امروز : یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 22
۱۶:۲۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 111976
تاریخ انتشار: ۲۷ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۱۱:۲۶
تعداد بازدید: 114
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از تبریز، اسماعیل جبارزاده چهارشنبه شب در همایش بین‌المللی فرهنگ مردم در شعر استاد شهریار در تبریز اظهار

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از تبریز، اسماعیل جبارزاده چهارشنبه شب در همایش بین‌المللی فرهنگ مردم در شعر استاد شهریار در تبریز اظهار کرد: آنچه در نگاه نخست، از تماشای باغ پرسبز و نگار دیوان شهریار، در دل و جان خواننده می­‌نشیند، سروده­‌های روان و زلال عشقی ناکام است که از اوان جوانی، دامنگیر روح عاشقی دلشکسته شده و آرام آرام، جان شعرهایش را آتشین­‌تر کرده است. با این حال شگفت اینجاست که امواج این عشق ناکام، نه‌تنها شاعر را به ورطه ناامیدی نکشانده، بلکه او را از «جهان صورت» به «عالم معنی» برده و از رهگذر این عشق پاک و آسمانی، گوهرهای ناب اجلالی در جانش درخشیدن گرفته و روزنه­‌ای از نور و معرفت برای وصال حضرت احدیت به رویش گشوده است.

وی افزود: بی­‌گمان در میان شاعران دوره بیداری و پس از عصر مشروطه، استاد شهریار، از حیث اشتهار و محبوبیت و مقبولیت، هیچ بدیل و همانندی ندارد. او برخلاف بسیاری از ادیبان روزگار معاصر، که اغلب در سال‌های پایانی حیات شعری به شهرت رسیده­اند، از همان دوره جوانی و آغاز شاعری، همواره بلندآوازه زیسته و هرگز گستره نفوذ مردمی‌­اش، در فراز و فرود رخدادها و دگرگونی‌­ها، کاستی نگرفته است.

جبارزاده گفت: براین موقعیت ممتاز شاعری، باید آوازه بلند او در آن سوی مرزها را هم اضافه کرد. نام شهریار نه‌تنها در جغرافیای وسیع شعر فارسی، بلکه در میان ترک‌زبانان جهان به ویژه ترکیه و قفقاز هم نامی آشناست. حتی در سال­‌هایی که دیوار آهنین کمونیسم، بر قفقاز کشیده شده بود، شعر شهریار، همچنان در آن دیار طنین‌انداز بود و اهالی آن سامان را به اسلام فرا می­‌خواند.

وی افزود: در این میان، آنچه شهریاری بلامنازع و بی­‌همتای او را بر اریکه شعر معاصر مسلم می­‌کند، تسلط و تبحر او در هر دو زبان فارسی و ترکی است. راز عمده اشتهار و محبوبیت شهریار که داستانی شگفت در طول تاریخ ادبیات ایران است، این است که او در هر دو زبان فارسی و ترکی شاهکار آفریده است.

استاندار آذربایجان‌شرقی با اشاره به شصتمین سالگرد انتشار منظومه‌ حیدربابا، گفت: با انتشار منظومه حیدربابا، حادثه­‌ای شگفت در ادبیات آذربایجان رخ داد. شاعری که پیش از این توانایی خویش را در سرودن انواع شعر فارسی از جمله غزل، اثبات کرده بود، حالا کوه بی­نام و نشان حیدربابا را ورد زبان­‌ها ساخته و قلّه آن را بر سرفرازی سهند و سبلان برتری داده است.

وی افزود: استقبال­‌های بی­‌نظیر از حیدربابا و ترجمه­‌های متعدد به زبان­‌های مختلف دنیا، گوشه­‌ای از محبوبیت این منظومه است و حیدربابا ریشه در حیات ما دارد و بندبند آن، با بندبند پیکر اجتماع و تاریخ و فرهنگ و ملت و میهن ما گره خورده و پیوند یافته است. حیدربابا تنها کوه یا کوهواره افراشته از توده خاک نیست؛ کوه انباشته از مهر و عطوفت است، کوه صفا و پاکی است، کوه مناعت و شرافت و سرود درد است.

ادبیات آذربایجان ادبیات اهل بیت (ع) است

جبارزاده با اشاره به ابعاد شعری استاد شهریار، گفت: در بحث پیرامون جایگاه شعری شهریار، نباید نقش بسیار مهم سروده‌‌های مذهبی و دینی او را انکار کرد. ادبیات آذربایجان، ادبیات اهل بیت (ع) است و در این میان استاد شهریار جایگاه برجسته­‌ای دارد. راز عمده موفقیت شهریار در سرودن آثار مذهبی، این است که وی این اشعار را از عمق دل و جان سروده و به اصطلاح، اشعار ساختگی را به دنبال هم و در قالب اصطلاحات عروض و قافیه نظم نکرده است و شعر بسیار والای «علی ای همای رحمت»، «شب و علی»، «قیام محمد (ص)» تنها نمونه­ای از ده­ها شعر دینی اوست که بر زبان افواه جاری است. باید دانست که شهریار شاعری ذاتاً مسلمان است.

راز ماندگاری شهریار همراهی با انقلاب و دفاع مقدس بود

وی افزود: از دیگر مضامین محوری اشعار شهریار که عنصر ماندگاری نام و شعر او را تحکیم بخشیده، همراهی شاعر با نهضت خروشان مردم ایران در انقلاب اسلامی و همگامی او با دفاع مقدّس است. شهریار در دوران نوپایی نهال انقلاب، بسان باغبانی وفادار و دلسوز نقش موثری در نگهبانی از این درخت ایفا کرد.

جبارزاده ادامه داد: شهریار در دوره­ای زبان به حمایت از انقلاب گشود که هنوز نمایه­‌های نفاق از سوی گروهک­‌های ضد انقلاب و نیروهای چپگرا در گوشه و کنار وطن شنیده می­‌شد. این مخالفان اگرچه بسیار تلاش کردند تا با لطایف‌الحیل، نیروی شاعرانگی پرچمدار شعر معاصر را در مخالفت با انقلاب شکل دهند اما شهریار، یک تنه در برابر این هجوم­‌ها مثل کوه ایستاد و خم به ابرو نیاورد. به یقین بارش درونی شعرهای انقلابی شهریار، زاییده فطرتی نورانی و الهی بود.

استاندار آذربایجان‌شرقی گفت: شهریار از آغازین روزهای پیروزی انقلاب تا واپسین لحظات عمر خود، بارها شادمانی خویش را از پیروزی انقلاب، با سرودن شعرهای متعدد نشان داد و او به معنای واقعی کلمه، دلداده امام (ره) و ولایت فقیه بود و مراودات عاطفی و ادبی بسیاری با مقام معظم رهبری داشت.

وی افزود: از زیباترین و رساترین سروده­‌های شاعر، اشعار مربوط به رزمندگان و دوران هشت سال دفاع مقدّس است. تعداد شعرهایی که او برای جنگ و دفاع مقدس سروده و حضوری که خود در مراکز اعزام نیرو به جبهه­‌ها داشت و مدحی که از بسیج و ارتش به عمل می­‌آورد، به قدری زیاد است که اگر آدمی به چشم خود نمی­‌دید، به دشواری می­‌توانست باور کند که مردی با این سن و سال، در مجامع شعری حضور پیدا کند و برای هر مراسم شعری بگوید.

جبارزاده گفت: شهریار تا زنده بود، همچنان عشق به ایران را در جان و دل داشت و از ذکر سرافرازی­‌های ایران و تاریخ پرشکوه و والایش، به شور و شعف می­‌آمد. او آذربایجان را جزء جدایی­‌ناپذیر ایران می­‌دانست و هیچ‌گاه، خود را بدون ایران و ایران را بدون اجزای ارجمند آن که همانا اقوام مختلف ایرانی است، احساس نمی­‌کرد.

وی افزود: جوشش احساس ایراندوستی در شعر شهریار، از چنان تموّجی برخوردار است که ذکر تمام آن، از حوصله این سخنرانی خارج است. شهریار با بازتاب این احساس لطیف و حقیقی، علاقه وصف‌ناپذیر خود به مام وطن را آشکار ساخته و البته میان این احساس لطیف با عقاید افراطی و ناسیونالیسم تفاوت ماهوی برقرار ساخته است و احساس میهن‌دوستی شهریار از نوع «حبُ الوطن من‌الایمان» است. به عبارتی ستایش سرزمین یک نمود آرمانی است و این نمود برای شهریار دارای ارزش ذاتی است. شهریار هویت خود را از ایران می­گیرد و سرزمین نیز به سبب وجود مردم باایمان هویت می­‌یابد.

استاندار آذربایجان‌شرقی با بیان این حقیقت که استقبال عمومی از دیوان شهریار، بشارت‌دهنده این حقیقت است که پیوند ذوقی و عاطفی ایرانیان با شعر و ادب اصیل، ناگسستنی و پیمان جاودان بین روح و شعر ایرانی، ناشکستنی است و تا زمانی که سفینه حافظ و سعدی و شهریار را چون کاغذ زر می­برند، می­‌توان یقین داشت که آتشی که نمیرد همیشه و همچنان فروزان است.

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، همایش بین‌المللی بزرگداشت شهریار با محوریت علمی "فرهنگ مردم در شعر استاد شهریار" با حضور مقامات کشوری و استانی و جمعی از شهریارپژوهان و اصحاب فرهنگ و ادب از داخل و خارج کشور، 26 و 27 شهریور ماه جاری در تبریز برگزار می‌شود.

انتهای پیام/60002/گ40/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها