امروز : پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 21
۱۵:۵۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 112231
تاریخ انتشار: ۲۸ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۰۸:۴۸
تعداد بازدید: 18
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از کرج به نقل از روابط عمومی و اطلاع‌رسانی استانداری البرز، علیرضا جزینی در آیین اعطای احکام ریاست و دبیر

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از کرج به نقل از روابط عمومی و اطلاع‌رسانی استانداری البرز، علیرضا جزینی در آیین اعطای احکام ریاست و دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر در استان البرز ضمن تشریح وضعیت کشور و تهدیدات داخلی و خارجی در حوزه مبارزه با مواد مخدر اظهار داشت: براساس آمارهای جهانی در سال 2012، 154 هزار هکتار زمین زیرکشت مواد مخدر رفته است که بر اساس پیش بینی‌ها این رقم تا پایان سال 2014 به 240 هزار هکتار معادل 7 هزار تن خواهد رسید.

وی سهم تولید ناخالص ملی ناشی از کشت مواد مخدر را قابل توجه دانست و افزود: آمارها حاکی از آن است که تا سال 2014، سهم تولید ناخالص ملی در این کشورها به 24 میلیارد دلار برسد.

*کشف 250 تن مواد مخدر در کشور طی 5 ماه سال جاری

جزینی با بیان اینکه کشور ایران یکی از کریدورهای کشت مواد مخدر به شمار می‌رود، به آخرین آمارها در این رابطه اشاره کرد و گفت: در 5 ماهه نخست سال‌جاری 250 تن مواد مخدر در کشور کشف و ضبط شده است.

وی با حیاتی دانستن موضوع اعتیاد در کشور تصریح کرد: وجود بیش از یک میلیون معتاد در کشور و مصرف سالانه 500 تن از انواع مواد، حاکی از ضرورت رسیدگی و ساماندهی این مهم است.

*اعتیاد بیشترین سهم آسیب‌های اجتماعی را در بردارد

قائم مقام دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور آثار سوء مواد مخدر را در گسترش آسیب‌های اجتماعی نیز مورد اشاره قرار داد و گفت: 65 درصد همسرآزاری‌ها، 30 درصد کودک آزاری ، 23 درصد خشونت و.. ناشی از مواد مخدر گزارش شده است و اگر سایر جرایم از این آمارها منفک سازیم، بخش اعظمی از آسیب‌های اجتماعی در ارتباط مستقیم با مصرف مواد مخدر می‌باشد.

جزینی با بیان اینکه شیوه استفاده از مواد از سبک سنتی به صنعتی تغییر پیدا کرده است، ادامه داد: برابر آمارهای اعلام شده 80 درصد معتادان کشور، علاوه بر مواد سنتی، شیشه نیز مصرف می‌کنند و این امر ناشی از تولید آسان این نوع از مواد مخدر است.

وی افزود: از زندانیان کشور 70 درصد مرتبط با مواد مخدر هستند که ، 40 درصد آنها به جرائم خرد مرتبط است.

قائم مقام دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور اظهار داشت: معتادانی که خود را به مراکز درمانی معرفی می‌کنند برابر قانون بیمار اطلاق می‌شوند و اگر این گروه نسبت به درمان اقدام نکرده و در قالب کارتن خواب‌ها و... دیده شوند با دستور قاضی باید دستگیر و به مراکز درمانی معرفی شوند، اگر این روند تکرار شود حکم زندان خواهند داشت.

وی افزود: جمعیت معتادان و خانواده‌های دیگر آنان در کشور جمعیتی 6 میلیونی هستند.

جزینی آثار گستره مصرف مواد مخدر را در جامعه دانش‌آموز کشور نیز تأسف‌بار خواند و با بیان اینکه سقف اعتیاد در کشور 15 سال اعلام شده است، افزود: 4/0درصد دانش‌آموزان در مدارس شیشه مصرف می‌کنند و دانشجویان نیز سهمی را در آمارها دارند.

قائم مقام دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور با اشاره به اینکه 465 میلیار دلار سود سالانه نصیب قاچاقچیان می‌شود، این آمار را در داخل کشور 3 میلیارد دلار اعلام کرد.

*البرز کمربند ایمنی پایتخت است

وی در محور دیگری از سخنان خود به وضعیت استان البرز اشاره کرد و گفت: البرز یکی از استان‌های مهم کشور و کمربند ایمنی پایتخت است بنابراین میزان ایمنی و امنیت مردم در این استان در پایتخت نیز اثرگذار خواهد بود و بدون شک ارتقای توانمندی در این حوزه را می‌طلبد.

* حفظ آمار موجود معتادان استراتژی نخست باشد

جزینی اولویت‌بندی آسیب‌ها و کنترل و کاهش را شرط اول موفقیت در این حوزه برشمرد و گفت: استراتژی اصلی باید پیشگیری و حفظ آمار موجود باشد.

*کمیته‌های مبارزه با مواد مخدر زنجیره‌هایی که به حلقه‌های شورای استانی می‌پیوندند

وی کمیته‌های مبارزه با مواد مخدر را حلقه‌های به هم پیوسته‌ای دانست که باید با برنامه‌ریزی و ارائه گزارش‌های منظم به شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر در استان پیوند یابند.

این مسئول اهتمام بر تشکیل مرتب جلسات و کمیته‌های استان، در محورهای پیشگیری، مقابله و درمان و توانمندسازی و صیانت از خانواده‌ها را در زمره اولویت‌های اصلی شوراهای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان برشمرد.

وی اهمیت فعالیت‌های این شورا را تا جایی حائز اهمیت خواند که وزیر کشور شخصاً فعالیت‌های مبارزه با مواد مخدر و برنامه‌های پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی کمیته‌ها را در استان‌ها بررسی و  رصد می‌کنند.

*کمیته‌‌های مبارزه با مواد مخدر در شهرستان‌ها فعال شود

جزینی خطاب به فرمانداران، ضرورت فعال شدن کمیته‌های مبارزه با مواد مخدر در شهرستان‌ها را نیز تأکید قرار داد و گفت: گزارش مرتب فعالیت‌ها زمینه توسعه خدمات از سوی نهادهای بالادستی را فراهم می‌سازد.

وی تصریح کرد: باید آمارهای اعلام شده را دریابیم و با شناسایی و ساماندهی نقاط خطرپذیر، نسبت به بهبود وضعیت موجود تلاش داشته باشیم.

قائم مقام دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور افزایش سقف مدت بازپروری معتادان از مدت یک ماه در مراکز ماده 16 درمان، ساماندهی معتادان خیابانی بر اساس ماده 16 قانون، را نیز از جمله انتظارات متولیان امر در شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان برشمرد.

وی بیان کرد: سهم استان البرز برای درمان معتادان در طول 2 سال، 25 میلیارد بوده است.

*احداث شهرک سلامت با همکاری شهرداری کرج در دستور کار قرار گیرد

قائم مقام دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور اظهار کرد: شهرداری کرج با همکاری شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان، برنامه‌ریزی جهت احداث نمایشگاهی دائمی را در قالب دهکده سلامتی به منظور نمایش آسیب‌ها و آموزش همگانی در دستور کار قرار دهد.

شایان ذکر است، در این آیین ضمن قدردانی ویژه از زحمات "سردار گودرزی" فرمانده سابق نیروی انتظامی و دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان البرز که اخیرا به سمت فرماندهی انتظامی استان فارس منصوب شده‌اند، با حکم وزیر «مهندس سیدحمید طهایی» به عنوان «رئیس شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر» و «علی اسدیان» نیز به عنوان «دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر» در استان البرز معرفی شدند.

انتهای پیام/2302/الف

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها