امروز : یکشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 26
۰۰:۴۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 111865
تاریخ انتشار: ۲۷ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 31
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، 10 هزار و 250 نفر از زنان فعال در عرصه اجتماعی و فرهنگی در بیانیه‌ای ضمن اعلام نگرانی از راه اندازی ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، 10 هزار و 250 نفر از زنان فعال در عرصه اجتماعی و فرهنگی در بیانیه‌ای ضمن اعلام نگرانی از راه اندازی بدون پشتوانه فرهنگی نسل‌های سوم و چهارم اینترنت، خواستار تسریع راه اندازی شبکه ملی اطلاعات شدند.
متن این بیانیه بدین شرح است:

عصر امروز، عصر ارتباطات است و دنیا در رقابتی اطلاعاتی و در ابعاد مزدورانه آن جنگ اطلاعاتی به سر می‌برد.

رقابت در عرصه ارتباطی با گسترش دانش و فناوری‌های نوین، چهره‌ای جدید یافته و در قالب محصولات نوین اینترنتی بر پایه تقویت فناوری بومی و شبکه ملی اطلاعات برای هر کشوری می‌تواند، رقابت و تحولی مفید باشد.

در دنیای اینترنت و اطلاعات رقابت بر پایه «جنگ اطلاعاتی» و «جاسوسی» استکبار علیه ملت‌ها حتی دوستانشان رنگ تزویر به خود گرفته است. امروزه جبهه متخاصم در جنگ اطلاعاتی به دنبال تصرف زمین نیست! بلکه در صدد تسلط بر اراده و خواست ملت‌هاست و این امر را با کنترل اطلاعات مو به مو از افراد و  سازمان‌ها و نهادها و ...کشور هدف دنبال می‌کند.

در بخش دیگری از این بیانیه آمده است: متأسفانه شاهد این هستیم که با توجه به اجرای شبکه پیشرفته ملی اطلاعات در برخی از کشورها و بهره مندی آنها از مزایای تولیدات بومی و استقلال و آزادی در فضای مجازی، در کشور ما با گذشت بالغ بر 9 سال از تعریف پروژه شبکه ملی اطلاعات هنوز این پروژه شکل اجرایی به خود نگرفته است. این درحالی است که در برنامه پنجم توسعه صراحتاً برای عملیاتی شدن این شبکه و ارائه سرویس‌های الکترونیکی بر روی آن به وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات تکلیف شده است.

از بهمن ماه سال 92  که کلیات طرح شبکه ملی اطلاعات به تصویب شورایعالی فضای مجازی رسید و این شورا وزارت ارتباطات را مکلف کرد برای اجرای سریع این پروژه، برنامه زمان بندی اولیه خود را ظرف مدت یک ماه ارائه دهد؛ هنوز نه تنها خبری در این زمینه بر خروجی سایت‌ها نرفته است بلکه  متأسفانه طی چند هفته اخیر وزیر ارتباطات در حال افتتاح طرح‌های

«توسعه نسل سوم و چهارم تلفن همراه»، «طرح اینترنت پرسرعت روستایی»، «طرح اینترنت وای فای» و ... است.

فعالان جامعه زنان در این بیانیه خواستار راه اندازی اینترنت ملی شده و آورده‌اند: روند گسترش اینترنت جهانی – آمریکایی  بدون پشتوانه فرهنگی و بومی سازی از ابعاد مختلفی به مصلحت اقتصاد، فرهنگ، سیاست و اقتدار و امنیت اخلاقی و فرهنگی و اطلاعاتی مردم و در سطحی وسیع تر نظام جمهوری اسلامی نیست و این دغدغه مهم بسیاری از دلسوزان فرهنگ و نظام جمهوری اسلامی ایران است.

چرا که لزوم بهره مندی درست از  فناوری‌های نوین و محصولات فن آوری ها جزء لاینفک زندگی در عصر امروزی است اما همین مثلا پیشرفت در قالب استفاده از محصولات و محتوای محصولات غربی بدون پیوست بومی و آگاه سازی مردم از چرایی، چگونگی استفاده از آنها خطرناک است.

از این رو ما سازمان های مردم نهاد فعال در عرصه فرهنگی و اجتماعی در امور زنان، ضمن اعلام نگرانی در خصوص این حرکت برنامه ریزی نشده که از جهاتی خلاف قانون و در مغایرت با اقتصاد مقاومتی و در راستای تصدی گری هرچه بیشتر وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، خواستار راه اندازی هر چه زودتر شبکه ملی اطلاعات و عزل افرادی که در رأس فناوری اطلاعات قرار داشته اما کوچکترین اعتقادی به راه اندازی شبکه ملی اطلاعات را ندارند، هستیم.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها