امروز : چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 20
۰۸:۴۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 112049
تاریخ انتشار: ۲۸ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۰۰:۰۷
تعداد بازدید: 13
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از اردبیل، محمدابراهیم مداح عصر امروز در کارگاه یک روزه علمی، آموزشی اقتصاد مقاومتی در اردبیل اظهار کرد: ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از اردبیل، محمدابراهیم مداح عصر امروز در کارگاه یک روزه علمی، آموزشی اقتصاد مقاومتی در اردبیل اظهار کرد: ما در رقابت با دو کشور ترکیه و عربستان در قالب سند چشم‌انداز 20 ساله سعی داریم تا در همه حوزه‌ها به قدرت اول منطقه تبدیل شویم که البته در این زمینه باید درست، دقیق و هدفمند برنامه‌ریزی کرد.

وی هدف از علم و توسعه همه‌جانبه در این زمینه را تبیین پیش‌بینی‌ها و کنترل‌های لازم همراه با آراستگی زندگی در کسب توان و قدرت مضاعف بیان کرد و گفت: ایران با در نظر گرفتن شاخص امنیت، دفاع، سیاست و اقتصاد تلاش می‌کند تا قدرت اول منطقه‌ای باشد که شامل آسیای جنوب غربی با احتساب 25 کشور است که 530 میلیون نفر جمعیت در این منطقه زندگی می‌کنند.

رئیس کمیسیون چشم‌انداز و امور نخبگان مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: با فاصله بسیار کم بعد از ترکیه قدرت دوم اقتصادی اما با شاخص علم، اقتصاد، فناوری‌ها و توسعه فرهنگی قدرت اول منطقه هستیم و در بین کشورهای جهان هفدهمین کشور در گروه سوم کشورهای توسعه‌یافته هستیم که این قدرت عظیم همچنان رو به رشد و رو به تعالی است.

مداح به احادیث و روایات در برتری ایرانیان اشاره کرد و ادامه داد: اگر ترکیه امروز پایه‌گذار حکومت عثمانی نوین است ما نیز باید با دو بال سیاست و جامعه اسلامی تمدن با سابقه خود را احیا کنیم که در این بین باید به سرمایه‌های خود بها بدهیم.

وی فرآیند تکاملی انقلاب را در بخش‌های دولت‌سازی، جامعه‌سازی، تمدن‌سازی و آرمان‌سازی بیان کرد و گفت: ما در دولت‌سازی با محوریت مردم‌سالاری دینی موفق عمل کردیم و بعد از 500 سال تأثیرگذاری جمهوری اسلامی ایران را به خوبی شاهد هستیم.

مداح در بخش دیگری از سخنان خود تصریح کرد: همان‌ طور که در جامعه‌سازی توانستیم طاغوت سیاسی را از این کشور خارج کنیم باید طاغوت فرهنگی و اقتصادی را نیز از این سرزمین دفع کنیم.

وی رویکرد مهم در این زمینه را همگرایی بیشتر با تکیه بر برنامه‌ریزی صحیح، مدیران آینده‌نگر و فرصت‌محور یادآور شد و بیان کرد: نظام ارزیابی مدیریت ما غلط است چرا که نگرش حجمی ارزیابی‌ها انجام می‌شود.

مداح سیاست اقتصاد مقاومتی را مناسب حال، امروز و فردای کشورمان دانست و اضافه کرد: این سیاست براساس چشم‌انداز درست که حد فاصل قانون اساسی و قوانین جاری کشور است، اتفاق افتاده تا به دور از واگرایی بتوانیم به رونق واقعی دست پیدا کنیم.

ایران تا 88 سال دیگر نفت دارد

رئیس کمیسیون چشم‌انداز و امور نخبگان مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه داد: در منطقه‌ای که ایران حضور دارد کشورها صادرکننده مواد اولیه بوده و فاقد حق وتو و حضور در شورای امنیت هستند و این کشورها فاقد سیستم پولی متمرکز بوده در حالی که 75 درصد ذخایر نفتی در این منطقه است و با فاصله طبقاتی ایجاد شده 46 درصد فقرا نیز در این منطقه زندگی می‌کنند.

مداح موقعیت جمهوری اسلامی ایران را در دولایه نفتی دریای خزر و خلیج‌ فارس یادآور شد و گفت: ایران در مجموع تولید نفت و گاز رتبه اول جهان را دارد و تا 88 سال آینده نیز ایران از منبع نفت برخوردار است به طوری که 22 میلیارد دلار ارز در دست مردم بوده و 900 تن ذخیره معدنی طلا در کشورمان است.

وی در ادامه افزود: با این همه ظرفیت و توانمندی منطق حکم می‌کند که ایران قدرت برتر منطقه باشد ولی جای تأسف است که هنوز تا شش میلیون تن گندم وارد می‌کنیم و رشد اقتصادی ما نیز منفی 5.6 درصد است و در بیرون کردن فقر و تورم که از بیرون کردن شاه از این کشور کمتر نیست با کاستی روبه‌رو هستیم و وضعیت اجتماعی‌ ما نیز با توجه به افزایش طلاق مناسب نیست.

مداح سند چشم‌انداز و تحقق اقتصاد مقاومتی را یک ضرورت و بقا توسعه کشور دانست و تصریح کرد: وضعیت تولید در کشور ما نگران‌کننده است به طوری که 15 هزار کارگاه تولیدی در ایران تعطیل شده و 26 هزار میلیارد تومان هزینه بنگاه‌داری بانک‌های ماست و خود این بانک‌ها به عامل رکود دامن زده‌اند.

وی تولید محصولات بر مبنای دانش‌بنیان و علم‌ محور را یادآور شد و بیان کرد: دولت در تلاش است تا در خروج از رکود و تورم به هر راهکاری دست بزند که البته باید بدانیم کشور آمریکا در غلبه بر بحران اقتصادی رفع دیون کرد و بدهی مردم را پرداخت تا تولیدکننده را گرفتار بانک‌ها و آسیب‌ها نکند در حالی که در کشورمان هر شش روز یک بانک و مؤسسه جدید مالی متولد می‌شود.

مداح به برگزاری کارگاه‌های علمی، آموزشی اقتصاد مقاومتی در 17 استان کشور اشاره کرد و ادامه داد: ما در این همایش‌ها به دنبال تبیین برش استانی اقتصاد مقاومتی هستیم تا راهکار مناسبی را در رفع مشکلات و نارسایی‌های اقتصادی به دست آوریم.

انتهای پیام/62001/ش40/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها