امروز : دوشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 28
۱۳:۴۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 111854
تاریخ انتشار: ۲۷ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 14
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، علی اکبر پورفتح الله در مراسم گشایش سمینار بین المللی خونهای نادر گفت: این اولین بار است که یک رویداد ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، علی اکبر پورفتح الله در مراسم گشایش سمینار بین المللی خونهای نادر گفت: این اولین بار است که یک رویداد آموزشی مهم در زمینه خونهای نادر در منطقه مدیترانه شرقی برگزار می شود.

وی این سمینار را محصول همکاری انجمن بین‌المللی انتقال خون، سازمان نظام پزشکی و انجمن علمی انتقال خون ایران دانست و پس از ارائه گزارشی در مورد انتقال خون ایران و نحوه شکل گیری آن گفت: هم اکنون نرخ اهدا در ایران 27 واحد به ازای هر هزار نفر است که این آمار بالاترین نرخ اهدا در منطقه مدیترانه شرقی است.

وی افزود: نرخ اهدای خون در ایران 2.5 برابر متوسط این نرخ در کشورهای با درآمد متوسط یعنی شاخص 12.6 دهم واحد در هزار نفر جمعیت است.

پورفتح الله گفت: ایران اولین کشور در سطح منطقه است که به اهدای 100 درصد داوطلبانه و بدون چشمداشت در سال 2007 رسید.سال 2012 میلادی، 75 درصد خون های اهدایی در ایران از اهداکنندگان مستمر و با سابقه است و در ایران تمام خونهای اهدایی از جهت بیماریهای قابل انتقال از طریق خون، غربالگری می شوند.

وی در مورد سلامت خون در ایران گفت: نرخ شیوع هپاتیت B از سال 2005 تا 2012 یک چهارم و نرخ شیوع HCV (هپاتیت C) به یک سوم کاهش یافت. میزان شیوع HIV  نیز در میان اهداکنندگان در سال 2012، سه هزارم درصد (پایین ترین نرخ در منطقه) است.

مدیرعامل سازمان انتقال خون با اشاره به اهمیت نیاز به تأمین خون نادر برای برآوردن نیاز بیماران دارای آنتی بادی های گروه های خونی غیر معمول گفت: این نوع از خون در سال 1959 شناخته شد و در سال 1985، کارگروه ISBT در زمینه خون های نادر شکل گرفت که دستور العمل هایی را برای استاندارد سازی فعالیتها از جمله آزمایش ها، برچسب گذاری و نقل و انتقال خون های نادر و به روز رسانی بانک اطلاعاتی با همکاری آزمایشگاه بین المللی مرجع گروه های خونی ( IBGRL) تدوین کرد.

وی ادامه داد: سازمان انتقال خون ایران در سال 2010 به این کارگروه پیوست و تا امروز تنها کشور اسلامی و تنها کشور از منطقه مدیترانه شرقی است که به این گروه پیوسته است.

وی اعلام کرد: هم اکنون برای برآوردن نیاز بیماران دارای گروه های خونی نادر، سازمان انتقال خون به طور منظم نمونه های اهدا کنندگان خون را برای شناسایی انواع نادر خون غربالگری می‌کند و تا به امروز بیش از 20 هزار نمونه خونی با استفاده از تجهیزات اتوماتیک پیشرفته مورد شناسایی قرار گرفته است.

همچنین آزمایشگاه مرجع ایمونو هماتولوژی سازمان انتقال خون تا به حال یک بانک اطلاعاتی ملی متشکل از هزار اهدا کننده خون نادر فعال جمع آوری کرده که 31 مرکز انتقال خون استانی در این پروژه مشارکت دارند و فعالیتهای برنامه ملی خون های نادر در ایران را حمایت می کنند.

سمینار بین المللی خونهای نادر صبح امروز بیست و ششم شهریور ماه 1393 با شرکت 15 نماینده از کشورهای منطقه مدیترانه شرقی شروع به کار کرد.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها