امروز : پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 26
۱۹:۱۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 111815
تاریخ انتشار: ۲۷ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 56
گروه سیاسی _ پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ،‌ اظهارات فرمانده کل سپاه درباره تحرکات ضدداعشی آمریکا، مذاکرات هسته ای ایران و 1+5 و انتقادات ...

گروه سیاسی _ پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ،‌ اظهارات فرمانده کل سپاه درباره تحرکات ضدداعشی آمریکا، مذاکرات هسته ای ایران و 1+5 و انتقادات دوباره ترکان نسبت به بقایی و انتقادهای هاشمی رفسنجانی و سید حسن خمینی از برخی شخصیت های سیاسی از مهم ترین عناوین اخبار و تحلیل روزنامه های امروز بود.

*وطن امروز

روزنامه وطن امروز با تیتر «صدای الی هم درآمد» به موضوع تجزیه طلبی در اسکاتلند، ولز و کاتالونیای اسپانیا پرداخت و آنرا موج تجزیه در اروپا خواند.

وطن امروز همچنین برای نشست خبری روز گذشته سرلشگر جعفری فرمانده کل سپاه پاسداران عنوان «هدف آمریکا نابودی کامل داعش نیست» را انتخاب کرد.

یادداشت روز این روزنامه به قلم حسین بابا زاده مقدم و با عنوان «در برابر جنگ سرد فرهنگی» به موضوع استفاده جریان های ضدانقلاب از فرهنگ برای ضربه زدن ایران پرداخت و نوشت:‌ همزمان با آغاز دوره دوم از دولت سازندگی که به صورت مشخص علاوه بر بی‌برنامگی مفرط در حوزه‌های فرهنگی، محیط‌ها و امکانات دولتی را به سکوهای پرتاب و پرش برخی سودجویان فرهنگی و هنری تبدیل کرده بود یعنی سال‌های 1372 و 1373 اولین شبکه‌های ماهواره‌ای فارسی‌زبان در ایران قابلیت دسترسی پیدا کرده و «فحش‌نامه‌های تصویری» که پیش از آن صرفا برای ایرانیان خارج از کشور قابل دسترسی بود، به‌عنوان رسانه‌هایی با دایره مخاطبان محدود در کشور مورد شناسایی بخش‌های بسیار کوچکی قرار گرفت.

در ادامه این یادداشت آمده: اما مهم‌ترین مساله‌ای که جریان داشت و باعث شد تا سال‌های پس از آن رهبر حکیم انقلاب به صورت منظم و پلکانی از حرکت خزنده، شبیخون و قتل عام فرهنگی سخن به میان بیاورند، فقدان «مهندسی فرهنگی» و ضرورت وجود آن در منظومه حاکمیت جمهوری اسلامی برای مقابله با جنگ سرد فرهنگی دشمنان بود.

این روزنامه همچنین در گزارشی با عنوان «شرط این زن» به اظهارات اخیر وندی شرمن معاون وزیر امور خارجه آمریکا پرداخت و نوشت: نشست مجمع عمومی سازمان ملل مانند نشست سال گذشته آن قرار است به خاطر حاشیه‌هایش در یادها باقی بماند. سال گذشته این گفت‌وگوی تلفنی روسای‌جمهور ایران و آمریکا و گپ و گفت راجع به ترافیک نیویورک بود که تمام خبرها درباره نشست عمومی سازمان ملل را تحت‌الشعاع قرار داد. امسال نیز به نظر می‌رسد قرار است بحث‌ها بر مبنای گفت‌وگوهای هسته‌ای ایران و غرب باشد. به همین دلیل وندی شرمن، معاون وزیر خارجه آمریکا در نشست افتتاحیه حضور معاونان وزرای خارجه و نمایندگان کشورها در سازمان ملل، ترجیح داد درباره پرونده هسته‌ای ایران سخن بگوید. این اتفاق با این حال نه به خاطر اهمیت موضوع بلکه برای تکمیل پازلی بود که از مدت‌ها پیش برای ایران طراحی شده بود.

در ادامه این گزارش آمده: او در حالی که وزیر امور خارجه ایران در راه نیویورک است تا مهم‌ترین گفت‌وگوی هسته‌ای خود را در فاز نهایی آن انجام دهد،  بیان کرده تنها در یک صورت توافق نهایی با ایران به دست می‌آید و آن هم این است که «ایران از ابعاد غنی‌سازی خود بکاهد»

*شرق

«زنجانی برای نفت فروشی مجوز قانونی نداشت»‌ عنوان مصاحبه روزنامه شرق با شمس اردکانی رئیس کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی ایران است.

در ابتدای گزارش شرق از این مصاحبه آمده است:‌ چند روز پس از افشای نام بابک زنجانی و معرفی بانک مالزیایی از سوی وی، مدیر این بانک در کوالالامپور ترور می‌شود. رسانه‌های داخلی ایران خبری از این ترور منتشر نمی‌کنند. چه ارتباطی میان پرونده میلیاردر جوان ایرانی و این حادثه وجود دارد؟ علی شمس‌اردکانی معتقد است این حادثه ردپای «مافیا» در پرونده زنجانی را نشان می‌دهد. هرچند وکیل زنجانی این روزها به خواست موکلش سعی دارد بدهی وی را به دولت ایران صاف کند تا شاید راه نجاتی برای موکلش بیابد. اما شمس‌اردکانی یک‌نسخه برای عاقبت این پرونده می‌پیچد: «ایران باید خواب منابع ارزی خود را که در دستان میلیاردر جوان بوده است ببیند»

روزنامه شرق همچنین در مطلب دیگری از صفحه اول خود با عنوان «گلایه های سید حسن خمینی» نوشت: حجت‌الاسلام سیدحسن خمینی «تحریف» را ازجمله آفت‌های تهدید امام و اندیشه ایشان ذکر کرد و گفت: «تحریف که بازگرداندن یک شیء از معنای اصلی‌اش است در دو نوع مستقیم و غیرمستقیم رخ می‌دهد که نوع مستقیم آن روشن بوده و در طول تاریخ نمونه‌های فراوانی دارد. به این معنا که بغض و کینه باعث می‌شود تا یک اتفاق یا جمله صریح به‌طور مستقیم مورد تحریف قرار گیرد»

این روزنامه در گزارش دیگری به روایت رویدادهای رخ داده در ساختمان ولنجک دفتر محمود احمدی نژاد پرداخته و با عنوان «در ساختمان ولنجک چه می گذرد» نوشته است: ترافیکی در خیابان یکطرفه نیست. به‌جز ردیفی از خودروهای پارک‌شده کنار خیابان که عبورومرور را برای خودروهای عبوری مشکل کرده ‌است، رفت‌وآمد چندانی دیده نمی‌شود. گهگاه، یکی، دونفر می‌آیند و می‌روند. در خیابان یکطرفه شمالی‌ - جنوبی چسبیده به پمپ‌بنزین ولنجک، روبه‌روی کیوسک نگهبانی، ساختمان سه‌طبقه‌ نسبتا بزرگی قرار دارد. دفتر رییس سابق دولت، «احمدی‌نژاد» آنجاست. حامیانش می‌گویند که رفت‌وآمد به دفتر زیاد است. «غلامحسین الهام» گفته ‌‌است در ولنجک ترافیک زیاد است و افرادی می‌روند و می‌‌آیند. برخی حامیان هم از ازدحام مردمی می‌گویند که برای تقدیم عریضه و حل مشکلات یا ملاقات با او به دفترش می‌آیند.

در ادامه این گزارش آمده:‌ طبقه اول، حفاظت است. طبقه دوم سمت چپ دفتر ثمره هاشمی و سمت راست دفتر مشایی است که بعد از انتقالش از دفتر به دانشگاه ایرانیان میز و صندلی‌اش تا مدت‌ها خالی ‌بود. طبقه سوم هم دفتر خود احمدی‌نژاد است؛ همانجایی که به نقل از سایت «دولت‌بهار» چهارشنبه هفته گذشته، یاران و هواداران احمدی‌نژاد گردهم آمده بودند تا ناگفته‌های رحیمی از «پشت‌پرده» دادگاهش را بشنوند.

شرق همچنین در سرمقاله خود به قلم حمیدرضا آصفی سخنگوی پیشین وزارت امور خارجه با عنوان «فرصت تریبون نیویورک» نوشت: سفر سال گذشته روحانی و حضور فعال وی در همین فضای مجازی، استفاده مطلوب از این فرصت را به نمایش گذاشت و با استقبال جهانی مواجه شد. رژیم صهیونیستی و شخص نتانیاهو به‌اندازه‌ای از مواضع اصولی رییس‌جمهور ایران عصبی شدند که در سخنرانی خود، بارها با عصبانیت از ایران نام برد. کارکرد دیگر این نشست، دیدار با همتایان کشورهای دیگر و هیات‌های دیپلماتیک است.

در ادامه نیز آمده: در بعضی سال‌های گذشته، منطبق با نیازهای جهان سخن گفته نشد و اولویت‌های جامعه‌جهانی در نظر گرفته نشد. ابتدایی‌ترین اصل در تبلیغات که همه مسوولان باید مورد توجه قرار دهند این است که «مهم این نیست شما چه می‌گویید مهم این است که مخاطبان چه می‌شنوند.» سال گذشته روحانی از ادبیات متناسب با آن نشست استفاده کرد چراکه هر نشست به مقتضای شرکت‌کنندگان باید با موضع متفاوتی همراه شود.

*سیاست روز

این روزنامه در تیتر یک خود با عنوان «ائتلاف آمریکا یک روز بیشتر دوام نیاورد»‌ به برخی مواضع متناقض سران کشورهای عضو ائتلاف آمریکایی ضد داعش پرداخت.

روزنامه سیاست روز همچنین نشست خبری سرلشگر جعفری فرمانده کل سپاه را با تیتر «آمریکا از حمله به سوریه پشیمان خواهد شد» پوشش داد.

سیاست روز همچنین در گزارشی با عنوان «از دوپینگ سیاسی لیبرال ها تا آپاندیس دولت» به بررسی رقابت درون ائتلافی میان دولت و اصلاح طلبان پرداخت و نوشت: انتخابات مجلس شورای اسلامی برای اصلاح‌طلبان و دولتی‌ها از اهمیت بسزایی برخوردار است… در این میان دو نکته اساسی در رابطه با دولت و جریان اصلاح‌طلبی وجود دارد. در درجه اول لیبرال‌ها بر روی این هدف تاکید دارند که ساختار مجلس شورای اسلامی را تغییر دهند و خود را از اقلیت رهانیده به اکثریت مجلس برسانند. این هدف برای دولت و مجلس یک هدف مشترک است. اما در این میان رقابتی نیز میان لیبرال‌ها و نزدیکان دولت شکل گرفته است. رقابتی که در آن لیبرال‌ها سعی می‌کنند تا وزن سیاسی خود را با توسل به صندلی‌های مجلس بالا ببرند تا از این رهگذر نسبت به دولت دست بالا را داشته باشند.

این روزنامه همچنین در یادداشتی با عنوان «آمریکا دیگر ناجی نیست» نوشت: مریکا در طول چند دهه اخیر همواره بر این ادعا بوده است که هر کشوری در کنار آمریکا باشد می‌تواند به منافع دو‌جانبه و حتی جهانی دست یابد. با این ادعا آمریکا همواره تلاش کرده تا سلطه بر جهان را اجرایی و نظامی تک‌قطبی را به نمایش گذارد. از جمله مناطقی که آمریکا این سناریو را در ابعاد گسترده‌ای اجرا کرده، منطقه غرب آسیا (خاورمیانه) است. آمریکا از الگوی عربستان و رژیم صهیونیستی برای کشورهای منطقه بهره گرفته است. آمریکایی‌ها همواره این ادعا را القا کرده‌اند که حمایت‌های آمریکا از رژیم صهیونیستی زمینه‌ساز امنیت و بقای این رژیم در برابر تهدیدات بوده است و عربستان نیز با همگرایی آمریکا توانسته به جایگاه منطقه‌ای و جهانی دست یابد. آمریکایی‌ها با استفاده از این القاهای فکری برآن بوده‌اند تا از یک‌سو سایر کشورهای منطقه به پذیرش سلطه آمریکا رهنمون سازند و از سوی دیگر از الگوی غرب آسیا برای سایر نقاط جهان بهره گیرند.

*اعتماد

روزنامه اعتماد در تیتر اصلی خود در گزارشی با عنوان «عبور از پرانتزها ماموریت دیپلمات‌ها» به بررسی اختلافات و تفاهم ها در مذاکرات هسته ای پرداخت.

در ابتدای این گزارش آمده است:‌ در حالی که هنوز در خصوص برگزاری جلسه مشترک میان وزیر امور خارجه ایران با وزرای امور خارجه شش کشور حاضر در مذاکرات هسته‌یی در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل تصمیم خاص و همگانی گرفته نشده است هرچند پیش‌بینی می‌شود که این دیدار نیز مانند سال گذشته انجام خواهد شد. با وجود آنکه برخی گمانه زنی‌ها دال بر این بود که روسای جمهور ایران و امریکا احتمالا در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل با هم دیداری خواهند داشت اما کاخ سفید روز گذشته با صدور بیانیه‌یی اعلام کرد که چنین برنامه‌یی برای دیدار دو رییس‌جمهور تدارک دیده نشده است.

در ادامه این گزارش نیز روزشمار روند مذاکره ایران و کشورهای 1+5 پرداخته است.

اعتماد همچنین در مصاحبه ای با علی اصغر احمدی معاون وزیر کشور دولت اصلاحات درباره موضوع گشت های امر به معروف و نهی از منکر انصار حزب الله با تیتر «فعالیت های خیابانی دخالت در کار اجراست» در ابتدای این مصاحبه نوشت:‌خاطره سال‌های اصلاحات پیوندی تنگاتنگ با فعالیت‌های پررنگ انصار حزب‌الله و گروه‌های مشابهی چون آنها دارد. آن هشت سال این گروه‌ها تا توانستند به هر دلیلی به خیابان آمدند. هشت سال دوره احمدی‌نژاد اما دوران سکوت و عزلت آنها بود، عزلتی که با روی کار آمدن حسن روحانی زنگ پایانش به صدا درآمد. حالا آنها دوباره قصد بازگشت به خیابان دارند، همان خیابان‌هایی که هشت سال خالی از حضورشان بود. علی‌اصغر احمدی، معاون امنیتی وزارت کشور در دوره اصلاحات و معاون کنونی نهاد ریاست‌جمهوری شاید یکی از افرادی است که به واسطه مسوولیتش قبل از دولت احمدی‌نژاد«خودسرها» را خوب می‌شناسد.

احمدی در این مصاحبه گفته است:‌ من در بحث انصار حزب‌الله که اخیرا در جراید و سطح جامعه با این عنوان که خودشان را برای برخی اقدامات سازماندهی می‌کنند، ابتدا باید بگویم که نیت این گروه را یک نیت خیر می‌دانم و این انگیزه را ترغیب می‌کنم. اما اینکه این انگیزه و نیت را چطور باید به منصه ظهور رساند و در سطح جامعه ساری و جاری کرد، جای تامل جدی دارد.

اعتماد در مطلبی با عنوان «ترکان: بقایی هم موجر بود و هم مستاجر» درباره موضوع تخلفات دولت گذشته در مناطق آزاد نوشت: صاحبخانه ملکش را به خودش اجاره می‌دهد. صاحبخانه اما موقتی است. اجاره نامه‌ها بلندمدت است و مبلغ اجاره‌بها «اندک» . این جدیدترین موضوعی است که از عملکرد دولت سابق مطرح می‌شود. شکایت‌های «این دولت» از «آن دولت» ادامه دارد، هرچند در هیچ محکمه‌یی تایید یا رد نشده است… این‌بار اما بحث از «بیت‌المال» موجود در دست مسوولان دولت سابق است. مسوولانی که گفته می‌شود اموال یک نهاد را به مدت طولانی و با قیمت‌های پایین به خودشان اجاره داده‌اند. این‌بار باید ممنون‌شان بود که بحث در حد اجاره خلاصه شده است اما اجاره‌ها بلندمدت است و پایین قیمت. برای‌شان قرارداد بسته شده است و حالا دست دولت جدید به هیچ جا بند نیست.

اعتماد همچنین در سلسله مطالبی در صفحه احزاب خود به موضوع تعامل اصلاح طلبان با حاکمیت پرداخته است.

این روزنامه در مصاحبه ای با فاضل میبدی فعال اصلاح طلب تیتر زده است «تعامل با حاکمیت از بنیان های تفکری اصلاح طلبان است»

«اعتماد سازی با راه خاتمی» عنوان گزارش دیگر روزنامه اعتماد در این‌باره است. در این گزارش آمده: اصلاحات و اصلاح‌طلبان را نمی‌توان نادیده گرفت. شاهد مثال این مدعی پیروزی حسن روحانی در انتخابات ریاست‌جمهوری است. جایی که اصلاح‌طلبان در سخت‌ترین شرایط و با وجود همه محدودیت‌های بازیگری سیاسی، تمام‌قد از حسن روحانی حمایت کردند تا اصولگرایان که خود را در انتخابات از پیش برنده می‌دانستند، غافلگیر شوند. با رفتن احمدی‌نژاد و آمدن روحانی، اوضاع و احوال اصلاح‌طلبان کمی بهتر شد تا مدیران این جناح انگیزه‌یی دوباره برای نمایندگی مطالبات هواداران پرشمار اجتماعی خود بیابند. تغییر دولت، تغییر دوران نبود اما این بهانه‌یی نبوده و نیست تا اصلاح‌طلبان دست از آرمان‌ها و مطالبات‌شان بردارند. سید محمد خاتمی در مقام محبوب‌ترین چهره جریان اصلاحات که می‌تواند فصل‌الخطاب همه گروه‌ها‌ی اصلاح‌طلب باشد، دست به‌کار شد و در پاسخ به این سوال کلیدی که تدبیر اصلاح‌طلبان از این پس چه خواهد بود از تعامل و همکاری با حاکمیت با حفظ هویت اصلاح‌طلبی خبر داد و نامه مجمع روحانیون مبارز به رهبری انقلاب را هم امضا کرد تا مشخص شود که اصلاح‌طلبان به این راحتی‌ها تسلیم فشارهای برخی اصولگرانماها نخواهند شد.

*آرمان امروز

«احتمال دیدار خاتمی با رهبر انقلاب» تیتر یک روزنامه آرمان امروز بود که به انعکاس نقل قولی از موسوی لاری پرداخته است.

«حرکت دولت در جاده تهران-قم با سرعت بالا» تیتر مطلبی است که این روزنامه برای بررسی رفتار دولت‌های دهم و یازدهم در تعامل با علما و روحانیون انتخاب کرده و با طرح این ادعا که سطح ارتباط دولت قبل با مراجع و علما بسیار پایین بود می‌گوید: اکنون دولتی بر سر کار آمده که بر صدر آن عضوی از جامعه روحانیت نشسته و کابینه او بارها با حضور در شهر مقدس قم عمق ارادت خود به مرجعیت و روحانیون را ابراز کرده است.

مطهره شفیعی خبرنگار روزنامه آرمان در یادداشتی با عنوان« یادگار امام؛ مصلح یا سیاستمدار»به انعکاس سخنان سیدحسن خمینی پرداخته است؛ در قسمتی ازاین  یادداشت آمده است :« سیدحسن خمینی می‌تواند آن روز را فراموش کند که در حرم بنیانگذار انقلاب اسلامی بدعهدان چه کردند و چه گفتند. بغض آن روز او را در تاریخ باید ثبت کرد و بیشتر از آن سکوتش را. نامه‌ای که مادر برایش نوشت. شاه‌بیت این نامه چنین بود: «تلاش کن همواره در راه راست، ثابت‌قدم بمانی و حقیقت را فدای مصلحت نکنی؛ زیرا که هیچ مصلحتی با حق و حقیقت هم‌سنگ نیست.» بادهای سهمگین در فضای سیاسی همیشه در جریان است؛ نابود می‌کند و می‌شکند غرور مردانی که روزی مدعی بودند اما مردانی هم هستند که سربلند از بادها می‌گذرند و با لبخندی بر لب می‌گویند باید صبوری کرد و به دیگران آموخت باد نخوت و غرور برای رسیدن به کرسی بی‌ارزش قدرت چگونه کمر می‌شکند و بزرگی می‌رباید. ازجمله این مردان سیدحسن خمینی است که از بادهای تخریب هجمه‌گران سربلند بیرون آمد و اکنون وظیفه خود می‌داند تا دیگران را به سمت راه درست یعنی همان راهی که از پدربزرگ بیش از 30سال آموخته بود، رهنمون کند. یادگار امام وظیفه خود می‌داند تا بگوید سرانجام بداخلاقی‌ها کجاست و اگر بی‌اخلاقی به روال تبدیل شود چه خسارت‌ها که برجای نخواهد گذاشت. او به همه توصیه کرد و برایش رقیب سیاسی معنا نداشت چراکه شخصیت او در محدوده سیاست‌ورزی‌های مرسوم تعریف نمی‌شود و بیش از یک سیاستمدار باید او را یک مصلح دانست.»

امیر محبیان در گفتگویی با این روزنامه با عنوان « اصولگرایان بحران رهبری سیاسی دارند» به تحلیل وضعیت دولت روحانی و سپس شرایط نوین اصولگرایان پس از بیماری آیت الله مهدوی کنی پرداخت؛

محبیان در این گفت‌وگو درباره شرایط اصولگرایان یک سال بعد از انتخابات ریاست‌جمهوری و یک سال مانده به انتخابات مجلس اظهار داشت: جریان اصولگرایی با وجود پتانسیل بالای سیاسی و اجتماعی هنوز گرفتار بحران رهبری سیاسی است. شوک دوم خرداد، ضربه نخست را به قابلیت‌های رهبری اصولگرایی زد و به مرور با ظهور جریان‌های طغیانگر و مسامحه کاری با آنها این بحران عمق گرفت، درگذشت مرحوم عسگر اولادی و بیماری آیت‌الله مهدوی و موقعیت خاص آقای ناطق عملا رهبری سیاسی معتدل را تضعیف کرد، الآن در واقع به نحوی علی لاریجانی محور معتدلین شده است، او را نیز تیم ایثارگران و رهپویان و پایداری‌ها قبول ندارند. اکنون تلاش‌هایی ارزشمند از سوی حجت‌الاسلام تقوی صورت می‌گیرد که باید تقویت و جهت داده شود. بر این باورم هرچه سریع‌تر باید جریان اصولگرایی روی محور عقلانیت و اعتدال بازتعریف و نوسازی شود. تردیدی نیست که پروسه مردمسالاری در ایران بدون حفظ موازنه میان اصولگرایان و اصلاح‌طلبان ممکن نیست.

*ابتکار

این روزنامه برای انعکاس انتقادات سید حسن خمینی و هاشمی رفسنجانی از منتقدان تیتر «کاتولیک‌تر از پاپ» را برگزیده است.

مصطفی داننده در یادداشتی با عنوان «داعش گیت» بر این نکته تاکید می کند که به اعتقاد بسیاری از کارشناسان حذف داعش از صحنه عراق بدون حضور ایران محال است.

نویسنده به سخنان رهبر معظم انقلاب مبنی بر درخواست های مکرر آمریکا به ایران برای مبارزه با داعش اشاره کرد و نوشت « افشاگری مقام معظم رهبری در مورد درخواست‌های کمک آمریکا از ایران برای حذف داعش، را می‌شود« داعش گیت» نامید. ماجرایی که نگارنده را به یاد ماجرای مک فارلین یا همان« ایران گیت » انداخت. 28 سال پیش یعنی در مرداد 65، آمریکا درخواست کمک خود را به سمت ایران روانه کرد تا از طریق جمهوری اسلامی گروگان‌های خود را در لبنان آزاد کند و در ازای آن آمریکا تسلیحات مورد نیاز ایران را در اختیار جمهوری اسلامی قرار می‌دهد.»

*کیهان

روزنامه کیهان تیتر یک خود را به پوشش نشست خبری دیروز فرمانده کل سپاه پاسداران اختصاص داد و به نقل از وی نوشت:« ماموریت نیروی قدس توسعه انقلاب اسلامی در جهان است»

« مهندسی معکوس آمریکا در سرزمین مقاومت» تیتر یادداشت روز این روزنامه به قلم سعد الله زارعی است.

نویسنده در این یادداشت به واکاوی دلیل آمریکا برای مقابله با داعش پرداخته و نوشته است: آمریکا تلاش می‌کند تا سمت و سوی درگیری فعلی داعش و ارتش را تغییر دهد و به سمت داعش -شیعه بچرخاند و به عبارت دیگر با کنار گذاشتن پروژه داعش، درگیری را به سمت سنی-شیعه سوق دهد. تلاش آمریکا برای تجهیز و ساماندهی نظامی-امنیتی گروههایی از اهل سنت عراق و اعلام رسمی اینکه همه‌گونه حمایت را از آنان به عمل می‌آورد در واقع می‌تواند به ساماندهی یگانهای وابسته و تحت امر آمریکا منجر شود و روند فعلی که دولت‌های سنی منطقه- شامل عربستان و ترکیه- را بشدت نگران کرده است را تبدیل به نگرانی دولت‌های مقاومت- شامل عراق و ایران- نماید. آمریکایی‌ها با دامن زدن به اختلافات بین اهل سنت و شیعیان تلاش می‌کنند تا درگیری داعش علیه دولت‌های بغداد و سوریه را که در حال فروکش کردن و به پایان رسیدن است، در شکلی گسترده‌‌تر، به شکل درگیری بین مذاهب اسلامی درآورند. از این رو جهان اسلام باید با هوشمندی بیشتر به صحنه تحولات منطقه نگاه کند.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار