امروز : سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 18
۰۲:۲۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 112006
تاریخ انتشار: ۲۷ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۱۵:۵۷
تعداد بازدید: 20
به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، بحرین از سال 2011 شاهد انقلاب و خیزش معترضان مردمی است. ده‌ها نفر تاکنون به دلیل سیاست ...

به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، بحرین از سال 2011 شاهد انقلاب و خیزش معترضان مردمی است. ده‌ها نفر تاکنون به دلیل سیاست سرکوب دولت آل خلیفه که از حمایت عربستان سعودی برخوردار است کشته، زخمی و معلول شده‌اند. اکنون خبرهای رسیده از بحرین حکایت از ارائه سندی پنج بندی از طرف «حمد بن عیسی آل خلیفه» شاه بحرین می‌کند که به نظر می‌رسد این کشور را در بن‌بست سیاسی نگاه خواهد داشت چرا که هیچ یک از خواسته‌های انقلابیون در این سند در نظر گرفته نشده است.

در حقیقت حمد بن عیسی با سندی که ارائه کرده است، همه درها را بر روی راهکار سیاسی بحران بسته است و در مقابل از معارضان خواسته است که آن را امضا کنند و به آن متعهد باشند.

منابع مطلع در معارضان بحرین به روزنامه الاخبار لبنان گفتند که این سند پنج بندی (که بندهای آن در زیر خواهد آمد) به پادشاه کمک می‌کند تا از خواسته‌های مردمی شانه خالی کند.

بر اساس این گزارش، پنج بندی که «راه تنفس سیاسی در بحرین را می‌بندد» و بر اساس آن «پادشاه حق بیشتری به خود در اداره امور سیاسی در سطح اجرایی، قانون‌گذاری و قضایی و اداره نهادهای امنیتی با رویکردی سختگیرانه می‌دهد و درهای موجود را بر روی گفت‌وگو و تداوم راهکار سیاسی می‌بندد» به قرار زیر است:
۱- اصلاحات حوزه‌های انتخاباتی؛ پادشاه به آن دسته از اصلاحات سطحی که فکر می‌کند تعادل بیشتری دارد بسنده خواهد کرد.
۲- قوه مقننه؛ مجلس مشورتی همانطور که هست باقی می‌ماند و پادشاه اعضای آن را تعیین می‌کند و تعداد اعضای آن مانند پارلمان ۴۰ عضو خواهد بود و همان اختیارات در قانونگذاری را خواهد داشت. استیضاح نخست‌وزیر در کار نیست و مسئله در حد سوال از وزراء باقی می‌ماند و احتمالا امکان سوال از رئیس وزراء داده خواهد شد.
۳- تشکیل دولت؛ پادشاه نخست‌وزیر را تعیین می‌کند و پارلمان حق دخالت ندارد و نمی‌تواند در تعیین نخست‌وزیر نظری داشته باشد. بنابراین دولت به ریاست نخست‌وزیری که شاه انتخاب کرده باقیث می‌ماند.
۴- قوه قضاییه؛ پادشاه رئیس قوه قضاییه است و نهاد قضایی همانطور که بوده باقی می‌ماند.
۵- نهادهای امنیتی؛ باب اشتغال در نهادهای امنیتی برای مردم  باز نخواهد شد. هر یک از نهادهای امنیتی ضوابط نظامی مخصوص خود و نهادهای نظامی نیز قوانین قاطعانه خود را دارد و قانون مشخص کرده است که چه کسی می‌تواند عضو آنان شود.
به گفته منابع سیاسی در بحرین، این تصمیم پادشاه بحرین، بدترین تصمیم تاریخ سیاسی اوست وقتی که همه طرحهای سیاسی داخلی وخارجی برای برون‌رفت از بحران را نادیده گرفته است.
پیش از این، سلمان بن حمد آل خلیفه ولی عهد و فرزند پادشاه و خالد بن احمد آل خلیفه وزیر دیوان سلطنتی گفت‌وگوها و تماس‌های سیاسی در بحرین را برای خروج از بحران آغاز کرده بودند اما آنچه اکنون نتیجه آن شده است، پافشاری پادشاه بر رد همه ایده و طرح‌هاست.
این سند پنج بندی سه‌شنبه گذشته به تعدادی از شخصیت‌ها ارائه شد. نیمه شب دوشنبه گذشته با تعدادی از شخصیت‌های تماس گرفته شد و از آنان خواسته شد که پس از دیدار با ولی‌عهد، این سند پنج بندی را امضا کنند و به آن متعهد باشند.
بر اساس گزارش‌های خبری، کسانی که بنا بر این دستور با ولی‌عهد دیدار کردند، لحن تهدید را حس کردند و دریافتند، این سند راه را بر هرگونه گفت‌وگو و راهکار سیاسی در آینده بحرین خواهد بست.
انتهای پیام/ص

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها