امروز : چهارشنبه ۷ تیر ۱۳۹۶ - 2017 June 28
۰۶:۴۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 111965
تاریخ انتشار: ۲۷ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۳۰
تعداد بازدید: 121
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از آبیک، ماه مهر آغاز فصل تحصیل دانش‌آموزان است و هر ساله با فرا رسیدن بوی مهر دانش‌آموزان آماده رفتن به ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از آبیک، ماه مهر آغاز فصل تحصیل دانش‌آموزان است و هر ساله با فرا رسیدن بوی مهر دانش‌آموزان آماده رفتن به مدرسه می‌شوند.

مسئولان اداره آموزش و پرورش نیز طی جلسات متعدد پروژه مهر در راستای آماده‌سازی فضای مدارس، ثبت‌نام دانش‌آموزان و ساماندهی نیروهای انسانی طی تعطیلات تابستان گام‌های ارزنده‌ای برداشته‌اند که مسئولان اداره آموزش و پرورش شهرستان آبیک نیز از این قاعده مستثنی نیستند.

برای آگاهی از آخرین وضعیت فعالیت‌ها و اقدامات پروژه مهر در شهرستان آبیک با مهرداد یحیایی مدیر آموزش و پرورش شهرستان آبیک گفت‌و‌گویی ترتیب دادیم که در پی می‌آید.

فارس: در سال تحصیلی جاری چند دانش‌آموز آبیکی و در چند فضای آموزشی و کلاس مشغول به تحصیل می‌شوند؟

در سال تحصیلی جاری 14 هزار و 325 دانش‌آموز شهرستان آبیک در 123 فضای آموزشی و 676 کلاس درس به تحصیل مشغول می‌شوند.

یک‌هزار و 471 دانش‌آموز مقطع ابتدایی در 78 کلاس درس، یک‌هزار و 132 دانش‌آموز پایه هفتم در 52 کلاس درس، 923 دانش‌آموز مقطع نخست متوسطه و فنی و حرفه‌ای در 37 کلاس درس و 732 دانش‌آموز دوره پیش‌دبستانی به علم‌آموزی و تحصیل می‌پردازند.

فارس: چه تعداد از معلمان در سال تحصیلی جدید، آموزش دانش‌آموزان آبیکی را بر عهده دارند؟

یک‌هزار و 127 نفر تعلیم و تربیت دانش‌آموزان آبیک را بر عهده دارند که این تعداد، 531 نفر شامل 183 مرد و 348 زن در مقطع ابتدایی، 223 نفر شامل 124 مرد و 99 زن در مقطع راهنمایی، 205 نفر شامل 127 زن و 78 مرد در مقطع متوسطه عمومی می‌شود.

در مقطع هنرستان فنی و حرفه‌ای و مقطع هنرستان کار و دانش 85 مرد و 62 زن نیروی انسانی به مشغول می‌پردازند.

 یک‌هزار و 127 نفری که تعلیم و تربیت دانش‌آموزان را بر عهده دارند 653 نفر زن و 474 مرد هستند.

همچنین 17 معلم زن و چهار معلم مرد در مدارس ابتدایی استثنایی و حرفه‌ای استثنایی مشغول خواهند بود.

فارس: با توجه به فرا رسیدن فصل شروع مدارس چه توصیه‌ای به اولیای دانش‌آموزان دارید؟

والدین باید ارتباط خود را با فرزندانشان بیشتر کرده و به تحصیل دانش‌آموزان اهمیت داده و وقت بگذارند و برنامه‌ریزی را در دستور کار آنها قرار دهند.

همچنین والدین باید با مدرسه و دست‌اندرکاران مدرسه ارتباط و با معلمان همکاری داشته باشند. اگرچه مشارکت لازم در مدرسه را نباید فراموش کنند و باید بر کار دانش‌آموزان نظارت داشته باشند.

فارس: دانش‌آموزان باید چه برنامه‌هایی را در دستور کار خود قرار دهند؟

دانش‌آموزان باید هدف داشته باشند و با انگیزه و آمادگی بالا به علم‌آموزی بپردازند و با دوستان و معلمان خود رابطه خوب داشته باشند. دانش‌آموزان باید روش مطالعه درست و مدیریت زمان را مدنظر داشته باشند، یعنی از زمان و فرصت‌ها به نحو احسن و مطلوب استفاده کنند.

تا جایی که ممکن است دانش‌آموزان باید درس را در کلاس یاد بگیرند و اگر متوجه نشدند از معلمان سوال کنند و به محض رسیدن به منزل درس داده شده را مرور کنند که مانع از فراموشی می‌شود؛ البته دانش‌آموزان باید پیش از حضور در کلاس، درس جدید را پیشخوانی کرده که این مرور کردن مانع از فراموشی می‌شود و در زمان امتحانات دچار مشکل نمی‌شوند و به اهدافشان دست می‌یابند.

فارس: با آغاز فصل تحصیل علم و دانش چه توصیه‌ای به معلمان دارید؟

معلمان باید گشاده‌رو بوده و سعه صدر داشته باشند و به تفاوت‌های فردی دانش‌آموزان احترام گذاشته و با آنها ارتباط برقرار کنند. همچنین باید از روش‌های متفاوت برای آموزش به دانش‌آموزان استفاده کرده و با اولیا ارتباط برقرار کنند. اگرچه آموزش و پرورش نیز به عنوان پشتیبان در کنار معلمان است و از کارشان حمایت خواهد کرد.

اگر معلمان و متولیان مدرسه اهمیت علم و سوادآموزی را برای دانش‌آموزان و اولیا تبیین کنند و دانش‌آموزان را به رشته تحصیلی که مستعد تحصیل در آن رشته هستند، ترغیب کنند، در آینده موفق‌تر می‌شوند.

اگر این احساس نیاز در دانش‌آموزان شکل گیرد که باید درس بخوانند تا در آینده موفق شوند و اهمیت علم در زندگی امروز و فردا با زبان درست برایشان تشریح شود و بدانند که علم در بهبود وضعیت معیشتی و زندگی آنها تأثیرگذار است و به نفعشان خواهد بود، در امر تحصیل موفق شده و بهتر به اهداف خود دست می‌یابند.

فارس: آموزش و پرورش آبیک برنامه‌ای را برای سال تحصیلی جدید در دستور کار قرار داده است؟

برنامه‌ریزی، مشارکت، تعالی مدیریت مدرسه، کیفیت یعنی ارتقای آموزش شعار امسال آموزش و پرورش به تبع اداره‌کل آموزش و پرورش استان قزوین است که خروجی این شعار تربیت است که دستیابی به قرب الهی و کمال مدنظر است.

آموزش و پرورش برای پیشبرد اهداف خود به همکاری و مشارکت همه اعم از اولیا، دانش‌آموزان، خیران و سایر دستگاه‌ها و نهادها نیاز دارد البته شورای معلمان، انجمن اولیا و مربیان و شورای دانش‌آموزی نیز باید وارد میدان شوند.

فارس: نظر شما در خصوص تقارن بازگشایی مدارس با هفته دفاع مقدس چیست؟

دانش‌آموزان زمان جنگ تحمیلی هم درس می‌خواندند و هم در جبهه حضور داشتند. پیام فرهنگی حضور دانش‌آموزان شهید به دانش‌آموزان امروزی این است که آنها رفتند و جانشان را نثار کردند تا دانش‌آموزان امروز به راحتی درس خوانده و با امنیت کامل کار و تلاش کرده و فردایی بهتر داشته باشند. پیام دانش‌آموزان این بود که همیشه کارهای سخت را در لحظات سخت می‌توان انجام داد.

دانش‌آموزان شهید رفتند تا خاک وطن، این سرمایه بزرگ، به دست دشمن نیفتد. اگرچه جنگیدن در کنار درس خواندن کار بزرگی بود که دانش‌آموزان زمان دفاع مقدس انجام دادند که می‌طلبد دانش‌آموزان امروز نیز از آنها الگو گرفته و در این امنیت و آرامشی که به سر می‌برند در امر تحصیل و زندگی، سهل‌انگاری و قصور نکنند تا روح شهدا از آنها راضی باشد.

فارس: چگونه می‌توان با جنگ نرم که نسل نوجوان و جوان امروز را تهدید می‌کند، مقابله کرد؟

زمانی می‌توانیم با جنگ نرم مقابله کنیم که از قبل با آثار و خطرات و مضرات آن آگاه شویم. امروز رسانه‌ها در قالب وسایل لوکس وارد منازل می‌شوند و در قالب و ظاهر و شکل آراسته پیام‌های خود را عرضه می‌کنند.

امروز نیاز است از زندگی شهدا، ایثارگران و آزادگان فیلم‌ها و کتاب‌های مختلف و یا در قالب هنرهای مختلف و متناسب با سن دانش‌آموزان و به روز تهیه و نمایش داده شود تا پیام زندگی آنها را دریافت کنند. در هر حال باید اوضاع موجود تهاجم فرهنگی را جدی گرفت و با آن مقابله کرد.

انتهای پیام/77006/گ40

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها