امروز : سه شنبه ۲ آبان ۱۳۹۶ - 2017 October 24
۱۰:۳۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 111801
تاریخ انتشار: ۲۷ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 14
به گزارش فارس به نقل از روزنامه «وزگلاد»، رژیم آتش‌بس در مناطق شرقی اوکراین دیگر رعایت نمی‌شود، نیروهای دولتی اوکراین اکنون بیش از 2 روز است حمله ...

به گزارش فارس به نقل از روزنامه «وزگلاد»، رژیم آتش‌بس در مناطق شرقی اوکراین دیگر رعایت نمی‌شود، نیروهای دولتی اوکراین اکنون بیش از 2 روز است حمله خمپاره‌ای سنگینی را به شهر دونتسک آغاز کرده‌اند. مقامات واشنگتن و کی‌یف مسئولیت عدم رعایت توافقات مینسک را به گردن روسیه انداخته و بدین ترتیب راه را برای تحریم‌های جدید هموار می کنند. کارشناسان تردیدی ندارند که نه در آمریکا و نه در اوکراین علاقه ای به حمایت از رژیم آتش‌بس ندارند.

لازم به یادآوری است که در تاریخ (5 سپتامبر، 14 شهریور) در مینسک، پایتخت بلاروس نمایندگان کی‌یف و دو جمهوری دونتسک و لوهانسک توافقنامه‌ای در خصوص توقف درگیری و برقراری آتش‌بس امضاء کردند. ولی طی مدت برقراری آتش‌بس بس طرفین بارها یکدیگر را به نقض توافقات متهم کردند. ناظرین سازمان امنیت و همکاری اروپا نیز نقض آتش‌بس در لوهانسک، دونتسک و ماریوپل را تایید کرده و خود نیز یک بار زیر آتش تیراندازی‌ها در منطقه گیر افتادند.

این در حالی است که پارلمان اعلای اوکراین روز سه شنبه قانونی را در خصوص «وضعیت خاص» دو منطقه لوهانسک و دونتسک تصویب کرد که خودمختاری محدودی را برای این دو منطقه در نظر گرفته است. بر اساس آن کابینه وزرای و دیگر ارگان‌های مرکزی دولت می‌توانند با ارگان‌های محلی و خودمختار در این مناطق توافق نامه هایی در زمینه اقتصادی، سیاسی و فرهنگی امضاء کنند. دولت اوکراین همچنین باید آزادی استفاده از زبان روسی را در این دو منطقه تضمین کند. علاوه بر این در نظر گرفته شده که در تایخ 7 دسامبر سال جاری، همزمان با برگزاری انتخابات پارلمانی، در این مناطق انتخابات محلی زودتر از موعد برای انتخاب مقامات مسئول برگزار شود. این قانون برای 3 سال لازم اجرا دانسته شده است.

البته این در حالی است که خود مقامات کی‌یف روی این مسئله چندان حساب نمی‌کنند. «ایگور گرینیو» مشاور رئیس‌جمهوری اوکراین بلافاصله اعلام کرد که قانون مربوط به اعطای خودمختاری محلی برای دو منطقه لوهانسک و دونتسک در شرق این کشور جنبه موقت داشته و هر زمان که لازم باشد، حتی ظرف شش ماه، ممکن است لغو شود.

علاوه بر این «جو بایدن» معاون رئیس جمهوری آمریکا و «آرسنی یاتسنیوک» نخست وزیر اوکراین شب گذشته در جریان مذاکراتی تلفنی روند تحقق توافقات مینسک را بررسی کردند. سیاستمدار آمریکایی موفقیت کی‌یف در اجرای توافقات مینسک و همچنین تصویب قانون جدید را به طرف اوکراینی تبریک گفت و هر دو طرف تاکید کردند که اکنون روسیه و نیروهای استقلال طلب باید اصول آتش‌بس را رعایت کنند. بدین ترتیب آمریکا و کی‌یف از هم اکنون به بهانه دیگری برای تشدید تحریم‌ها علیه روسیه اشاره کردند. باراک اوباما هم پیش از این در خصوص ادامه تحریم‌ها به مسکو هشدار داده بود. 

«سرگئی مارکوف» کارشناس برجسته مسائل سیاسی و عضو مجلس مردمی روسیه معتقد است: «تحریم‌های جدید در هر صورت علیه روسیه اعمال خواهند شد، چرا که این اقدام تلاشی برای آن نیست که روسیه در قبال اوکراین صلح آمیز برخورد کند، بلکه برای آن است تا آمریکا برتری خود را ثابت کند. این تحریم‌ها بخشی از جنگ سایبری است تا روسیه شکست خود را در «جنگ سرد جدید» بپذیرد و با ایفای نقش ماهواره‌ای و گوش به فرمان آمریکا بودن خویش موافقت کند.

به گفته وی، آمریکا روسیه را در هر آنچه در اوکراین اتفاق افتاده، می افتد و خواهد افتاد، متهم می‌کند. «پترو پروشنکو» حاضر است به هر اقدامی دست بزند تا بعنوان رئیس جمهوری قدرتمندی در داخل اوکراین مطرح شود، ولی آمریکایی‌ها دقیقا مایل نیستند که وی هر شرطی را برای رسیدن به این هدفش بپذیرد.

مارکوف یادآور شد که در این بین رژیم آتش‌بس هم اصلی ترین مشکل موجود در مناطق دونتسک و لوهانسک را حل نکرده و آن امنیت زیرساختارهای منطقه در آستانه فصل زمستان است. در حالیکه توافقات مینسک دقیقا با این هدف صورت گرفت تا اوضاع در این مناطق تا قبل از رسیدن فصل سرما سرو سامان گرفته باشد، ولی نیروهای نظامی اوکراینی برخلاف یکی از بندهای این توافقات، نه تنها از منطقه درگیری خارج نشدند، بلکه همچنان ماریوپل را در اشغال خود دارند، جایی که مردمش خاطره بسیار بدی از اشغالگری داشته و هرگز با آن کنار نخواهند آمد.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها