امروز : یکشنبه ۳ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 24
۰۷:۵۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 111772
تاریخ انتشار: ۲۶ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۱۸:۳۲
تعداد بازدید: 24
به گزارش خبرنگار فرهنگی فارس، دکتر احمد محمود کریمه که برای یک هفته تدریس فقه مقارن و به دعوت معاونت بین‌الملل حوزه‌های علمیه به ایران سفر کرده بود ...

به گزارش خبرنگار فرهنگی فارس، دکتر احمد محمود کریمه که برای یک هفته تدریس فقه مقارن و به دعوت معاونت بین‌الملل حوزه‌های علمیه به ایران سفر کرده بود پس از بازگشت به مصر مورد تحقیق قرار گرفته است.

دبیرکل «شورای عالی امور اسلامی» وزارت اوقاف مصر اعلام کرده است که این استاد الازهر از فعالیت و حضور در این شورا تا پایان تحقیقاتی که دانشگاه الازهر خواسته درباره سفر شیخ کریمه به ایران انجام شود، تعلیق شده است.

علت این تحقیقات سفر شیخ محمود کریمه به ایران و «سخنرانی در حوزه‌های شیعه» بدون هماهنگی با دانشگاه الازهر عنوان شده است.

بیانیه «شورای عالی امور اسلامی» وزارت اوقاف مصر که روز گذشته صادر شده توضیح داده که تصمیم نهایی درباره این استاد برجسته فقه مقارن الازهر پس از انجام تحقیقات و تقدیم نتایج آن به شیخ الازهر، اتخاذ خواهد شد.

در این بیانیه عنوان شده که دانشگاه الازهر از انتشار خبر دیدار شیخ محمود کریمه از ایران و انتشار این مطلب که او رئیس یک گروه به نمایندگی از الازهر است ناراحت شده و اعلام کرده که الازهر هیچ گروهی را ماموریت نداده تا به ایران سفر کنند و اگر چنین نکته‌ای گفته شده باشد تجاوز به الازهر و مخالفت با قانون این دانشگاه است.

شیخ احمد محمود کریمه استاد دانشگاه الازهر پس از این بیانیه گفته است «سفر به ایران امر شخصی بوده و دلایل آن را باز نخواهد کرد».

بنابر این گزارش اما شیخ احمد محمود کریمه در گفت‌وگوی مفصلی که ساعاتی قبل از ترک تهران با خبرنگار فرهنگی فارس داشت درباره اینکه اهداف سفرش چه بوده و آیا سفرش به ایران رسمی بوده، گفت: من دعوتی از اداره کل بین‌الملل حوزه‌های علمیه و شخص حجت‌الاسلام زمانی دریافت کردم که سخنرانی‌هایی درباره فقه مقارن سنی برای طلاب حوزه‌های علمیه داشته باشم و با فعالیت‌های علمی حوزه‌های علمیه آشنا شوم لذا [با قبول دعوت] از آنها خواستم که در برنامه من دیدار از کردستان را قرار دهند تا توازنی در دیدار با برادران اهل‌سنت و اهل‌تشیع ایران باشد.

وی با بیان اینکه پیش از سفر، محل فعالیت خود در دانشگاه الازهر را از این سفر و برنامه آن مطلع کرده است، افزود: من از سوی دانشگاه الازهر مامور به حضور در این جا نیست و این یک پاسخ شخصی و خاص به این دعوت بوده است.

جزئیات کامل این گفت‌وگو به زودی منتشر می‌شود.

انتهای پیام/س

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها