی 40 سال و اندی فعالیت گروه های سلفی ـ تکفیری شاهد شکل گیری ساختارها و سازمان  های مختلف مبارزاتی بودیم اما به اعتقاد اکثر قریب به اتفاق کارشناسان ، پدیده ای به نام داعش بدترین ، وحشی ترین و در عین حال سرسپرده ترین گروه از این دست است که تا کنون منطقه اسلامی به خود دیده است.

به گفته این کارشناسان  اگر اسامه بن لادن و حتی ایمن الظواهری واسلافشان که در دوره های متفاوت به عنوان سرکردگان القاعده معروف ترین گروه تکفیری  شناخته می شدند ، گاه گداری اشاره ای به صهیونیستها و یهودیان کرده و ادعای تلاش برای مبارزه با آنها را هم مطرح می کردند (گرچه  بر اساس اسناد موثق این گروه ها حتی یک گلوله هم به سوی رژیم صهیونیستی شلیک نکرده اند ) اما گروه داعش رسما و علنا اعلام می کند مشکلی با رژیم صهیونیستی نداشته و اصولا وظیفه اصلی خود را  پاکسازی اسلام از مسلمانانی اعلام می کند که با این گروه  از لحاظ فکری اختلاف نظر دارند.

اداره کل بین الملل و سیاست خارجی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; با توجه به اقدام وقیحانه غرب در حمایت و سپس تعقیب این گروهک ضاله در نظر دارد در چند قسمت نگاهی هرچند کوتاه به این گروه،‌ جنایاتش،‌ آبشخورهای فکری ، حامیان پیدا و پنهان مالی،‌ سیاسی، ‌نظامی ، بازی های سیاسی منطقه ای و بین المللی برای به سطح آوردن این گروه،‌ و پارامترهای تاثیر پذیری و تاثیر گذاری اش در منطقه و جهان داشته باشد چرا که معتقد است پاسخ به این ابهام که چرا کشورهای غربی سه سال پیش با تصویب قوانینی در مجالس خود کمک به گروههای تروریستی در سوریه را مجاز و اینک قوانینی تصویب می کنند که نابودی آن را جایز می شمارند،  هنوز برای افکار عمومی جهان روشن نشده است.

به این امید که نظرات شما خوانندگان نیز بتواند در ارائه زوایای ناگفته و چهره روشن تری از این گروه تروریستی تکفیری به ما کمک کند بخش یازدهم این پژوهش برای پاسخ به این سوال که « چه رابطه ای میان انگلیس و داعش وجود دراد؟» منتشر می شود.

 

***************

 

داعش عصای سحر آمیز استعمار پیر/نقش مهم انگلیس در ایجاد و حالا ائتلاف ضد داعش

در سایه جدایی طلبی بخش  جدیدی از باقی  مانده بریتانیای کبیر وآماده سازی برای همه پرسی در آن ، سربریده شدن یک تبعه  انگلیسی توسط گروه داعش ناگهان تمامی توجه افکار عمومی انگلیس را به این سمت وسو سوق داد. تا دیوید کامرون نخست وزیر انگلیس با پیش کشیدن کشته شدن این تبعه انگلیس ونگرانی از دچار شدن دیگر تبعه انگلیسی به گروگان گرفته شده به این سرنوشت خود را از زیر بار دیگر پرسش ها به ویژه آنچه که مربوط به اسکاتلند است، رهایی بخشد.

فیلیپ هاموند وزیر امور خارجه انگلیس نیز روز 16 سپتامبر خبر داد کشورش نقشی کلیدی ومهم را درائتلاف بین المللی مبارزه علیه داعش ایفا خواهد کرد. نقشی که به اعتقاد کارشناسان ظاهرا فراتر از نقش محول شده به لندن در جنگ سال 2003 برای سرنگونی رژیم صدام حسین خواهد بود.

تهدیدهای کامرون وهاموند در حالی اعلام می شوند که طی 2 سال گذشته هوداران داعش د رخیابان های لندن آزادانه به جذب نیرو پرداخته وبا توزیع بروشور  مردم را ترغیب به پیوستن به دولت خلافت اسلامی می کردند.

روزنامه فرامنطقه ای الشرق الاوسط در شماره 15 اوت خود در گزارشی در این باره نوشت: "در قلب لندن ودر یکی از قدیمی ترین خیابان های آن ، هواداران داعش صدها بروشور را بین رهگذرانی که در آن برای خرید یا گشت وگذار در آن پرسه می زنند،  توزیع می کنند.

در این بروشورها از مردم خواسته شده است تا کشور خود را ترک و به دولت خلافت اسلامی که در سوریه وعراق اعلام موجودیت کرد، مهاجرت کنند".

در بخش دیگری از این گزارش آمده است : " در شرایطی هوداران داعش آزادانه این بروشورها را در خیابان "اکسفورد" مشهورترین خیابان های قلب لندن در میان دهها هزار رهگذری که در چند متری سفارت آمریکا در لندن  قدم می زنند وچند نقطه دیگر از این شهر توزیع می کنند که پلیس لندن هیچ واکنشی نسبت به آنها از خود نشان نمی دهد زیرا به گفته یک سخنگوی اسکاتلندیارد هنوز نمی دانند اقدام این افراد جرم محسوب شده ودر قالب مبارزه با تروریسم قرار می گیرد  یا خیر؟!!!

این سردرگمی متعمدانه یا سهوی در حالی است که بر اساس آمار اعلام شده توسط دولت انگلیس هم اکنون بیش از 800 تبعه انگلیس در صفوف داعش می جنگند و200 نفر نیز بعد از گذراندن یک دوره جهادی در سوریه وعراق به انگلیس بازگشته اند.

در حالیکه به اعتراف رسانه های انگلیسی از جمله ساندی تایمز شمار زیادی از دختران وزنان انگلیسی نیز در قالب گروهان های جهاد النکاح در حال فعالیت در سوریه وعراق هستند(قسمت های بعد به تفصیل به آن خواهیم پرداخت).

در اینجا این سئوال مطرح می شود چرا  دولت انگلیس بعد از بیش از چند سال  فعالیت گروه داعش در سوریه وانتقال فعالیت خود به عراق اکنون به صرافت برخورد با گروهی افتاده که بسیاری از رهبرانش حتی در داخل انگلیس آموزش دیده اند.

آیا حضور یکی از مهمترین ماموران ام ای 6 در راس ساختار امنیتی داعش ، سربریده شدن اتباع غربی به دست یک تبعه انگلیس  وتبدیل شدن فرودگاه های انگلیس به محلی برای تجمع وانتقال جنگجویان غربی برای عزیمت به سوی دولت خلافت داعش در سوریه وعراق همگی امری تصادفی می باشند؟

واکنش گسترده ی رسمی دولت انگلیس  بعد از سربریده شدن دیوید هاینز  تبعه این کشور را  شاید بتوان به نوعی توجیه کرد وحتی در صورت پذیرش ادعای پیش پا افتاده انگلیسی ها مبنی بر عدم همکاری وکمک به داعش  بازهم هرگز نمی توان باور کرد سازمان های اطلاعاتی عریض وطویل وسابقه داری در امور منطقه  همچون سازمان اطلاعات انگلیس با شعبه ها و ادارات مختلفش از جمله ام ای 6 از فعالیت گروههای سلفی ـ تکفیری در خاک خود بی اطلاع بوده واز جریان سازمان دهی وانتقال این جنگجویان از طریق خاک بریتانیا بی اطلاع بوده باشند.

این در حالی است که نه تنها رسانه های  عربی وبی طرف بلکه برخی از رسانه های غربی نیز  از همکاری تنگاتنگ وحضور گسترده وچشمگیر ماموران اطلاعاتی انگلیسی در کنار جنگجویان داعش سخن گفته وگزارش های مفصلی را در این رابطه منتشر می کنند.

شبکه فرانس 24 در  گزارشی که سپتامبر جاری پخش شد  از حضور گسترده ماموران امنیتی انگلیسی وچند کشور دیگر غربی در میان جنگجویان داعش خبر داد.

به گفته این شبکه تلویزیونی  افسران امنیتی سازمان اطلاعات انگلیس به همراه شماری از ماموران امنیتی آلمان در کرانه مقابل سواحل سوریه  درخاک ترکیه به امر هدایت اطلاعاتی با جنگجویان داعش که در در عراق وسوریه مشغول فعالیت هستند می پردازند.

روزنامه بیلد آلمان هم در یکی از شماره های ماه جاری خود تاکید کرد ماموران اطلاعاتی غربی با استفاده از فن آوری های پیشرفته ی جاسوسی که در چند کشتی مستقر در مقابل سواحل سوریه قرار گرفته تحرکات نیروهای دولتی  این کشور را تا عمق 600 کیلومتری رصد کرده وآخرین اطلاعات را در اختیار جنگجویان داعش قرار می دهند.

به نوشته این روزنامه آلمانی جمع آوری اطلاعات به عهده ماموران آلمانی می باشد ولی آن را در اختیار افسران اطلاعاتی آمریکایی وانگلیسی قرار داده واین افسران انگلیسی هستند که به صلاح دید خود کل یا بخشی از این اطلاعات را در اختیار جنگجویان داعش قرا ر می دهند.

روزنامه ساندی تایمز هم به نقل از یکی از مخالفان دولت بشار اسد خبر داد سازمان اطلاعات انگلیس به جنگجویان داعش در سوریه وعراق کمک های زیادی کرده است وبسیاری از حملات علیه نیروهای ارتش سوریه وعراق با توجه اطلاعاتی انجام گرفته که این سازمان در اختیار آنها قرار داده است.

به نوشته این هفته نامه پر تیراژ انگلیسی این همکاری نه تنها در سوریه وعراق بلکه در لیبی ، تونس و مصر کشورهایی که از مارس 2011 شاهد قیام های مردمی گسترده بود نیز انجام می پذیرد.

ساندی تایمز به نقل از مسئول عالیرتبه انگلیسی افزود : دولت بریتانیا از این مسئله مطلع و صد در صد با آن موافق است زیرا بعد از شکست مفتضحانه ارتش آزاد سوریه در سرنگونی بشار اسد گروه داعش در کانون توجه لندن قرار گرفته واطلاعات محرمانه از طریق پایگاه های نظامی مستقر در قبرس به ترکیه منتقل ودر آنجا در اختیار جنگجویان این گروه تروریستی قرار می گیرد.

یک رهبر مخالفان سوریه نیز در این رابطه گفت : سازمان اطلاعات انگلیس اشراف کاملی نیز به عملکرد این گروه در مناطق مختلف به ویژه سوریه وعراق دارد آنها اطلاعات خود را در اختیار ترک ها یا آمریکایی ها قرار داده وما نیز از آنها دریافت می کنیم.

همچنین 22 اوت گذشته رسانه های نزدیک به گروه القاعده که از جمله مخالفان داعش محسوب می شوند ، خبر یک تصفیه حساب داخلی را در ساختار این گروه منتشر کردند که در جریان آن ابو عبیده المغربی به دستور دیگر رهبران داعش کشته شد.

به گفته منابع القاعده پس از قتل ابو عبیده مشخص شد  او که از مهمترین رهبران امنیتی داعش محسوب می شود ، یکی از ماموران سازمان اطلاعات خارجی انگلیس بوده وارتباط وتماس های گسترده ای با دولت انگلیس داشته است.

اطلاعات افشا شده توسط روزنامه انگلیسی دیلی تلگراف نیز بسیار قابل تامل است  این روزنامه در یکی از شمارهای سپتامبر خود نوشت : سازمان اطلاعات انگلیس 5 ماه قبل از  حمله داعش به موصل از آن مطلع بوده اما آنرا نادیده گرفته بود.

واژه نادیده گرفتن در این جا  را می توان اینگونه تفسیر کرد که این اطلاعات در اختیار دولت بغداد قرار نگرفته است.

"روز بهجت"  افسر سازمان اطلاعات منطقه کردستان عراق هم به این روزنامه خبر داد دست کم 450 تبعه انگلیسی هم اکنون در صفوف داعش در موصل حضور دارند وحتی شماری از آنها نیز که خود را به نزدیکی مرز ایران رسانده بودند در درگیری با نیروهای مردمی وارتش عراق  کشته شدند.

بر کسی پوشیده نیست که استعمارگر پیر گرچه همچنان طرح های خاص به خود را برای منطقه خاور میانه به طور اخص وجهان به طور اعم دارد ، اما از اواسط قرن گذشته تلاش کرده تا خود را در کوران حوادث قرار نداده وهمواره پشت سر آمریکا حرکت کرده است تا خود را از گزند واکنش ها دور نگه داشته باشد .

اما امروز شاهد ان هستیم که انگلیس بار دیگر به رویکرد بازی علنی روی آورده است واز زبان شخصیت شماره یک سیاسی خود اعلام می کند که از این پس در نوک پیکان این مبارزات قرار خواهد گرفت .

کامرون که خود را وفادارترین شریک واشنگتن توصیف می کند بعد از اعلام جنگ مقدس اوباما علیه گروه داعش از سکوی سربریده شدن تبعه انگلیسی برای پرتاب شدن در آغوش این جنگ کمال استفاده را برد تا بار دیگر شاهد تکرار سناریوی عراق در سال 2002 (مسلح شدن رژیم بعث عراق با تسلیحات غربی وسپس اعلام جنگ برای خلع سلاح آن توسط همین کشورها) با چهره های جدید باشیم.

به اعتقاد کارشناسان عرب امروز دیوید کامرون در حالی از  هرس کردن درختیکه دولتش در کاشتن ورشد ونمو آن نقش محوری داشته سخن می گوید که همچنان اختلاف نظر بین سازمان های اطلاعاتی انگلیس در مورد نوع تعامل با آن به شدت وجود دارد.

در شرایطی که سازمان اطلاعات داخلی انگلیس ام ای 5 به همراه نیروهای پلیس خواهان برخورد شدید با داعش می باشند افسران سازمان اطلاعات خارجی ام ای 6 کاملا اطمینان دارند که هیچ خطری از سوی داعش لندن را تهدید نکرده ونخواهد کرد!!!

روزنامه فرانسوی فیگارو در شماره 22 اوت خود به نقل از نایگل انکستر مدیر سابق ام ای 6 نوشته بود : دولت انگلیس وتمامی کشورهای غربی باید از برخورد شدید با جنگجویان جهادی اجتناب کنند زیرا این اقدام چندان تاثیر منفی بر قدرت داعش  نخواهد داشت.

دولت انگلیس هم رسما به این امر اذعان کرده واعلام کرد با وجود عضویت در ائتلاف هنوز تصمیمی برای مشارکت در انجام حملات هوایی در عراق ندارد وشاید به ارسال کمک های نظامی به کردهای عراق (ونه دولت عراق) اکتفا خواهد نمود.

به اعتقاد کارشناسان منابع نفتی ، در آمدهای اقتصادی بسیار گسترده از فروش فن آوری های قدیمی وجنگ افزارهای تسلیحاتی ، حفظ رژیم های وابسته عربی وبه طور خلاصه چپاول منابع طبیعی وثروت های منطقه عربی واسلامی اهدافی است که تحقق آنرا  دولت استعماگر انگلیس از اوایل قرن بیستم در راس راهبردهای خود قرار داده وتا به امروز همچنان در این چارچوب قدم بر می دارد ، راهبردی که برای ادامه تحقق آن جان های زیادی را از اهالی این منطقه گرفته است.

از لحظه ای که استعمارگران قدیم،  منطقه عربی واسلامی را مورد تاخت وتاز خود قرار داد  با وجود تمامی اختلافات ورقابت هایی که بر سر کسب منافع وچپاول منابع بایکدیگر دارند در این رابطه که این منطقه جزو محدوده امنیت ملی آنها قرار دارد با یکدیگر توافق وهمسویی داشتند.

همسویی که تا به امروز نیز ادامه داشته ودر حمایت از تروریسم وداعش ونیز تشکیل ائتلاف برای بزرگ جلوه دادن این گروه وبه اصطلاح سرکوب آن کاملا هویداست.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها