امروز : شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 26
۲۱:۲۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 111852
تاریخ انتشار: ۲۷ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 89
به گزارش خبرنگار اجتماعی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، صبح امروز تفاهمنامه مشترکی در 9 ماده و برای 3 سال به امضای پیرحسین کولیوند، رئیس سازمان ...

به گزارش خبرنگار اجتماعی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، صبح امروز تفاهمنامه مشترکی در 9 ماده و برای 3 سال به امضای پیرحسین کولیوند، رئیس سازمان امداد و نجات هلال احمر و عباسعلی الله‌یاری، رئیس سازمان نظام روانشناسی برای همکاری های دوجانبه به امضا رسید.

الله یاری در این ارتباط گفت: مداخلات روانی در بحران‌ها یکی از چالش‌هایی است که باید در مورد آن به سرعت اقدام شود، چرا که به عقیده ما در دهه چهارم انقلاب اگر به مسائل روحی و روانی توجه نکنیم این مسائل تبدیل به تهدید بزرگی برای کشور می‌شود.

وی افزود: با ابلاغ سیاست‌های کلی نظام سلامت از سوی مقام معظم رهبری دیگر سلامت شامل سلامت روانشناسی و اجتماعی نیز خواهد شد.

رئیس سازمان نظام روانشناسی با بیان اینکه بسیاری از بیماری‌های جدی ریشه روانی روانی دارد گفت:‌ ما در مراکز آموزش و پرورش و مراکز آموزش عالی خود همه چیز آموزش می‌دهیم غیر از چگونه زندگی کردن.

وی خاطرنشان کرد: در بحران‌ها خیلی اقدامات مختلفی صورت می‌گیرد ولی آنچه که باقی می‌ماند ضربه‌های روحی- روانی بحران است به طور مثال در ورزقان و چند جای دیگر وقتی در صحنه حاضر شدیم کسی علت حضور ما را درک نکرد اما بعد از 5 روز و با مشاهده آثار روحی و روانی حادثه همه به لزوم حضور روانشناسان اعتراف کردند.

به گفته الله‌یاری در پی این تفاهمنامه حضور روانشناسان در بحران‌ها الزامی شد تا ضربه‌های روانشناختی حادثه را کنترل کنیم، ضمن اینکه در پی پیشگیری هستیم و آموزش‌های پیشگیری را نیز به مردم و امدادگران می‌دهند.

وی از حضور 10 هزار روانشناس دارای مدرک بالای فوق لیسانس در نظام روانشناسی خبر داد و گفت: همه این افراد حاضرند تا به عنوان داوطلب در بحران‌ها حاضر شوند و به مردم کمک کنند.

رئیس نظام سازمان روانشناسی یادآور شد: تعدادی از روانشناسان ما آموزش‌های مرتبط با بحران را دیده‌اند، ضمن اینکه از اکنون به صورت مصداقی برای هر بحران امدادگران خود را آموزش خواهیم داد.

وی با اشاره به فوت یکی از روانشناسان بر اثر تصادف در حادثه زلزله ورزقان، گفت: نیاز امروز جامعه حضور روانشناس امدادگر است و تجارب تمام حوادث نشان می‌دهد که عوارض آن بعد از 10 تا 15 سال هنوز یک فرد را دچار مشکل می‌کند.

الله‌یاری تاکید کرد: باید مطالعه‌ای صورت بگیرد و اولویت ما برای ارائه آموزش‌های پیشگیری مشخص شود، ضمن اینکه با دولت یازدهم نیز صحبت شده تا اعتبار آموزش همگانی را در اختیار ما قرار دهد، همچنین رشته روانشناسی بحران نیز در دانشگاه هلال احمر بزودی تاسیس می‌شود.

در ادامه این نشست  پیرحسین کولیوند، رئیس سازمان امداد و نجات هلال احمر نیز گفت: عملیات امداد و نجات شامل 4 مرحله پیشگیری، آمادگی، پاسخگویی و ریکاوری است که علاوه بر جست و جو و نجات ما نگران سلامت روان همکاران و حادثه‌دیدگان هستیم و به آن اهمیت می‌دهیم.

وی به دو حادثه اخیر سقوط هواپیما در تهران و زلزله مورموری اشاره کرد و گفت: اجساد سوخته شده حادثه سقوط هواپیما را امدادگران ما بسته‌بندی کردند. این افراد بعد از حادثه دچار مشکلات روحی و روانی شدند و در زندگی مشکلاتی پیدا کردند. همین طور درست است که زلزله مورموری خسارت و تلفات جانی نداشت اما 800 بار زمین لرزید و مردم در پی این مدت مدام نگران بودند که چه اتفاقی می‌افتد.

وی ادامه داد: در این دو حادثه واقعاً نیاز به حمایت‌های روانی داشتیم که البته جوانان هلال احمر و سازمان نظام روانشناسی به کمک ما آمدند و این همکاری تجربه خوبی شد.

رئیس سازمان امداد و نجات هلال احمر با بیان اینکه استفاده از کمک روانشناسان سبب افزایش هم‌افزایی میان دستگاه‌های مختلف می‌شود، گفت: استفاده از روانشناسان پیش از این آغاز شده بود اما امروز آنها کار خود را رسما آغاز کردند.

کولیوند تأکید کرد: علاوه بر اینکه روانشناسان امدادگران ما را آموزش می‌دهند، ما نیز آنها را آموزش داده تا به صورت روانشناس امدادگر در بحران‌ها به کمک هموطنان بیایند.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها