امروز : پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 26
۲۲:۳۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 11202
تاریخ انتشار: ۸ خرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۰:۱۲
تعداد بازدید: 119
به گزارش خبرنگار حوزه احزاب خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، محمدرضا عارف معاون اول دولت خاتمی و کاندیدای یازدهمین دوره رقابت‌های ...

به گزارش خبرنگار حوزه احزاب خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، محمدرضا عارف معاون اول دولت خاتمی و کاندیدای یازدهمین دوره رقابت‌های ریاست‌جمهوری که در تالار ابن سینای دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی سخن می‌گفت، ضمن عذرخواهی از حضار اظهار داشت: برای اولین بار در عمرم به جلسه‌ای با تأخیر می‌روم که دلیل آن ضبط برنامه در صدا و سیما بود.

وی در مورد کاندیدا شدن خود گفت: یکی از مقامات کشور گفته که کشور حالت بحرانی دارد و باید کسی بیاید که کشور را از این حالت بحرانی نجات دهد و بنده نیز معتقدم وضعیت فعلی، نتیجه بی‌توجهی به ساختارهای قانونی و برنامه‌های توسعه است.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با ابراز ناراحتی از نحوه گزینش اساتید در دانشگاه‌ها اظهار داشت: نحوه گزینش در دانشگاه‌ها به گونه‌ای است که وقتی یک استاد دانشگاه می‌خواهد استخدام شود مثلا متأسفانه از وی می‌پرسند که در سال 88 به چه کسی رأی دادید.

عارف با بیان اینکه آستانه تحمل مدیریت دانشگاه در ارتباط با دانشجویان باید بالا برود، گفت: چرا باید دانشجو با کوچکترین کار به کمیته انضباطی معرفی شود و یا وی را ستاره‌دار کنند.

وی با تأکید بر اینکه باید شرایط کشور عوض شود، گفت: ما امروز در دهه چهارم انقلاب به سر می‌بریم بنابراین نمی‌توان با روش آزمون و خطا و یا با شعارهایی که معلوم نیست عملیاتی شود، رئیس‌جمهور را انتخاب کنیم.

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه شعار باید عملی باشد، افزود: ما باید مردم را به حضور در انتخابات دلگرم کنیم اما با وعده‌هایی که دستیافتنی باشد.

معاون اول دولت خاتمی از افزایش نرخ بیکاری در کشور انتقاد کرد و گفت: نرخ بیکاری به خصوص در جوانان تحصیل کرده، بیش از برابر بیشتر است و نرخ بیکاری خانم‌ها نیز رقم 49درصدی دارد، بنابراین ساماندهی اشتغال جزو اولویت اصلی کشور باید باشد و شخصی می‌تواند این مسئله را ساماندهی کند که تجربه و توانایی کافی را داشته باشد. ما در دولت اصلاحات تجربه 700هزار فرصت شغلی را داشته‌ایم.

عارف با تأکید بر اینکه گرانی کمرشکن در همه اقشار کشور حس می‌شود، خاطرنشان کرد: مهمتر از گرانی، آثار روانی آن و بعد کم فروشی است که به عنوان مثال یک کالای یک کیلوگرمی را که قبلاً قیمت خاصی داشته، 30درصد افزایش قیمت می‌دهند اما باز وزن محصول را نیز کاهش می‌دهند که ما امروز با این پدیده شوم مواجه هستیم.

وی با بیان اینکه بسیاری از جوانان تحصیل‌کرده ما به کشورهای دیگر می‌روند و باز نمی‌گردند، در مورد فرار مغزها اظهار نگرانی کرد و گفت: ما در یک اتوبان یک طرفه قرار داریم، جوان ما به خارج می‌رود اما برای بازگشت با یک علامت سؤال مواجه است. ما باید این اتوبان را دو طرفه کنیم.

این نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری رقیب اصلی خود در انتخابات را عدم مشارکت مردم و جوانان دانست و متذکر شد: هدف اصلی ما حضور شما جوانان در صحنه است. چرا که از این 8نفر بالاخره یکی رئیس‌جمهور خواهد شد اما شما دانشجویان موظفید اصلح را به مردم معرفی کنید و وظیفه ملی، دینی و اخلاقی خود را انجام دهید.

عارف در مورد هزینه‌های درمانی و بهداشتی نیز گفت: حداقل هزینه مردم برای خدمات درمانی 70درصد است البته به شرط اینکه بیمارستان‌ها دفترچه را از بیماران قبول کنند.

وی با تأکید بر اینکه هر اتفاقی در انتخابات بیفتد خیر است، گفت: من 25 خرداد را یک روز خیلی شاد و با نشاط احساس می‌کنم چرا که معتقدم اگر پیروز شوم افتخار است اگر پیروز هم نشوم مسئولیت از گردن من ساقط شده بنابراین من در هر دو حالت پیروزم.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی به شعار انتخاباتی خود مبنی بر معیشت، منزلت و عقلانیت اشاره و تصریح کرد: معیشت یک گفتمان سخت‌افزاری و عقلانیت و منزلیت نیز گفتمان نرم‌افزاری آن است و در عقلانیت بر این باوریم که باید به سبب چشم‌انداز که همانا اول شدن ایران در منطقه در زمینه‌های اقتصادی، علمی و فناوری است، دست یابیم و برای این دستیابی هیچ راهی جز حاکمیت عقلانیت نداریم.

عارف با بیان اینکه توزیع فقر، عدالت نیست، تأکید کرد: ما برای اینکه عدالت را به معنای واقعی کلمه حاکم کنیم باید ثروت‌مند شویم که متأسفانه با عرض پوزش از مردم شریف ایران بعضی از سیاست‌ها گداپروری است.

وی در مورد کلیدواژه «منزلت» نیز که در شعار خود ذکر کرده است، گفت: ما باید منزلت اقوام ایرانی را حفظ کنیم تا آنان احساس نکنند که منزلتشان خدشه‌دار شده است. بنده به همین دلیل احساس کردم که باید معاونت اقوام را در ریاست‌جمهوری ایجاد کنم تا منزلت اقوام حفظ شود.

این کاندیدای یازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری تفکیک جنسیتی در دانشگاه‌ها را بی‌حرمتی به دانشجو قلمداد کرد و گفت: ما برای سهمیه‌بندی در گزینش دانشجو و اینگونه مسائل نیز برنامه داریم.

عارف در مورد کلیدواژه شعاری معیشت خود نیز یادآور شد: بی‌انضباطی مالی دولت را مهمترین عامل گرانی و تورم می‌دانم و معتقدم نقدینگی نیز که امروز به بالای 450هزار میلیارد تومان رسیده نتیجه‌اش تورم است، بنابراین باید با برنامه‌ریزی، تورم را یک رقمی کنیم چرا که امروز 160 کشور دنیا تورم یک رقمی دارند و ما جزو کشورهایی هستیم که تورممان دو رقمی است.

وی توسعه صنعت گردشگری با نگاه فرهنگی و اقتصادی، توسعه فناوری و اطلاعات، توسعه صنعت انرژی با زدودن نگاه خام‌فروشی نفت و همچنین استفاده از موقعیت جغرافیایی کشور را 4 طرح خود برای ایجاد اشتغال در کشور نام برد.

معاون اول دولت خاتمی در مورد حق جمهوری اسلامی از انرژی صلح‌آمیز هسته‌ای نیز گفت: جمهوری اسلامی بنا دارد از همه فناوری‌های پیشرفته حداکثر استفاده را بکند.
عارف تأکید کرد: موضع راهبردی ایران این است که همه فناوری پیشرفته را در اختیار کشورهای اسلامی قرار خواهیم داد و غرب نگران این است چرا که هم کارشناسان غربی می‌دانند و هم ما می‌دانیم که به هیچ وجه بنا نداریم از استفاده صلح‌آمیز هسته‌ای تخطی کنیم.

وی معتقد است که دعوای ایران و آمریکا در قالب 1+5 نمود یافته است که به گفته وی ایران نتوانسته از اختلافی که بین آمریکا و اروپا وجود دارد به نفع خود استفاده کنند بلکه ایران به گونه‌ای رفتار کرده که آمریکا و اروپا را در یک جبهه قرار داده است.

این نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری با تأکید بر اینکه غرب می‌خواهد در مسئله هسته‌ای ما را نمدمال کند، خاطرنشان کرد: ما باید با یک دیپلماسی غربی مسئله هسته‌ای را دنبال کنیم و اگر از ابزار دیپلماسی قدیم و رابطه دیپلماتیک استفاده کنیم این مسئله حل شدنی است.

عارف به تمدن بزرگ و کهن ایران اشاره کرد و گفت: ما یک تمدن بزرگی داریم و شرایط و نقش ما در منطقه بی‌بدیل باید از این ظرفیت برای اصلاح و تقویت استفاده کنیم.

وی ادامه داد: آقای هاشمی رابطه بسیار مثبتی با کشورهای اسلامی دارد چرا از این پتانسیل برای تقویت کردن رابطه با کشورهای اسلامی استفاده نمی‌کنیم.

معاون اول دولت خاتمی به گفت‌وگوی تمدن‌ها توسط محمد خاتمی اشاره و یادآور شد: افتخار ما این است که گفت‌وگوی تمدن‌ها از سوی ایران شروع شد اما به راستی چه استفاده‌ای در سالهای گذشته از شخصیت برجسته آقای خاتمی برای حل مشکلات با غرب شد؟

عارف ادامه داد: باید از همه پتانسیل‌های ایرانی برای تقویت روابط استفاده شود.

وی با بیان اینکه تا کنون از دیپلماسی فرهنگی، علمی، رسانه‌ای هیچ استفاده‌ای نکردیم، خاطرنشان کرد: چرا در جذب استاد خارجی به کشور اهتمام بخشیده‌ایم؟ آیا شأن یک استاد دانشگاه این است که وقتی وارد کشوری می‌شود به وی نگاه امنیتی کنیم؟ ما باید با نگاه مثبت ارتباط علمی و فرهنگی را تقویت کنیم.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در بخش دیگری از سخنان خود گفت: هر دولتی که روی کار بیاید در هفت ماه اول فعالیت دستش بسته است، بنابراین نمی‌شود وعده‌های عجیب و غریب داد.

عارف تأکید کرد که باید نظام بیمه اصلاح شود چرا که امروز 18 میلیون زن خانه‌دار در کشور داریم و خانه‌داری باید به عنوان یک شغل پذیرفته و بیمه را با میکانیزم‌های حمایتی تسریع دهیم.

وی اظهار داشت: ما در دولت آینده سرانه یک متر مربع فضای ورزشی را دنبال می‌کنیم؛ متأسفانه امروز امکان ورزشی که در اختیار بانوان قرار دارد از وضعیت نامطلوبی برخوردار است.

این کاندیدای یازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری در مورد موضع و شیوه تعامل خود با رهبری و دیگر قوا نیز گفت: شیوه تعامل دولت با سایر قوا در قانون اساسی مشخص شده و معتقدم روح قانون اساسی همکاری سه قوه است.

«درست است که رئیس‌جمهور شخصیت دوم کشور است اما نباید این نگاه قیم‌معابانه بر رابطه قوه مجریه و دیگر قوا سایه افکند. البته باور دارم اختلاف نیز گاهی موجب حرکت است اما نباید این اختلاف به جامعه کشیده شود».

عارف با بیان اینکه بنده با کف اشتراکات خود با همکارانم کنار می‌آیم خاطرنشان کرد: نگاه من همواره این بوده که اگر با شخصی 51 درصد تفاهم دارم با وی دعوا نمی‌کنم.

وی در بخش دیگری از سخنانش در مورد شیوه تعامل خود با رهبری نیز گفت: قانون اساسی جایگاه رهبری را مشخص کرده است، و حرف آخر را به استناد قانون اساسی رهبری می‌زند. بنده نگاهم به رهبری هم نگاه قانونی است و هم نگاه شرعی و برای من حرف رهبری فصل‌الخطاب است.

این نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری در پاسخ به دانشجویی که پرسید «شما از گفت‌وگوی تمدن‌ها حرف می‌زنید در حالیکه در زمان اصلاحات کنفرانس برلین آن رسوایی را به بار آورد و ایران محور شرارت خوانده شد»، اظهار داشت: من ارتباط این سه موضوع را با هم نمی‌دانم کنفرانش برلین که قبل از گفت‌وگوی تمدن‌ها در سال 80-81 بود و محور شرارت نیز یک موضع تند سیاسی بر علیه سه کشور بود.

عارف اضافه کرد: ما اعتقاد داریم که انقلاب ما انقلاب فرهنگی است بنابراین گفت‌وگوی تمدن‌ها می‌تواند پیام صلح و انقلاب ما را به گوش جهانیان برساند.

وی در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه آیا بعد از اعلام نتایج به قانون تمکین می‌کنید، گفت: من همیشه حرکتم در چارچوب قانون بوده است و فرضم این است که همه رعایت قانون می‌کنند، بنابراین نگاه بدبینانه نه به قانون دارم و نه به مجری و ما باید به اعتماد به دست‌اندرکاران انتخابات نگاه کنیم.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: همه دست‌اندرکاران انتخابات مرّ قانون را رعایت کنند و بنده نیز هیچگاه مسئله داخل نظام را به بیرون نمی‌کشانم و هیچ وقت درصدد این نیستم که آسیب‌پذیری نظام را بالا ببرم.

عارف در مورد فتنه سال 88 یادآور شد: وقتی عده‌ای مردم را خس و خاشاک بخوانند اینگونه می‌شود در سال 88 تقلب نه اما تخلف‌های بسیاری صورت گرفت و بعد از آن 4 سال نیز تریبون در اختیار جریانی خاص بود و هرچه می‌خواست علیه ما گفت، خودشان تنها به قاضی می‌رفتند و راضی هم برمی‌گردند.

وی اضافه کرد: الآن رقیب می‌خواهد که با خیال راحت جریان قدرتمندی همچون اصلاحات که در انقلاب تأثیرگذاری بسیاری داشت را حذف کند. چرا ما باید دستی دستی خودمان را حذف کنیم بنابراین معتقدم هر اتفاقی بیافتد برنده‌ام.

این کاندیدای یازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری با بیان اینکه اگر رئیس‌جمهور شوم ستاره‌دار بودن دانشجویان را حذف می‌کنم، گفت: این کار را چه معین کرده باشد چه دولت بعد کار اشتباهی است.

دانشجویی از عارف پرسید که آیا به نفع آقای روحانی کنار می‌روید که وی پاسخ داد: من تا آخرین لحظه در صحنه حضور خواهم داشت و انشالله که پیروز خواهیم شد.
ادامه دارد...
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار