امروز : پنجشنبه ۳ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 22
۰۵:۱۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 111847
تاریخ انتشار: ۲۷ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 11
به گزارش خبرنگار قضایی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، حجت‌الاسلام علیرضا امینی در مراسم استقبال از دانشجویان جدید‌الورود دانشگاه علوم قضایی قوه

به گزارش خبرنگار قضایی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، حجت‌الاسلام علیرضا امینی در مراسم استقبال از دانشجویان جدید‌الورود دانشگاه علوم قضایی قوه قضاییه گفت: این دانشگاه با دانشگاه‌های دیگر از جهتی تفاوت دارد زیرا دانشجویان این دانشگاه شغل خود را انتخاب کرده‌اند و آن مسئولیت‌هایی که ناشی از شغل است از همین الان به عهده تمام دانشجویان است. تأمل در این مسئله مسیر را برای انسان روشن می‌کند.

وی با یاد کردن از شهید بهشتی به عنوان بنیانگذار دانشگاه علوم قضایی اظهار کرد: بنده با 3 ملاحظه فکر می‌کنم که امر قضا امر خطیری است و دستگاه قضا بسیار مهم است.

امینی با بیان اینکه این 3 ملاحظه در دستگاه‌های نیست، تشریح کرد: در مؤلفه اول از آن تعبیر به استقلال قاضی می‌کنند، در سازمان‌های اداری سازمان و تشکیلات اداری بسیار اصالت دارد. عوامل از بالا صادر می‌شود و کارمندان انجام می‌دهند اما در امر قضا این گونه نیست. افراد دارای استقلال هستند یعنی به جای سازمان محور، فردمحور است. این یکی از کلید‌ی‌ترین نکات است.

وی در تشریح مؤلفه دوم گفت: مؤلفه دوم دانش‌محور بودن قضا است. قاضی کاری می‌کند شبیه به کار فقیه. وی تلاش می‌کند که حکم را از قانون و کتب فقهی استخراج کند.در قوه قضاییه مهم است که افراد دانش داشته باشند اما در سازمان‌های دیگر این گونه نیست.

امینی مؤلفه سوم را اینگونه بیان کرد که مؤلفه سوم این است که به دستگاه قضا می‌گویند دستگاه عدالت. چرا این گونه دستگاه قضا را خطاب می‌کنند؟ زیرا وظیفه اصلی قاضی و دستگاه قضا عدالت است. یعنی می‌توان گفت که دستگاه قضا عدالت‌محور است.

معاون منابع انسانی قوه قضاییه ادامه داد: دانشجویان باید در نظر داشته باشند که خود را برای چه مسئولیتی آماده می‌کنند. دانشجویان باید برای کسب شرایط شخصیتی، علمی، دانشی، مهارتی و استفاده از تجارب اساتید تلاش کنند.

وی درباره اهمیت قضاوت گفت: یک قضاوت نابجا تأثیر تکوینی در عالم دارد. اجرای عدالت موجب توسعه و آبادانی می‌شود.

امینی ادامه داد: تزکیه در کنار تحصیل علم بسیار مهم است و مسئولان باید برای تدریس فقه وقت بیشتری بگذارند. ادبیات حقوقی ما به ادبیات فقهی متصل است و تفکیک ادبیات حقوقی از ادبیات فقهی در بعضی جاها درست و واقعی نیست.

وی بیان کرد: دانشگاه علوم قضایی باید در سطح ممتاز و در سطح قوه قضاییه قرار بگیرد. هدف از احداث این دانشگاه این است که در کنار قوه قضاییه نیروهای کارآمدی ساخته شوند.

امینی گفت: دانشگاه یک اصل منفصله از قوه قضاییه است و باید تولید دانش و تولید فکر کند.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها